How to Report Bugs in LibreOffice

  From The Document Foundation Wiki
  < QA
  This page is a translated version of the page QA/BugReport and the translation is 76% complete.
  Outdated translations are marked like this.

  Burada olmanız ne güzel. LibreOffice'e önemli bir katkı yapmak üzeresiniz; iyi bir hata raporu geliştiricilerimiz için çok yararlıdır. Aşağıda, bu süreci daha kolay hale getirmek için bazı ipuçları bulacaksınız. LibreOffice hata takip sistemine bütün hataları İngilizce olarak girmeniz gerektiğinden bazı ifadeler Türkçeleştirilmemiştir.

  Bütün hatalar bize ait değildir

  Tüm köpekler cennete giderWikipedia logo v3.svg ama bazı hata raporları bizim Bugzilla'mızın dışına gitmelidir. Bunlar için doğru adresler aşağıdadır:

  Hata türü Nereye raporlanacağı
  LibreOffice Eklentileri With the extension author
  TDF/LibreOffice Altyapısı (web sayfaları, eposta listeleri, vb.) Redmine
  LibreOffice Derleme Hataları Developer mailing list
  LibreOffice Birim Testleri Developer mailing list
  Words missing from dictionaries To the dictionary maintainer or repository
  Mistakes in translations Reporting them in Bugzilla is allowed, but it is more efficient to add them as suggestions in Weblate (does not require registration)

  Hata raporlamadan önce

  Confirm that it really is a bug. Most of the time, a bug is something that makes the software behave in a way that a reasonable user would not want it to behave. This includes the software not doing what you want it to do, doing what you never asked it to do, or just plain crashing under normal use. Going behind the scenes, a bug may be something that causes the software to take a lot longer and use a lot more resources doing stuff than it should.

  Some glitches might actually be the result of a corrupted user profile. Problems with OpenGL (in newer Versions look for Skia) and OpenCL are usually valid bugs. It helps a lot, if you check the effects of the OpenGL and OpenCL settings before writing your bug report.

  At a certain point what look like bugs are actually more like feature requests, where we know how the software should work in an ideal world, even though the feature we want hasn't been built yet. Fortunately, you don't have to worry that much about separating bugs from feature requests. If it's something that interferes with normal, valid use of the application, report it as a bug.

  It helps a lot if you know your way around LibreOffice, though, so you have a good sense of what normal, valid use is. You don’t want to spend a lot of time reporting what you think are bugs when the issue is that you don’t know how to use a certain feature yet. Consider reading the user documentation, and use the apps a lot so you become familiar with what they normally do.

  Onun bir hata olduğundan emin olun.

  But let’s say what you found really does look like a bug. Here’s what to do next:

  Mevcut hata kayıtları içinde benzer girdilere bakın ("tekrarlılar").

  • Bileşenler sayfasına gidin ve uygun bileşeni (veya alt bileşeni) seçin.
  • Bir bileşen seçtiyseniz: Uygun alt bileşeni veya sayfada alt bileşeni göremiyorsanız Genişletilmiş Yardım'ı seçin.
  • Genişletilmiş Yardım'ı seçtiyseniz: Uygun alt bileşeni veya aradığınızı bulamadıysanız ya da uygun alt bileşeni bilmiyorsanız [1]'i seçin.
  • Bu alt bileşenle ilgili hatların bir listesini göreceksiniz. Sayfanın altındaki "Aramayı Düzenle" düğmesiyle aramanızı ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

  Probleminize uygun bir hata kaydı bulursanız ona katkıda bulunabilirsiniz. Durumunuza uygun bir hata kaydı bulamazsanız yeni bir hata kaydı oluşturun. Eğer hata sadece Ubuntu'da meydana geliyorsa veya yazdırmayla ilgiliyse #Daha Fazla Bilgi bölününe bakın. Bu durumda değilseniz #Hata raporlamak bölümündeki yönergeleri takip edin.

  Hata raporlamak

  Not: Lütfen her farklı hata için ayrı bir hata kaydı oluşturun. Kullanıcı bakış açısından belirtileri aynı bile olsa farklı LibreOffice sürümlerindeki hataların nedenleri farklı olabilir ve onları düzeltecek LibreOffice geliştiricileri de aynı kişiler olmayabilir. Bunu tek bir hatadan takip etmek imkansız olabilir.

