Frequently asked questions - General

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | General
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Faq/General/034 and the translation is 75% complete.
Other languages:
English • ‎dansk • ‎français • ‎italiano • ‎čeština • ‎русский

Ok, ne jen pro Linux, ale About.com má abecedně seřazení seznam jiných názvu pro písmu.
Arial Rounded má free alternativu nazvanou VAG Round.
Seznam písem začínajících A má více než 2 webové stránky. Podobně mají odkazy pro každé písmno.
http://desktoppub.about.com/cs/fonts/a/lookalikefonts.htm
Toto je jedno místo, kde můžete začít hledat free alternativy pro otravná proprietární písma.

Výběr písma je vždy velké rozhodnutí. Mnozí z nás mají tendenci hledat nejoblíbenější a nejdostupnější písmo pro všechny. Není nic horšího, než získat strojem nahrazené písmo, které nefunguje. Pokud používáte netradiční písmo, pak je pravděpodobné, že kdokoli obdrží vaše soubory (pokud nejsou uloženy ve formátu .pdf), pokusí se jeho systém najít nejbližší možné kompatibilní písmo.

Každopádně, na upozornění na písma je třeba dávat pozor, abyste je nepřidali všechny najednou, i když máte štěstí. Jednou jsem experimentoval s fonty a myslel jsem si, že bych mohl mít štěstí a přidal jsem pár stovek fontů. S jedním z fontů si moje Mandriva nemohla několik dnů poradit. Musel jsem jedno písmo po druhém mazat, abych našel to problémové. Jakmile jsem smazal to problémové písmo, ostatní fonty začaly pracovat bez problémů. Byl to hodně dlouhý proces, který už nechci znovu opakovat.

- - - - -

Jiný způsob jak získat základní MS písma závisí na vašem Linuxovém distru. Pro Ubuntu běžte do Správce balíčků a najděte ttf-mscorefonts-installer. Pokud máte jinou Linuxovou distribuci, instalátor bude mít nejspíše jiné jméno.

Ačkoliv pro mnoho systémů jsou MS písma jako výchozí, není žádný reálný důvod, proč byste je museli používat. Existuje řada volných písem, která vypadají jako MS písma, ale existuje také velké množství písem, které vypadají lépe a jsou volná. Existuje mnoho webových stránek s volnými písmy. Výše zmíněný web About.com je jeden z mnoha, kde můžete najít náhrady pro mnoho populárních fontů. Mnohé z těchto písem jsou volně ke stažení. Upřímně řečeno, pokud máte jedno písmo, můžete najít 10 až 20 dalších, které jsou z 98% + / - stejná a mohou být použita jako náhrada za vaše písmo. Ale na těchto webech také najdete mnoho dobrých speciálních písem, ze kterých si můžete vybrat. Takže si prosím udělejte čas, projděte si volně dostupná písma a najděte si taková, která se vám budou líbit. Jeden z uživatelů kancelářského balíku LibreOffice má ve své sbírce přes 100.000 písem, většina z nich pochází ze stránek z volně dostupnými písmy. Některé z nich jsou dobrou náhradnou za základní MS písma a Adobe písma. Prosím hledejte taková písma, která budou vyhovovat vaším požadavkům. Použijte volně dostupné verze těchto fontů a pobavte se při používání dekorativních fontů.
Pamatujte, že se nemusíte spokojit s žádnou sadou písem, ale pokud používáte jiné, než oblíbené, ujistěte se, že když dokument odešlete ostatním, odešlete jej ve formě, která vkládá písmo do samotného dokumentu. Jenom tak uvidí ostatní váš dokument stejně jako vy. LibreOffice umožňuje export do PDF. Pokud tento způsob nezahrne z jakéhokoliv důvadu vaše speciální písma, můžete použít v Linuxu CUPS-PDF a ve Windows doPDF [free]. Obě tyto možnosti umožňují vložení fontů do PDF.