Frequently asked questions - General

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | General
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Faq/General/InstallJava and the translation is 68% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎dansk • ‎italiano • ‎čeština


Jak nainstalovat Javu (JRE/JDK) tak, aby jej LibreOffice mohl použít?

"Vyžadováno JRE" varování ve Windows

Některé funkce LibreOffice [Faq/General/015/cs|požadují Javu] (JRE/JDK). Pro jejich použití musí být v systému přítomna a nakonfigurována podporovaná verze JRE/JDK.

Prostředí Windows

Pokud používáte Windows, musíte mít jistotu, že architektura instalované verze LibreOffice odpovídá architektuře instalované JRE. Jestlže architektura vaší instalace Windows je 64-bit (Stránka pro stažení LibreOffice ), je vám nabízen instalátor LibreOffice architektury 64-bit. Je označen jako x86/ Windows x86_64. Pokud používáte operační systém s architekturou 32-bit, bude vám nabídnut instalátor architektury 32-bit (Windows x86). Ověřit architekturu vaší verze LibreOffice můžete v nabídce Nápověda ▸ O aplikaci LibreOffice, kde uvidíte informaci o verzi v této podobě: "Verze: 6.2.1.1 (x64)" pro 64-bitovou verzi a "Verze: 6.2.1.1" (bez "(x64)") pro 32-bitovou verzi.

"Stažení všech verzí Java" - odkaz

LibreOffice může používat pouze JRE s odpovídající architekturou: např. 64-bit LibreOffice může používat pouze 64-bit JRE a 32-bit LibreOffice může používat pouze 32-bit JRE. Když máte nainstalovaný 64-bit LibreOffice a 32-bit JRE, LibreOffice nebude schopný najít a používat JRE, ať se budete snažit sebevíc. To je celkem normální situace, protože webová stránky Javy (www.java.com) nabízí jako výchozí variantu pro stažení 32-bit JRE bez ohledu na architekturu vašeho nainstalovaného operačního systému. V takovém případě se vám snaží LibreOffice pomoct a při startu zobrazí chybovou hlášku, ve které vám napovíd potřebu architekturu JRE (např. 64-bit). Abyste našli dostupné soubory ke stažení, včetně 64-bit JRE, musíte ignorovat velké červené tlačítko "Agree and Start Free Download" (Souhlasit a zahájit zdarma stahovat) a najděte malý odkaz See all Java downloads ve spodní části stránky

Instalační balíčky Javy mají typicky toto označení:

  • jre-8u201-windows-i586-iftw.exe - webový instalátor pro architekturu 32-bit;
  • jre-8u201-windows-i586.exe - samostatný instalátor pro architekturu 32-bit;
  • 'jre-8u201-windows-x64.exe - samostatný instalátor pro architekturu 64-bit.

JRE, který se automaticky instaluje do složky C:\Program Files (x86), je 32-bitové architektury (pokud v průběhu instalace nezměníte složku, kam se má JRE instalovat). JRE 64-bitové architektury se automaticky instaluje do složky C:\Program Files. Na základě této informace tedy můžete říct, jestli používáte architekturu 32-bit nebo 64-bit.

Launching Java Control Panel ("Configure Java" available in Windows Start menu), and clicking "View" button on "Java" tab, opens Java Runtime Environment Settings window with Architecture column allowing to see if installed instances are 32-bit (x86) or 64-bit (x86_64).

JavaControlPanel.png

Je možné mít nainstalované obě verze Javy (32-bit a 64-bit) současně, aniž by se navzájem ovlivňovaly. Pokud si nejste jisti, kterou verzi nainstalovat, nainstalujte obě.

Prostředí macOS

U systémů macOS 10.10 a novější mějte prosím na paměti, že je potřeba nainstalovat JDK, ne JRE. Odkaz pro stažení JDK můžete najít na této stránce. V systému MacOS 10.09 nenajdete ani JRE, ani JDK. Vydání LibreOffice dostupná z App Store společnosti Apple vůbec neobsahují podporu Javy, protože aplikace distribuované v App Store nemohou záviset na volitelných funkcích, jako je Java.

Podpora dodavatelů Java

Since v.6.1.6 and 6.2.4, LibreOffice supports a wide variety of third-party JRE vendors in addition to Oracle, e.g. AdoptOpenJDK and Amazon Corretto.

Podpora verze Java

  • Pro LibreOffice předcházející verzi 6.3 je minimální podporovaná verze Javy 5 (je třeba objasnit starší historii podpory).
  • Pro LibreOffice verze 6.3 je minimální podporovaná verze Javy 6 (viz Release Notes).
  • Pro LibreOffice verze 6.4 je minimální podporovaná verze Javy 8 (viz mailing list archive a commit).

Přečtěte si také