Nejčastěji kladené otázky/Obecné/Instalace Javy

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | General
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Faq/General/InstallJava and the translation is 60% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎dansk • ‎español • ‎italiano • ‎čeština


Jak nainstalovat Javu (JRE/JDK), aby ji mohl používat LibreOffice?

Upozornění "Nainstalujte si prosím JRE" v systému Windows

Některé funkce LibreOffice vyžadují Javu (JRE/JDK). Abyste je mohli používat, musí být v systému přítomna a nakonfigurována podporovaná verze JRE/JDK.

Použití systému Windows

Při použití systému Windows je třeba se ujistit, že architektura nainstalovaného balíku LibreOffice odpovídá architektuře nainstalovaného JRE. Pokud je váš systém Windows 64bitový, LibreOffice Download page vám ve výchozím nastavení nabídne 64bitový instalační program LibreOffice. Je označen jako Windows (64-bit)Wikipedia logo v3.svg. Pokud máte 32bitový operační systém, bude vám nabídnut 32bitový instalátor (Windows (32-bit)Wikipedia logo v3.svg). Architekturu nainstalovaného balíku LibreOffice můžete zkontrolovat v nabídce Nápověda ▸ O LibreOffice, kde řetězec verze vypadá takto: "Version: 6.4.5.2 (x64)" pro 64bitovou verzi a "Version: 6.4.5.2 (x86)" pro 32bitovou verzi.

  • If you have 32-bit operating system, you will be offered a 32-bit installer (Windows (32-bit)Wikipedia logo v3.svg).

You may check the architecture of installed LibreOffice in menu Help ▸ About LibreOffice, where the version string looks like "Version: 6.4.5.2 (x64)" for 64-bit version, and "Version: 6.4.5.2 (x86)" for 32-bit version.

LibreOffice může používat pouze JRE s odpovídající architekturou: tj. 64bitový LibreOffice může používat pouze 64bitové JRE a 32bitový LibreOffice může používat pouze 32bitové JRE. Pokud byste nainstalovali 64bitový LibreOffice a 32bitové JRE, LibreOffice by nebyl schopen najít a použít JRE, ať byste se snažili sebevíc. Dbejte na to, abyste si z domovské stránky Javy (www.java.com) stáhli správnou architekturu. V takovém případě by se LibreOffice (přiměřeně čerstvé verze) snažil být vstřícný ve svém chybovém hlášení, ve kterém by vám sdělil, že potřebuje specifickou architekturu (např. 64bitovou) JRE. Chcete-li najít další dostupné soubory ke stažení, včetně 64bitového JRE, musíte ignorovat velké červené tlačítko "Souhlasit a zahájit bezplatné stahování" a najít malý odkaz See all Java downloads níže.

When you have installed a 64-bit LibreOffice, and 32-bit JRE, LibreOffice would not be able to find and use the JRE, no matter how hard you would try it. Take care that you download from the Java home page (www.java.com) the right architecture. In this case, LibreOffice (of reasonably fresh version) would try to be helpful in its "JRE Required" error message, telling you that it needs specific architecture (e.g., 64-bit) of JRE.


Then, in the manual download page, you have to choose the right version. (If you are in doubt, you can install both.)

Choose the correct direct downlad link, depending of your LibreOffice installation.

Package names

Instalační balíčky Javy mají obvykle toto schéma pojmenování:

  • jre-8u201-windows-i586-iftw.exe nebo JavaSetup8u261.exe - 32bitový webový instalátor;
  • jre-8u201-windows-i586.exe - 32bitový samostatný instalátor;
  • jre-8u201-windows-x64.exe - 64bitový samostatný instalátor.

Thus, be aware that 'standard' build, with a naming scheme like JavaSetup8u341.exe will NOT work with LibreOffice. This is why you have to use the manual download link.

How to control what JRE version in installed

JRE, které jsou nainstalovány do C:\Program Files (x86) (na rozdíl od C:\Program Files), jsou 32bitové (pokud jste během instalace ručně nezměnili cestu k instalaci), takže pomocí této informace můžete zjistit, zda je vaše JRE 32bitové nebo 64bitové.

Spuštěním Ovládacích panelů Javy ("Konfigurovat Javu" v nabídce Start systému Windows) a kliknutím na tlačítko "Zobrazit" na kartě "Java" se otevře okno Nastavení běhového prostředí Javy se sloupcem Architektura umožňujícím zjistit, zda jsou nainstalované instance 32bitové (x86) nebo 64bitové (x86_64).

JavaControlPanel.png

Do systému je možné nainstalovat 32bitovou i 64bitovou Javu současně, přičemž si vzájemně neodporují - pokud tedy máte pochybnosti, nainstalujte obě.

Použití systému macOS

V systému macOS 10.10 a novějším je třeba nainstalovat JDK, nikoli JRE. Odkazy ke stažení s výběrem verze JDK najdete na této stránce. V systému macOS 10.09 se JRE ani JDK nenacházejí. Vydání LibreOffice dostupná v Apple App Store vůbec neobsahují podporu Javy, protože aplikace distribuované v App Store nesmějí záviset na volitelných funkcích, jako je Java.

Podpora dodavatelů jazyka Java

Od verzí 6.1.6 a 6.2.4 podporuje LibreOffice kromě společnosti Oracle i celou řadu jiných dodavatelů JRE, například Temurin a Amazon Corretto.

Podpora verzí jazyka Java

  • Pro LibreOffice před verzí 6.3 je minimální podporovaná verze Javy 5 (je třeba upřesnit historii podpory starších verzí).
  • Pro LibreOffice v.6.3 je minimální podporovaná verze jazyka Java 6 (viz Poznámky k vydání).
  • Pro LibreOffice v.6.4 je minimální podporovaná verze jazyka Java 8 (viz mailing list archive a commit).

Podívejte se také

Install the right JRE HowTo