Schází "api-ms-win-*.dll"

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | General
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Faq/General/api-ms-win-*.dll is missing and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎dansk • ‎italiano • ‎čeština • ‎한국어

U verzí Windows předcházejích verzi Windows 10, se někdy, po instalaci LibreOffice, jeho spuštění projeví chybou podobné této:

 The program can't start because api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll is missing from your computer. Try reinstalling the program to fix this problem.

Výše uvedená hláška může v češtině vypadat takto: Program nelze spustit, protože v počítači chybí api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll. Zkuste tento problém vyřešit přeinstalováním programu.


Scházející DLL se může lišit, obvykle se jedná o api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll nebo api-ms-win-crt-string-l1-1-0.dll.

Příčinou této chyby je to, že LibreOffice využívá systémovou komponentu, MS UCRT, poskytovaných systémem. Instalátor LibreOffice obsahuje komponenty a snaží se je instalovat při instalaci LibreOffice. Instalace součástí vyžaduje, aby služba Windows Update byla přístupná (LibreOffice ví, jak dočasně povolit službu, pokud je zakázána obvyklými prostředky, ale nikoli při použití pokročilých metod pro deaktivaci, např. Přidružením k účtu Guest). Také ve starších verzích LibreOffice byla prováděna kontrola, zda je UCRT v systému již před instalací a jeho instalace byla přeskočena, pokud byla UCRT detekována.

Takže scénáře, kde instalace LibreOffice může přeskočit instalaci této požadované komponenty, zahrnují:

  • Případy, kdy je služba Windows Update zakázána pomocí pokročilých metod.
  • U některých starších verzí LibreOffice jsou případy, kdy je systém MS UCRT „částečně“ přítomen v systému (nesprávně nainstalovaný jinou aplikací) - tento případ je spojen se zprávou api-ms-win-crt-string-l1-1-0.dll schází. To je případ předinstalovaných antivirových programů Avast. V novějších verzích LibreOffice jsme se proto rozhodli nekontrolovat přítomnost této komponenty a nyní se instalátor pokusí nainstalovat komponentu bezpodmínečně (oprava poškozených instalačních případů).

V těchto případech by instalační program měl vydat varování, například toto:

Varování Instalace KB2999226 selhala

Ve všech takových případech je třeba pro vyřešení tohoto problému nainstalovat ručně, pomocí příslušného balíčku pro operační systém, který je k dispozici na výše uvedeném webu společnosti Microsoft.