Často kladené otázky - Calc

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | Calc
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Faq/Calc/How to remove a Password Protected Sheet Flag and the translation is 47% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
English • ‎dansk • ‎italiano • ‎čeština


Pokud jste si přišli pro radu, jak odstranit šifrování chráněné heslem ze souborů .ods nebo .xlsx: neexistuje jiné řešení, než drsné zkoušení kombinací hesla. Hodně štěstí.


Jak odstranit zámek dokumentu chráněného heslem

Existuje však ochranný příznak, který určuje, zda je list se svými buňkami upravitelný či nikoli, což je ale v případě přiřazení hesla víceméně pouhým příznakem ve formátu souboru. Je možné jej odstranit, pokud víte, co děláte. Nejprve si dokument zálohujte! Nejsme zodpovědní za to, že úprava vašeho dokumentu povede k nějaké šlamastyce.

Uložený příznak samozřejmě závisí na formátu dokumentu.

V souboru ZIP .ods je v souboru content.xml v prvku table:table, který odpovídá danému listu; odeberte atributy table:protected a table:protection-key a table:protection-key-digest-algorithm a aktualizujte (!) soubor ZIP .ods s upraveným souborem.

V souboru ZIP .xlsx je v souboru xl/worksheets/sheet*.xml (očíslovaným podle pořadí listů); odstraňte celý prvek <sheetProtection.../> a aktualizujte (!) soubor ZIP .xlsx s upraveným souborem.

Pokud vám to připadá příliš složité, poproste někoho, kdo to udělá za vás.


How to remove a Password Protected Spreadsheet Structure Flag

Very similar to the sheet protection flag there also exists a structure protection flag to prevent showing hidden and moving sheets.

Again, backup your document!

In an .ods zip file it is in the content.xml file in an element office:spreadsheet (that contains the table:table sheet elements), remove the table:structure-protected and table:protection-key and table:protection-key-digest-algorithm attributes together with their values and freshen (!) the .ods zip with the modified file.

TBD: if there is (currently Calc does not store such thing) document it for .xlsx


Nota Bene

NB: aktualizace souboru ZIP znamená použít například příkaz zip -f filename.ods content.xml; nevytvářejte nový soubor ZIP a nevynechávejte možnost přepínače -f. Zachová se tak původní pořadí souborů v archivu zip, což může být zásadní.

Po přečtení výše uvedeného by vám nyní mělo být jasné, že ochranný příznak listu, a to i s přidruženým heslem, není bezpečným způsobem, jak soubory chránit. Chrání listy a buňky před úpravami v běžném pracovním postupu, ale v žádném případě není bezpečnostní funkcí.

Takže ještě jednou: zálohovali jste si svůj soubor, než jste si postup zkusili, že ano?