Frequently asked questions - General

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | General
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Faq/General/InstallJava and the translation is 95% complete.

Other languages:
čeština • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎English • ‎italiano


Jak nainstalovat Javu (JRE/JDK) tak, aby jej LibreOffice mohl použít?

"Vyžadováno JRE" varování ve Windows

Některé funkce LibreOffice [Faq/General/015/cs|požadují Javu] (JRE/JDK). Pro jejich použití musí být v systému přítomna a nakonfigurována podporovaná verze JRE/JDK.

Prostředí Windows

Pokud používáte Windows, musíte mít jistotu, že architektura instalované verze LibreOffice odpovídá architektuře instalované JRE. Jestlže architektura vaší instalace Windows je 64-bit (Stránka pro stažení LibreOffice ), je vám nabízen instalátor LibreOffice architektury 64-bit. Je označen jako x86/ Windows x86_64. Pokud používáte operační systém s architekturou 32-bit, bude vám nabídnut instalátor architektury 32-bit (Windows x86). Ověřit architekturu vaší verze LibreOffice můžete v nabídce Nápověda ▸ O aplikaci LibreOffice, kde uvidíte informaci o verzi v této podobě: "Verze: 6.2.1.1 (x64)" pro 64-bitovou verzi a "Verze: 6.2.1.1" (bez "(x64)") pro 32-bitovou verzi.

"Stažení všech verzí Java" - odkaz

LibreOffice může používat pouze JRE s odpovídající architekturou: např. 64-bit LibreOffice může používat pouze 64-bit JRE a 32-bit LibreOffice může používat pouze 32-bit JRE. Když máte nainstalovaný 64-bit LibreOffice a 32-bit JRE, LibreOffice nebude schopný najít a používat JRE, ať se budete snažit sebevíc. To je celkem normální situace, protože webová stránky Javy (www.java.com) nabízí jako výchozí variantu pro stažení 32-bit JRE bez ohledu na architekturu vašeho nainstalovaného operačního systému. V takovém případě se vám snaží LibreOffice pomoct a při startu zobrazí chybovou hlášku, ve které vám napovíd potřebu architekturu JRE (např. 64-bit). Abyste našli dostupné soubory ke stažení, včetně 64-bit JRE, musíte ignorovat velké červené tlačítko "Agree and Start Free Download" (Souhlasit a zahájit zdarma stahovat) a najděte malý odkaz See all Java downloads ve spodní části stránky

Instalační balíčky Javy mají typicky toto označení:

  • jre-8u201-windows-i586-iftw.exe - webový instalátor pro architekturu 32-bit;
  • jre-8u201-windows-i586.exe - samostatný instalátor pro architekturu 32-bit;
  • 'jre-8u201-windows-x64.exe - samostatný instalátor pro architekturu 64-bit.

JRE, který se automaticky instaluje do složky C:\Program Files (x86), je 32-bitové architektury (pokud v průběhu instalace nezměníte složku, kam se má JRE instalovat). JRE 64-bitové architektury se automaticky instaluje do složky C:\Program Files. Na základě této informace tedy můžete říct, jestli používáte architekturu 32-bit nebo 64-bit.

Je možné mít nainstalované obě verze Javy (32-bit a 64-bit) současně, aniž by se navzájem ovlivňovaly. Pokud si nejste jisti, kterou verzi nainstalovat, nainstalujte obě.

Prostředí macOS

U systémů macOS 10.10 a novější mějte prosím na paměti, že je potřeba nainstalovat JDK, ne JRE. Odkaz pro stažení JDK můžete najít na této stránce. V systému MacOS 10.09 nenajdete ani JRE, ani JDK. Vydání LibreOffice dostupná z App Store společnosti Apple vůbec neobsahují podporu Javy, protože aplikace distribuované v App Store nemohou záviset na volitelných funkcích, jako je Java.

Podpora dodavatelů Java

TODO: napsat o podporovaných prodejcích balíků Java jiných než Oracle a od kdy, na kterých OS byla přidána podpora (AdoptOpenJDK, Corretto, konečně odstraněna kontrola jména dodavatele ...)

Podpora verze Java

  • Pro LibreOffice předcházející verzi 6.3 je minimální podporovaná verze Javy 5 (je třeba objasnit starší historii podpory).
  • Pro LibreOffice verze 6.3 je minimální podporovaná verze Javy 6 (viz Release Notes).
  • Pro LibreOffice verze 6.4 je minimální podporovaná verze Javy 8 (viz mailing list archive a commit).

Přečtěte si také

Instalovat správnou verzi JRE v německé verzi FAQ