Nejčastěji kladené otázky/Obecné/140

  From The Document Foundation Wiki
  < Faq‎ | General
  This page is a translated version of the page Faq/General/140 and the translation is 100% complete.


  K čemu slouží možnost Záložní kopie a jak mohu dokument obnovit?

  K čemu slouží tato možnost?

  Nejprve, aby nedošlo k nedorozumění, vysvětlení k možnosti "sousední": Nástroje ▸ Možnosti ▸ Načítání/ukládání ▸ Obecné ▸ Uložit informace o automatickém obnovení

  Tyto informace jsou pro LibreOffice "rezervovány", takže je možné se po havárii pokusit o automatické obnovení dokumentu. Soubory vytvořené touto pravidelnou zálohou (pro kterou lze nastavit čas) nejsou určeny k tomu, aby je uživatel mohl obnovit.

  "Uživatelské" zálohy jsou zálohy získané: Nástroje ▸ Možnosti ▸ Načítání/ukládání ▸ Obecné ▸ Vždy vytvořit záložní kopii.

  Přesto se nenechme mýlit v tomto "vždy"... Vestavěná nápověda (přístupná pomocí klávesy F1) uvádí:

  Při každém uložení dokumentu uloží jeho předchozí verzi jako zálohu. Kdykoli LibreOffice vytvoří záložní kopii, nahradí tato kopie předchozí zálohu. záložní soubor má příponu .BAK.
  

  Zálohování se provádí do složky uvedené v 'Nástroje ▸ Možnosti ▸ LibreOffice ▸ Cesty ▸ Zálohy (je možné, že je tato složka ve výchozím nastavení na úrovni systému skrytá).

  Note pin.svg

  Note:

  • Pro dokumenty se stejným názvem uložené v různých složkách budeme mít pouze jednu záložní kopii. Jinými slovy, zálohu vytvoří ten, který bude uložen jako "poslední". V nápovědě to není vysvětleno, protože při ukládání do vyhrazené záložní složky je to implicitní.
  • Základní soubory .odb nejsou spravovány' touto záložní kopií.

  Příklady :'

  • Soubor ▸ Nový dokument ▸ Typování dokumentu ▸ Uzavření dokumentu bez uložení: Nebyla vytvořena žádná záložní kopie
  • Soubor ▸ Nový dokument ▸ Typování dokumentu ▸ Uložení dokumentu: Nebyla vytvořena žádná záložní kopie
  • Soubor ▸ Otevřít existující dokument ▸ Změnit dokument ▸ Zavřít bez uložení změn: Nebyla vytvořena žádná záložní kopie
  • Soubor ▸ Otevřít existující dokument ▸ Změnit dokument ▸ Uložit změny: Vytvoření záložní kopie ve stavu před posledním uložením (stejný název + .bak)
  • Soubor ▸ Otevřít existující dokument ▸ Uložit dokument pod stejným názvem jako dokument, pro který již existuje záložní kopie, ale v jiné složce: (protože nový dokument nevytváří záložní kopii, viz případ 2).
  • Soubor ▸ Otevřít předchozí dokument (který má stejný název jako ten, který již má záložní kopii) ▸ Modifikovat ▸ Uložit: přepíše záložní kopii dokumentu se stejným názvem, ve stavu aktuálního dokumentu před modifikací.

  Jak získat dokument ?

  • Je téměř povinné zkopírovat soubor ze záložní složky do jiné složky. Je to ze dvou důvodů:
   • Přípona .bak není ve výchozím nastavení přidružena k LibreOffice. Dvojklik na název souboru povede k výzvě, která se vás zeptá, který program použít k jeho otevření. Je lepší zkopírovat do jiného souboru a přejmenovat dokument s původní příponou (odt, ods...).
   • Otevření a úprava záložní kopie ve složce zálohy zobrazí při ukládání chybu, protože v případě upraveného dokumentu se LibreOffice snaží vytvořit záložní kopii se stejným názvem ve stejné složce...