  Önce Bugzilla sayfasına gidin.

  1: Oturum açın

  Bugzilla - Main page

  Oturum açmanız için uyarılırsanız Bugzilla hesabınız ile oturum açın.

  If you don't have a Bugzilla account, create one by clicking New Account.

  2: Bileşen

  "Bileşen" alanından uygun bileşeni seçin.

  Probleminizin hangi bileşenle ilgili olduğunu bilmiyorsanız Libreoffice bileşenini seçin. Daha sonra biri onu değiştirecektir. (Bunun hakkında daha fazla bilgi için "HataSıralama sayfasına bakın". Eğer acil bir durumsa (kırık bölümler, gerileme, vb.) deneyimli kullanıcılar hatayı FindTheExpert sayfasında listelenen geliştiricilerden birine atayabilirler.)

  If it is an urgent issue (broken parts, regression, etc.), and you are an experienced user who knows the development team, you can assign the bug report to one of the developers listed on the FindTheExpert page.

  3: Ayrıntılar

  If there is a Sub-component section, select the subcomponent.

  Eğer bir "Alt bileşen" bölümü varsa: buradan alt bileşeni seçin.

  • Eğer uygun alt bileşeni bilmiyorsanız Bileşenler sayfasına bakın. Bu sayfada uygun bileşene tıklayın. Bileşenin tüm alt bileşenleriyle ilgili tanımlamaları okuyun. Uygun bir alt bileşen göremezseniz Genişletilmiş Yardım bağlantısına tıklayın ve bu sayfadaki alt bileşen tanımlamalarını okuyun.

  Hatanın oluştuğu uygulamanın sürümünü seçin. Bunu LibreOffice içinden kontrol etmek için Yardım ▸ LibreOffice Hakkında menüsünü takip edin

  "İşletim Sistemi" veya "OS" alanından işletim sisteminizi seçin.

  Eğer bir "Donanım" alanı varsa onu doldurun.

  Eğer bir "Önem" bölümü varsa ve tecrübeli bir kullanıcı değilseniz bu alanı görmezden gelin. Hatanızı "Engelleyici" olarak belirtmeniz onun daha hızlı çözülmesini sağlamaz.Önem bölümündeki alanların anlamlarını öğrenmek isterseniz bu grafiğe bakabilirsiniz.

  "Çalıştığı bilinen son sürüm" alanını boş bırakabilirsiniz.

  4: Tanımlama

  Karşılaştığınız hatanın daha önce bildirilip bildirilmediğini görmek için hata raporlama sayfasındaki "muhtemel ilişkili Hatalar" tablosuna ve Tekrarlı Hatalar Tablosu sayfasına bakın.

  "Konu" bölümü (Özet olarak da bilinir):

  • Hata kaydını oluştururken doldurduğunuz alanların bilgilerini eklemeyin.
  • Bileşenler sayfasından alt bileşen adını ekleyin.
   • Alt bileşenleri büyük harfle yazın
   • Eğer alt bileşenin adı bir kelimenin bir bölümüyle karıştırılabilecek gibiyse (örneğin, UI ifadesi quit kelimesinin içinde geçmektedir) onu köşeli parantez içine alın
   • En fazla iki alt bileşen kullanın
   • Alt bileşenleri tam olarak olduğu gibi yazın ama konu satırındaki cümleye ekleyebilirsiniz. Örneğin; "WIKIHELP [UI] not available in all languages"
  • Problemi mümkün olduğunca kesin tanımlayın.
   • Kötü örnek: "File is broken"
   • Daha iyi örnek: "Menu File > Save as not available (greyed out)"
  • Özet alanında "doesn't" veya "isn't" gibi kısaltmalar kullanmak yerine "does not" veya "is not" ifadelerini kullanın.
  • Eğer girdiğiniz hata kaydı LibreOffice'in çökmesine veya yanıt vermemesine ("asılı kalmak") neden oluyorsa Özet alanında CRASH kelimesini kullanmanız hatanın daha kolay takip edilmesine yarayacaktır.

  Description and attachments

  "Uzun Tanımlama" veya "Tanımlama" alanında problemin daha uzun bir tanımlamasını yazın.

  "Uzun Tanımlama" veya "Tanımlama" alanında hatanın tekrarlanması için gerekli adımları yazın.

