Fligran nasıl eklenir?

From The Document Foundation Wiki
Jump to navigation Jump to search

Fligran metninizin arkasına eklediğiniz ve belge ile ilgili genel bilgi veren yazılardır.

En az üç değişik yol ile filigran ekliyebilirsiniz:

  • Arkaplana resim ekleyerek
  • Yazı çizerek
  • Çizim nesnesi ekleyerek

Arkaplana resim ekleyerek

Biçim ▸ Sayfa yolunu takip ediniz. Aşağıdaki açılan pencereden Arkaplan sekmesini seçiniz. Renk yazına tıklayarak onu Grafik olarak değiştiriyoruz. Gözat butonu yoluyla eklemek istediğimiz resmi seçebilirsiniz.

Yazı çizerek

Çizim araç çubuğundan Yazı aracını seçiniz. Eğer araç çubuğu açık değilse Görünüm ▸ Araç Çubukları ▸ Çizim yolunu izleyerek aktif hale getirebilirsiniz. Fare yardımıyla bir kutu çiziniz ve istediğinizi yazınız. Eğer yazınızın tüm sayfada görülmesini istiyorsanız üst bilgiye yada alt bilgiye çizebilirsiniz. Metini işaretleyiniz ve istediğiniz gibi düzenleyiniz (boyu, tipi, rengi, vs.) Yazınızı işaretledikten sonra dönderme tuşunu kullanarak dönderebilirsiniz (köşedem yakalayın ve fareyi sürükleyiniz). Son aşama olarak yazınızın üzerine sağ tılayınız ve Sıralama ▸ En alta gönder yolunu izleyerek bitiriniz.

Yazı Sanatı ekleyerek

Üst bilgiye yada Alt bilgiye bir kez tıklayınız. Yazı Sanatı araç çubuğundan galeriyi açınız. Eğer araç çubuğu açık değilse Görünüm ▸ Araç Çubukları ▸ Yazı Sanatı yolunu izleyerek aktif hale getirebilirsiniz. İstediğiniz yazıyı seçiniz ve istediğiniz şekilde düzenleyiniz. Son aşama olarak yazınızın üzerine sağ tılayınız ve Sıralama ▸ En alta gönder yolunu izleyerek bitiriniz.