Dokumentacje/Informacje zespołu dokumentacji /Przewodnik użytkowania szablonu

    From The Document Foundation Wiki
    This page is a translated version of the page Documentation/DocumentationTeamInfo/UsingGuideTemplate and the translation is 25% complete.
    Outdated translations are marked like this.
    Documentation Contributors’ Guide
    Chapter 5 Using the Chapter Template
    Previous: Chapter 4 Up: Preface

    Wprowadzenie

    W tym rozdziale opisano procedurę pobierania i instalowania szablonu rozdziału podręcznika użytkownika LibreOffice oraz style formatowania potrzebne podczas pisania rozdziałów. Zawsze stosuj style dostarczone przez szablon rozdziału. Nigdy nie stosuj formatowania ręcznego za pomocą ikon na pasku narzędzi formatowania lub za pomocą skrótów klawiaturowych (na przykład Ctrl+B dla tekstu pogrubionego)

    This chapter describes the procedure for downloading and installing the LibreOffice user guide chapter template, and the formatting styles needed when writing the chapters. Always apply the styles provided by the chapter template. Never apply manual formatting by using the icons on the formatting toolbar, or by using keyboard shortcuts (for example, Ctrl+B for bold text)

    Jak pobrać i zainstalować szablon rozdziału

    The template we use when writing chapters of the user guides is located in the Contributor Resources [1] folder in TDF NextCloud. It is named LibreOffice_N.x_Template.ott, where N is the LO version number.

    1. Pobierz szablon i zapisz go w dowolnym miejscu na swoim komputerze.
    2. W LibreOffice zaimportuj szablon do folderu szablonów:
      1. Wybierz Plik ▸ Szablony ▸ Zarządzaj szablonami.
      2. W oknie dialogowym Szablony w prawym dolnym rogu kliknij przycisk „Importuj”.
      3. W wyświetlonym oknie dialogowym Wybierz kategorię wybierz żądany folder szablonów. Zwykle jest to „Moje szablony”, ale możesz wybrać lub utworzyć dowolny folder.
    3. Otworzy się standardowe okno przeglądarki plików. Znajdź i wybierz szablon, który właśnie pobrałeś. Kliknij Otwórz. Na liście szablonów pojawi się teraz miniatura.

    Jak stworzyć nowy rozdział z szablonu

    Note pin.svg

    Note:
    W większości przypadków będziesz aktualizować rozdział z jednej wersji (podrzędnej wersji) LO do innej. NIE musisz tworzyć nowego rozdziału, aby to zrobić. Użyj tej procedury tylko wtedy, gdy piszesz zupełnie nowy rozdział lub jeśli wymagany jest inny szablon. Na przykład szablon może zostać zmieniony dla nowej wersji głównej, takiej jak LO v7.

    Aby utworzyć nowy dokument z szablonu rozdziału:

    1. Otwórz okno dialogowe szablony, na przykład przez Plik ▸ Nowy ▸ Szablony.
    2. Znajdź i kliknij dwukrotnie wymagany szablon lub wybierz szablon i kliknij Otwórz. W programie Writer zostanie otwarty nowy dokument oparty na tym szablonie.

    Nowy dokument zawiera cały tekst i grafikę zawarte w szablonie. Wiele z tych materiałów należy zmodyfikować lub usunąć w następujący sposób:

    1. Wybierz Plik ▸ Właściwości.
      • Na stronie „Opis”, w polu „Tytuł” ​​zamień „Szablon rozdziału LO” na nazwę rozdziału, na przykład Rozdział 1 Wprowadzenie do LibreOffice. Usuń informacje o wersji szablonu w polu „Komentarze”.
      • Na stronie „Właściwości niestandardowe” w polu „Wartość nazwy przewodnika” wpisz nazwę książki, na przykład „Przewodnik wprowadzający”. W polu „Wartość wersji LibreOffice” upewnij się, że ostatnia cyfra jest prawidłowa.
      • Kliknij OK', aby zapisać zmiany.
    2. Na stronie tytułowej rozdziału:
      • Zmień n na numer rozdziału. Nie usuwaj dwóch spacji po numerze rozdziału; jest to wymagane do poprawnego rozmieszczenia tekstu w stopce w księdze kompilowanej.
      • Zmień Wpisz nazwę rozdziału tutaj na nazwę nowego rozdziału.
      • Zmień „Tu wpisz opcjonalne podtytuły” na podtytuł rozdziału. Jeśli rozdział nie ma podtytułu, usuń tekst, ale NIE usuwaj akapitu.
    3. Na stronie praw autorskich:
      • Upewnij się, że pole Data praw autorskich pokazuje bieżący rok.
      • Dodaj swoje imię i nazwisko w sekcji „Współpracownicy”.

