Často kladené otázky - Calc

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | Calc
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Faq/Calc/How to remove a Password Protected Sheet Flag and the translation is 100% complete.

Other languages:
čeština • ‎dansk • ‎English • ‎italiano

Jak odstranit zámek dokumentu chráněného heslem

Pokud jste si přišli pro radu, jak odstranit šifrování chráněné heslem ze souborů .ods nebo .xlsx: neexistuje jiné řešení, než drsné zkoušení kombinací hesla. Hodně štěstí.


Existuje však ochranný příznak, který určuje, zda je list se svými buňkami upravitelný či nikoli, což je ale v případě přiřazení hesla víceméně pouhým příznakem ve formátu souboru. Je možné jej odstranit, pokud víte, co děláte. Nejprve si dokument zálohujte! Nejsme zodpovědní za to, že úprava vašeho dokumentu povede k nějaké šlamastyce.

Uložený příznak samozřejmě závisí na formátu dokumentu.

V souboru ZIP .ods je v souboru content.xml v prvku table:table, který odpovídá danému listu; odeberte atributy table:protected a table:protection-key a table:protection-key-digest-algorithm a aktualizujte (!) soubor ZIP .ods s upraveným souborem.

V souboru ZIP .xlsx je v souboru xl/worksheets/sheet*.xml (očíslovaným podle pořadí listů); odstraňte celý prvek <sheetProtection.../> a aktualizujte (!) soubor ZIP .xlsx s upraveným souborem.

Pokud vám to připadá příliš složité, poproste někoho, kdo to udělá za vás.

NB: aktualizace souboru ZIP znamená použít například příkaz zip -f filename.ods content.xml; nevytvářejte nový soubor ZIP a nevynechávejte možnost přepínače -f. Zachová se tak původní pořadí souborů v archivu zip, což může být zásadní.

Po přečtení výše uvedeného by vám nyní mělo být jasné, že ochranný příznak listu, a to i s přidruženým heslem, není bezpečným způsobem, jak soubory chránit. Chrání listy a buňky před úpravami v běžném pracovním postupu, ale v žádném případě není bezpečnostní funkcí.

Takže ještě jednou: zálohovali jste si svůj soubor, než jste si postup zkusili, že ano?