  • Numaralandırılmış liste kullanın
  • Bir şeyin gerçekleşmesi için kesin yöntemi belirtin. Örneğin "Open document" yerine "In new empty LibO Spreadsheet document, use menu File > Open (LibO dialog) > file type "Text documents" > select attached sample document > double click" gibi kesin bir ifade kullanın.

  "Uzun Tanımlama" veya "Tanımlama" alanında: Eğer Linux üzerinde paket yöneticisi tarafından kurulmuş bir LibreOffice kullanıyorsanız paket yönetim sisteminizdeki kesin sürüm numatasını yazın. Windows kullanmanız durumunda ise kurulum dosyasının tam adını ve nereden indirdiğinizi yazın.

  • Kurulmuş ve kullanılan yerelleştirmelerle (UI dili, belge dili) ilgili bilgi eklemek faydalı olabilir
  • Eğer bir 32-bit LibreOffice paketini 64-bit (Linux) sistemi üzerinde kullanıyorsanız bunu belirtin
  • Eğer resmi bir LibreOffice dosyası kullanmıyorsanız paket kaynağını belirtin

  "Uzun Tanımlama" veya "Tanımlama" alanında beklenen davranışı ve mevcut davrınışı yazın.

  Ekran görüntüsü veya örnek bir belge gibi ekleri hata kaydına dahil edebilirsiniz.

  • Ekran görüntüsü almadan önce yazılımın dili İngilizceye çevirin. Bunu Araçlar ▸ Seçenekler ▸ Dil Ayarları ▸ Diller menüsünden yapabilirsiniz.
  • Üzerine notlar almanız ve ilgili alanları LibreOffice Draw kullanarak işaretlemeniz ekran görüntülerini daha fazla işe yarar hale getirecektir.
  • Birden fazla ekran görüntüsü eklemek istiyorsanız onları bir belgede (LibreOffice Çizim belgesine yapıştırarak) toplayıp bir PDF dosyası olarak eklemelisiniz. Lütfen her ekran görüntüsünün altına onu tarif edecek kısa bir açıklama yazın.
  • Raporladığınız hatanın tekrarlanması için bir dosya yükleyecekseniz bu belgenin mümkün olduğunca küçük olmasını sağlayın. Örneğin; Writer hataları için sadece bir paragraf içeren belgeler uygun olacaktır. Metnin içinde ₂ karakteri tarafından tetiklenen bir hata olduğunda hata ayıklamayı kolaylaştırmak için belge içinde AAAAAAAAAA ₂ ZZZZZZZZZZ gibi bir ifade kullanmanız iyi olacaktır.
  • Eğer altıdan fazla belge eklemeniz gerekiyorsa bu dosyaları sıkıştrıp tek bir .zip dosyası olarak ekleyin.
  • Ekleyeceğiniz dosyaların boyutu Bugzilla için çok büyükse (1 MB'tan fazla) Deneysel yükleme sayfasını kullanabilirsiniz.

  Status

  The only time you should change the status to NEW is, if someone already confirmed the bug elsewhere (Ask, mailing list, some forum). In these cases, provide a link to the discussion with the confirmation.

  5: Gönderim

  "Submit" düğmesine tıkladığınızda raporunuz Bugilla veritabanına eklenecektir.

  Bugzilla gözünüzü korkuttuysa

  İpucu: Bugzilla hata takip sistemi gözünüzü korkuttuysa veya anlaması zor geldiyse sorununuzu aşağıdaki yerlere de gönderebilirsiniz:

  Sorununuzu bu kanallara gönderseniz bile nihai hedefiniz Bugzilla'ya yi bir hata kaydı girmek olmalıdır -- bu kanallar size bunun için yardımcı olabilir. Yaşadığınız sorunları (Facebook, Twitter, G+ vb.) gibi sosyal mecralarda paylaşmak nadiren sonu iyi bir hata raporuna dönüşen eylemler olacağından verimli sonuçlara yol açmayacaktır.

  Hata raporladıktan sonra

  Raporladığınız hatayı uzunca bir süre kimse gözden geçirmezse onu users@global.libreoffice.org eposta listesinden veya IRC kanalından #libreoffice IRC:// birinin yeniden üretmesini istemeyi düşünebilirsiniz.