    Przed kontynuowaniem zapisz plik, korzystając z konwencja nazewnictwa dla projektów rozdziałów podana w rozdziale 2.

    Tuż przed przesłaniem rozdziału do przeglądu zaktualizuj spis treści: najedź kursorem myszy na spis treści, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Aktualizuj indeks” z menu kontekstowego.

    Style strony

    Ten szablon wykorzystuje trzy style strony:

    This template uses three page styles:

    Pierwsza strona
    Używany na stronie tytułowej rozdziału. Poniższy styl strony to Front Matter.
    Przedni temat
    Używane dla praw autorskich i treści stron. Następujący styl strony to styl domyślny.
    Domyślny styl
    Używane na wszystkich innych stronach.

    Style akapitów pierwszej strony, części przedniej i nagłówka

    Nazwa przewodnika
    Użyj jako nazwy podręcznika użytkownika na stronie tytułowej.
    Tytuł
    Użyj jako tytułu rozdziału w podręczniku użytkownika. Poniższy styl akapitu to Podtytuł.
    Podtytuł
    Użyj dla opcjonalnego podtytułu rozdziału. Ten styl akapitu ma podział strony po akapicie, aby wymusić rozpoczęcie sekcji praw autorskich na nowej stronie. Jeśli rozdział nie wymaga napisów, usuń dowolny tekst, ale NIE usuwaj akapitu, ponieważ jest on używany jako podział strony w celu rozpoczęcia stylu strony Pierwsza sprawa.
    Spis treści Nagłówek
    Używane automatycznie przez LibreOffice dla słowa „Zawartość” na stronie Spis treści. Ten styl zapobiega pojawianiu się nagłówka w spisie treści.
    Nagłówek 1, Nagłówek 2, Nagłówek 3
    Nagłówki 1, 2 i 3 znajdują się w spisie treści.
    Guide Name
    Use for the name of the user guide on the cover page.
    Title
    Use for the title of a chapter in a user guide. The following paragraph style is Subtitle.
    Subtitle
    Use for the optional subtitle of a chapter. This paragraph style has a page break after the paragraph to force the Copyright section to start on a new page. If the chapter does not require a subtitle, delete any text, but DO NOT delete the paragraph because it is used as a page break to start the Front Matter page style.
    Contents Heading
    Used automatically by LibreOffice for the word “Contents” on the Table of Contents page. This style prevents the heading from appearing in the table of contents.
    Heading 1, Heading 2, Heading 3
    Headings 1, 2, and 3 are Included in the Table of Contents.

    Obrazy

    Zobacz „Jak wstawiać obrazy do plików ODT” w rozdziale 2 Tworzenie podręczników użytkownika LibreOffice tej książki.

    See “How to insert images into ODT files” in Chapter 2 Producing LibreOffice User Guides of this book.

    Ryciny (obrazy i inne grafiki) oraz ich podpisy używają następujących stylów.

    Forma
    Używany do akapitów, w których ramka dla grafiki znajduje się w poziomym środku akapitu. Ten typ akapitu nie zawiera tekstu i służy do pozycjonowania ramki graficznej i podpisu rysunku. Ma być stosowany do wszystkich grafik. Poniższy styl akapitu to Treść tekstu.
    Podpis
    Używany dla wszystkich podpisów i umieszczany pod rysunkiem, co jest ustawieniem domyślnym, za pomocą opcji Wstaw > Podpis. Podpisy rysunków są automatycznie numerowane przy użyciu kategorii Rysunek.
    Ramka
    Ten styl ramki jest domyślnym stylem ramki, gdy do grafiki dodawany jest podpis. Jest wyrównywany centralnie w celu umieszczenia w poziomie, gdy jest wstawiany obok stylu akapitowego Rysunek. Zakotwicz ramkę do stylu akapitowego Rysunek, korzystając z opcji Zakotwicz jako znak.

    Tabele

    Tabele służą do wyjaśniania danych w formacie tabelarycznym. Przykładowa tabela jest pokazana w Tabeli 1. Jest ona zapisana w szablonie rozdziału jako styl tabeli o nazwie Podręczniki użytkownika LO. Proszę używać tego stylu dla większości tabel danych w rozdziałach podręcznika użytkownika.

    Tables are used to explain data in a tabular format. A sample table is shown in Table 1. It is saved in the chapter template as a table style named LO User Guides. Please use this style for most tables of data in user guide chapters.

