Nejčastěji kladené otázky/Obecné/Instalace Javy

  From The Document Foundation Wiki
  < Faq‎ | General
  This page is a translated version of the page Faq/General/InstallJava and the translation is 100% complete.
  Other languages:


  Jak nainstalovat Javu (JRE/JDK), aby ji mohl používat LibreOffice?

  Upozornění "Nainstalujte si prosím JRE" v systému Windows

  Některé funkce LibreOffice vyžadují Javu (JRE/JDK). Abyste je mohli používat, musí být v systému přítomna a nakonfigurována podporovaná verze JRE/JDK.

  Použití systému Windows

  x86 nebo x64 architektura?

  Nepleťte si architektury 'x64' a 'x86': při používání systému Windows je třeba se ujistit, že architektura nainstalovaného balíku LibreOffice odpovídá architektuře nainstalovaného JRE.

  • Pokud máte 32bitový operační systém, bude vám nabídnut 32bitový instalační program (Windows (32-bit)Wikipedia logo v3.svg).

  Architekturu nainstalovaného LibreOffice můžete zkontrolovat v nabídce Nápověda ▸ O LibreOffice, kde řetězec verze vypadá jako "Version: 6.4.5.2 (x86_64)" pro 64bitovou verzi a "Version: 6.4.5.2 (x86)" pro 32bitovou verzi.

  LibreOffice může používat pouze JRE s odpovídající architekturou: tj. 64bitový LibreOffice může používat pouze 64bitové JRE a 32bitový LibreOffice může používat pouye 32bitové JRE.

  Pokud máte nainstalovaný 64bitový LibreOffice a 32bitové JRE, LibreOffice nebude schopen najít a použít JRE, ať se budete snažit sebevíc. Dbejte na to, abyste si z domovské stránky Javy (www.java.com) stáhli správnou architekturu. V takovém případě by se LibreOffice (přiměřeně čerstvé verze) měl snažit být nápomocný ve svém chybovém hlášení "JRE Required", které by vám sdělilo, že potřebuje specifickou architekturu (např. 64bitovou) JRE.

  Odkazy ke stažení

  Chcete-li najít další dostupné soubory ke stažení, včetně 64bitového JRE, musíte ignorovat velké zelené tlačítko "Download Java" a najít malý See all Java 8 Downloads for Desktop users odkaz níže.

  Nepoužívejte velké tlačítko, použijte odkaz "Zobrazit všechny soubory Java 8 ke stažení pro uživatele stolních počítačů". (kliknutím obrázek zvětšíte)

  .


  Na stránce pro stažení příručky pak musíte vybrat správnou verzi. (Pokud máte pochybnosti, můžete nainstalovat obě.)

  V závislosti na instalaci LibreOffice vyberte správný přímý odkaz pro stažení

  .

  Názvy balíčků

  Instalační balíčky Javy mají obvykle toto schéma pojmenování:

  • jre-8u201-windows-i586-iftw.exe nebo JavaSetup8u261.exe - 32bitový webový instalátor;
  • jre-8u201-windows-i586.exe - 32bitový samostatný instalátor;
  • jre-8u201-windows-x64.exe - 64bitový samostatný instalátor.

  Váš balík nefunguje ?

  Uvědomte si tedy, že "standardní" sestavení s pojmenováním jako 'JavaSetup8u341.exe nebude fungovat s LibreOffice. Proto musíte použít odkaz pro stažení příručky.

  Jak zjistit, která verze JRE je nainstalována

  JRE, které jsou nainstalovány do C:\Program Files (x86) (na rozdíl od C:\Program Files), jsou 32bitové (pokud jste během instalace ručně nezměnili cestu k instalaci), takže pomocí této informace můžete zjistit, zda je vaše JRE 32bitové nebo 64bitové.

  Spuštěním Ovládacích panelů Javy ("Konfigurovat Javu" v nabídce Start systému Windows) a kliknutím na tlačítko "Zobrazit" na kartě "Java" se otevře okno Nastavení běhového prostředí Javy se sloupcem Architektura umožňujícím zjistit, zda jsou nainstalované instance 32bitové (x86) nebo 64bitové (x86_64).

  JavaControlPanel.png

  Do systému je možné nainstalovat 32bitovou i 64bitovou Javu současně, přičemž si vzájemně neodporují - pokud tedy máte pochybnosti, nainstalujte obě.

  Použití systému macOS

  V systému macOS 10.10 a novějším je třeba nainstalovat JDK, nikoli JRE. Odkazy ke stažení s výběrem verze JDK najdete na této stránce. Všimněte si, že Apple M1 je architektura Arm 64. V systému macOS 10.09 se JRE ani JDK nenacházejí. Vydání LibreOffice dostupná v Apple App Store vůbec neobsahují podporu Javy, protože aplikace distribuované v App Store nesmějí záviset na volitelných funkcích, jako je Java.

  Podpora dodavatelů jazyka Java

  Od verzí 6.1.6 a 6.2.4 podporuje LibreOffice kromě společnosti Oracle i celou řadu jiných dodavatelů JRE, například Temurin a Amazon Corretto.

  Podpora verzí jazyka Java

  • Pro LibreOffice před verzí 6.3 je minimální podporovaná verze Javy 5 (je třeba upřesnit historii podpory starších verzí).
  • Pro LibreOffice v.6.3 je minimální podporovaná verze jazyka Java 6 (viz Poznámky k vydání).
  • Pro LibreOffice v.6.4 je minimální podporovaná verze jazyka Java 8 (viz mailing list archive a commit).

  Podívejte se také

  Jak nainstalovat správné JRE