  Hatalara yorum eklemek

  Hatalara yorum eklerken kaçınmanız gereken bir kaç şey vardır:

  • Lütfen ilave hiçbir bilgi içermeyen "me too" şeklindeki yorumlardan kaçının.
   Bunun istisnası henüz UNCONFIRMED durumunda olan hata kayıtlarıdır. Bu durumda hatanın tekrar üretilmesi için gerekli adımları yazın (veya özgün raporda verilen bilgileri doğrulayın) ve hatanın durumunu NEW olarak güncelleyin. Eğer hata kaydında hatanın tekrarlanması için gerekli adımlar yoksa hatanın hızlıca geri NEEDINFO konumuna alınabileceğini unutmayın. Bu nedenle basit ve iyi bir tekrarlama senaryosu gereklidir.
  • Lütfen hata hakkında ilave bir bilgi içermeyen ve hatanın önemini değiştirmeyen "we have 1000 seats here and only this bug prevents us from migrating" gibi satırları yorum olarak girmeyin.

  LibreOffice'in açık kaynaklı bir proje olduğunu ve hataları kapatmak için yardımınızın kabul edileceğini unutmayın. Bunu aşağıdaki yollarla yapabilirsiniz:

   • Geliştiricilerinizi LibreOffice üzerinde çalıştırın - onlara danışmanlık yapmaktan memnun oluruz. Bunun için geliştirici sayfalarına bakın.
   • Geliştiricileri veya şirketleri belirli hataları çözmeleri için destekleyin - bunun için sertifikalı geliştiriciler sayfasına bakın.
   • Eğer kısıtlı kaynağınız varsa ve aynı durumda olan diğerleriyle işbirliği yapmak, birlikte çalışmak veya kaynaklarınızı hataları kapatmak ya da iyileştirmeler yapmak istiyorsanız Belge Vakfıyla İletişime geçin.

  İyi Raporlar

  Minimum gereksinimler

  1. OS/LibreOffice sürümü;
  2. Numaralandırılmış tekrarlama adımları;
  3. Uygun basit ekler;
  4. Gözlenen/Beklenen sonuçlar.

  İyi Örnekler

  • tdf#85004 - Writer: Crash when clicking the Reminder icon on the Navigation toolbar
  • tdf#87907 - DIALOG: Page preview in print dialog refreshes when opening print details
  • tdf#74839 - EDITING: Position of connectors connected to a group aren't updated when editing group content

  Daha Az iyi Hata Raporu Örnekleri

  Raporlar bazı nedenlerden olması gerektiğinden daha az iyi olabilirler. Aşağıda yaygın birkaç örnek bulunmaktadır:

  Paragraflar Dolusu Metin

  Bir hata kaydında paragraflar dolusu metin bulunması en yaygın sorundur. Geliştiricilerin bu kadar metni okumak için vakitleri yoktur. Kısa, öz ve numaralandırılmış adımlar her zaman daha iyidir.

  Bir Rapor, Beş Hata

  Bir raporda sadece bir hata bulunmalıdır. Hataları gruplamak veya sorunları tek bir listede sıralamak tamamen faydasızdır. Geliştiricilerin sorunları çözmesi için en iyi yöntem tek bir hataya odaklanmalarını sağlamaktır. Birden çok hata içeren raporlara çoğunlukla bakmayacaklardır.

  Eksik Ayrıntılar/Adımlar

  Tüm hata raporları en azından şunları içermelidir:

  (1) İşletim Sisteminizin ve LibreOffice'in sürüm numaraları; (2) temiz tekrarlama adımları; (3) beklenen sonuç; (4) gözlenen sonuç; (5) uygun yere basit bir ek.

  Gereksiz Bilgi Eklemek

  Hata ile ilgisi olmayan ilave bilgi eklemek de bir diğer yaygın sorundur. Bunlardan bazıları:

  1. "This is a blocker"
  2. "I can't use LibreOffice because of this bug"
  3. "LibreOffice sucks (or any variation of that)"
  4. A long list of reasos why it's a blocker
  5. I'm going to start using your competitor unless you fix it

  Karmaşık Ekler

  Eklenen dosyalar mümkün olduğunca basit olmalıdır, biraz zaman ayırıp dosyaları basitleştirin. Bu hataların ayıklanmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

  Katkıcıların Her Şeyi Bildiğini Kabul Etmek

  Katkıcıların konuştuğunuz konudaki her şeyi bildiğini varsaymayın. Adımları açıkça belirtin.

  Daha Fazla Bilgi