    Aby użyć tego stylu tabeli, utwórz tabelę, a następnie przejdź do listy Style tabeli na karcie Style na pasku bocznym i kliknij dwukrotnie Podręczniki użytkownika LO.

    Możesz także użyć stylu domyślnego, zwłaszcza gdy tabela jest mała i nie wymaga wiersza nagłówka.

    Wiersz nagłówka można ustawić tak, aby był powtarzany na kolejnych stronach, jeśli tabela jest podzielona na więcej niż jedną stronę.

    Dla jasności podczas korzystania z tabel wiersze tabeli nie są dzielone na strony i kolumny. Jeśli komórka tabeli w wierszu zawiera zbyt dużo danych, które wymuszają przejście wiersza na następną stronę, pozostawiając dużą pustą przestrzeń, jeśli nie było przerwy w wierszu, przemyśl dane ponownie.

    TABELA PONIŻEJ WYGLĄDA INACZEJ, GDY STYLIZOWANA W SZABLONIE.

    Tabela 1: Przykładowa tabela. W tym akapicie zastosowano styl podpisu.

    Windows lub Linux odpowiednik macOS Efekt
    Narzędzia > Wybór menu opcji LibreOffice > Preferencje Dostęp do opcji konfiguracji
    Kliknij prawym przyciskiem myszy Control+klik i/lub kliknięcie prawym przyciskiem myszy Otwórz menu kontekstowe
    Ctrl (kontrola) ⌘ (polecenie) Używany z innymi kluczami
    F5 Shift+⌘+F5 Otwórz Nawigator
    F11 ⌘+T Otwórz talię stylów na pasku bocznym
    Windows or Linux macOS equivalent Effect
    Tools > Options menu selection LibreOffice > Preferences Access setup options
    Right-click Control+click and/or right-click Open a context menu
    Ctrl (Control) ⌘ (Command) Used with other keys
    F5 Shift+⌘+F5 Open the Navigator
    F11 ⌘+T Open the Styles deck in the Sidebar
    Zawartość tabeli
    Ten styl akapitowy używa nieco mniejszego rozmiaru czcionki niż używany styl treść tekstu. Pozwala na wprowadzenie większej ilości danych do komórki tabeli. Jak widać w przykładowej tabeli, możesz używać stylów znaków z zawartością tabeli.
    Nagłówek tabeli
    Ten styl akapitowy jest używany w wierszu nagłówka tabeli i ma ten sam rozmiar czcionki co zawartość tabeli, ale używa pogrubionej kursywy dla podkreślenia.
    Podpis
    To jest to samo, co podpis używany do liczb, ale jest umieszczony nad tabelą. Pozycja jest automatyczna po umieszczeniu kursora w tabeli i wybraniu opcji Wstaw > Podpis na pasku menu. Podpisy tabel są automatycznie numerowane przy użyciu kategorii Tabela.

    Uwagi, porady i przestrogi

    Aby utworzyć notatkę, wskazówkę lub przestrogę:

    1. Wpisz słowo (Uwaga, Wskazówka lub Przestroga) i zastosuj odpowiedni styl. Następnie naciśnij klawisz Enter.
    2. Następnym stylem akapitu będzie automatycznie Notatka tekstowa. Po wpisaniu tekstu tego akapitu i naciśnięciu klawisza Enter na jego końcu następny akapit również będzie w stylu Notatka tekstowa. Jeśli nie potrzebujesz kolejnego akapitu w tym stylu, zmień go na Tekst Treść lub inny wymagany styl.
    3. Tylko ostatni akapit z serii akapitów notatki tekstowej będzie zawierał linię (obramowanie) pod akapitem. Dzieje się to automatycznie.
    Note pin.svg

    Note:
    Notatka jest używana, gdy należy zwrócić na coś uwagę użytkownika i ewentualnie zapobiec wszelkim błędom użytkownika. Notatka zaczyna się od nagłówka w stylu akapitu. Tekst notatki używa stylu akapitowego Notatka tekstowa i automatycznie następuje po nagłówku.

    Tip.svg

    Tip:
    Wskazówka to sugestia, która może ułatwić użytkownikowi zrobienie czegoś łatwiejszego i lepszego w LibreOffice. Porada zaczyna się od stylu akapitowego Porada nagłówka. Tekst podpowiedzi używa stylu akapitu Notatka tekstowa i automatycznie podąża za podpowiedzią nagłówka.

    Warning.svg

    Warning:
    (Nazywane „Uwaga” w podręcznikach użytkownika) Przestrogę stosuje się tylko wtedy, gdy może dojść do poważnego uszkodzenia pliku lub oprogramowania, jeśli użytkownik nie zastosuje się do prawidłowej procedury. Niektóre ostrzeżenia w podręcznikach użytkownika można naprawdę przeklasyfikować jako uwagi. Przestroga zaczyna się od stylu akapitu Nagłówek Przestroga. Tekst ostrzeżenia używa stylu akapitu Uwagi tekstowe i automatycznie podąża za ostrzeżeniem nagłówka.

    Listy

    Listy numerowane

    Na początku każdego poziomu każdej numerowanej listy w dokumencie musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy pierwszy krok na tym poziomie i wybrać z menu kontekstowego opcję Uruchom ponownie numerowanie. Upewnij się, że zrobiłeś to dla pierwszej i późniejszych list, aby zapewnić poprawną numerację, gdy rozdziały są łączone w książkę.

    To create a Note, Tip, or Caution:

    1. Type the word (Note, Tip, or Caution) and apply the appropriate style. Then press the Enter key.
    2. The next paragraph style will automatically be Text Note. After you type the text of this paragraph and press Enter at the end of it, the next paragraph will also be in the Text Note style. If you do not need another paragraph in this style, change it to Text Body or another required style.
    3. Only the last paragraph in a series of Text Note paragraphs will include the line (border) below the paragraph. This occurs automatically.
    Note pin.svg

    Note:
    A note is used when something has to be drawn to the attention of the user and possibly prevent any user errors. A note begins with the paragraph style Heading Note. The text of a note uses the paragraph style Text Note and automatically follows Heading Note.

    Tip.svg

    Tip:
    A tip is a suggestion that could make it easier for a user to do something easier and better in LibreOffice. A tip begins with the paragraph style Heading Tip. The text of a tip uses the paragraph style Text Note and automatically follows Heading Tip.

    Warning.svg

    Warning:
    (Called "Caution" in user guides) A caution is only used when there could be serious damage to the file or software if the user does not follow the correct procedure. Some cautions in the user guides could really be reclassified as notes. A caution begins with the paragraph style Heading Caution. The text of a caution uses the paragraph style Text Note and automatically follows Heading Caution.

    Lists

    Numbered lists

    At the start of each level of every numbered list in your document, you have to right-click on the first step in that level and select Restart Numbering from the context menu. Be sure to do this for the first list as well as later lists, to ensure correct numbering when chapters are combined into a book.

    Listy numerowane używają stylu akapitu Numeracja 1. Ten styl akapitu korzysta ze stylu listy o nazwie Numeracja 1. Styl listy pozwala na kilka poziomów zagnieżdżenia na liście numerowanej.

    Nie używamy już Numeracji 1 Początek, Numeracji 1 Ciąg dalszy, Numeracji 1 Koniec ani odpowiedników Numeracji 2, Numeracji 3, Listy 1, Listy 2, Listy 3 itd.

    Przykład listy numerowanej z trzema poziomami numeracji jest następujący:

    1. Numeracja 1
    2. Numeracja 1.
      1. Numeracja 2.
      2. Numeracja 2.
        1. Numeracja 3. Używana tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.
        2. Numeracja 3.
      3. Numeracja 2
    3. Numeracja 1
    1. Numbering 1
    2. Numbering 1.
      1. Numbering 2.
      2. Numbering 2.
        1. Numbering 3. Only used when really necessary.
        2. Numbering 3.
      3. Numbering 2
    3. Numbering 1

    Listy wypunktowana

    Przykładowa lista wypunktowana jest następująca:

    • Lista 1
    • Lista 1.
      • Lista 2
      • Lista 2.
    • Lista 1

    Proste listy

    Listy proste używają stylu akapitu Wcięcie tekstu i nie zawierają punktorów ani liczb. Używaj prostych list tylko wtedy, gdy wszystkie elementy listy nie są dłuższe niż jeden wiersz tekstu. Na końcu każdego elementu na prostej liście użyj Shift+Enter, aby wstawić podział wiersza i przejść do nowego wiersza. Po wprowadzeniu ostatniej pozycji na prostej liście użyj klawisza Enter, aby utworzyć nowy akapit i zmienić styl akapitu.

    An example of a bullet list is as follows:

    • List 1
    • List 1.
      • List 2
      • List 2.
    • List 1

    Simple lists

    Simple lists use the Text Body Indent paragraph style and do not have bullet points or numbers. Use simple lists only when all of list items are no longer than one line of text. At the end of each item in a simple list use Shift+Enter to insert a line break and move to a new line. After entering the last item in a simple list, use Enter to create a new paragraph and change the paragraph style.

    An example of a simple list is as follows:

    Text Body Indent
    Text Body Indent

    Default Text Body.

    Definition lists

    Definition lists are used mainly for short explanations of terms that may not be familiar to a user, for example fields or options in dialogs. Each item in a definition list consists of two parts: the definition term, which uses Definition Term as the paragraph style, and the definition itself, which uses Text Body Indent for the explanation of the definition term. An example of a definition list is as follows:

    Definition Term
    Text Body Indent used to explain the definition.
    Definition Term
    Text Body Indent used to explain the definition.

    Definition lists are used mainly for short explanations of terms that may not be familiar to a user, for example fields or options in dialogs. Each item in a definition list consists of two parts: the definition term, which uses Definition Term as the paragraph style, and the definition itself, which uses Text Body Indent for the explanation of the definition term. An example of a definition list is as follows:

    Definition Term
    Text Body Indent used to explain the definition.
    Definition Term
    Text Body Indent used to explain the definition.

    Other paragraph styles

    Text Body
    The default for any paragraph not otherwise styled.
    Text Body List Intro
    The same as Text Body, with a “keep with next paragraph” attribute, to avoid having it separated from at least one list item at the bottom of a page.
    Text Body Indent
    The same as Text Body, with a 1cm indentation.
    Code and Code End
    Used when an entire paragraph is computer code, for example a command line or lines of computer code. This paragraph style uses a monospace font – Liberation Mono. See also the Code character style, which is used when only part of a paragraph needs to have this style applied. Code End has extra spacing after the paragraph.
    Text Body
    The default for any paragraph not otherwise styled.
    Text Body List Intro
    The same as Text Body, with a “keep with next paragraph” attribute, to avoid having it separated from at least one list item at the bottom of a page.
    Text Body Indent
    The same as Text Body, with a 1cm indentation.
    Code and Code End
    Used when an entire paragraph is computer code, for example a command line or lines of computer code. This paragraph style uses a monospace font – Liberation Mono. See also the Code character style, which is used when only part of a paragraph needs to have this style applied. Code End has extra spacing after the paragraph.

    Character styles

    For additional formatting within a paragraph, use an appropriate character style. Do NOT use the italics or bold formatting buttons on the Formatting Toolbar, sidebar Properties deck, or keyboard shortcuts.

    Emphasis
    This italics character style is built in to LibreOffice. Use it for the following:
    Chapters referred to, for example Chapter 1 Introducing Impress
    Books and user guides referred to, for example Impress Guide
    Options in LibreOffice dialogs, for example As character, Format
    Other terms that are commonly italicized in English usage
    Strong Emphasis
    This bold character style is built in to LibreOffice. Use it for terms that are commonly printed in bold and for the following:
    Menu paths, for example File > Save
    Context menu options when you right-click, for example Font, Style
    Dialog buttons, for example Add, OK
    Icon names, for example Gallery, Undo
    Keystroke
    Use this custom character style for keyboard shortcuts, key presses, and key combinations, for example ↵ Enter, ⇧ Shift + Tab ↹. Apply this style only to the actual keys to be pressed, not to the + between them.
    Code
    Use this custom character style within a paragraph that is in standard font, but the text written, for example, is for computer folder path or file name in your text (C:\Program Files\LibreOffice\). This character style uses the same Liberation Mono font as the paragraph style Code.

    For additional formatting within a paragraph, use an appropriate character style. Do NOT use the italics or bold formatting buttons on the Formatting Toolbar, sidebar Properties deck, or keyboard shortcuts.

    Emphasis
    This italics character style is built in to LibreOffice. Use it for the following:
    Chapters referred to, for example Chapter 1 Introducing Impress
    Books and user guides referred to, for example Impress Guide
    Options in LibreOffice dialogs, for example As character, Format
    Other terms that are commonly italicized in English usage
    Strong Emphasis
    This bold character style is built in to LibreOffice. Use it for terms that are commonly printed in bold and for the following:
    Menu paths, for example File > Save
    Context menu options when you right-click, for example Font, Style
    Dialog buttons, for example Add, OK
    Icon names, for example Gallery, Undo
    Keystroke
    Use this custom character style for keyboard shortcuts, key presses, and key combinations, for example ↵ Enter, ⇧ Shift + Tab ↹. Apply this style only to the actual keys to be pressed, not to the + between them.
    Code
    Use this custom character style within a paragraph that is in standard font, but the text written, for example, is for computer folder path or file name in your text (C:\Program Files\LibreOffice\). This character style uses the same Liberation Mono font as the paragraph style Code.