Документація/Інформація про команду документації/Шаблон посібника користувача
TDF LibreOffice Document Liberation Project Community Blogs Weblate Nextcloud Redmine Ask LibreOffice Donate
Розділи: Розділ 4 | Потім: Передмова |
Вступ
У цьому розділі описано процедуру завантаження та встановлення шаблону розділу посібника користувача LibreOffice, а також стилі форматування, необхідні для написання розділів. Завжди застосовуйте стилі, передбачені шаблоном розділу. Ніколи не застосовуйте ручне форматування за допомогою піктограм на панелі інструментів форматування або за допомогою комбінацій клавіш (наприклад, Ctrl+B для виділення тексту жирним шрифтом)
Будь ласка, прочитайте Глава 2 Створення посібників користувача LibreOffice у цій книзі, особливо розділ Як налаштувати LibreOffice для роботи з посібниками користувача
Як завантажити та встановити шаблон розділу
Шаблон, який ми використовуємо при написанні розділів посібників користувача, знаходиться в папці Contributor Resources [1] в TDF NextCloud. Він має назву LibreOffice_N.x_Template.ott, де N - номер версії LO.
- Завантажте шаблон і збережіть його де завгодно на вашому комп'ютері.
- У LibreOffice імпортуйте шаблон до теки шаблонів:
- Виберіть ▸ ▸ .
- У діалоговому вікні Шаблони праворуч унизу натисніть кнопку Імпортувати.
- У діалоговому вікні Вибір категорії, що з'явиться, виберіть потрібну теку з шаблонами. Зазвичай це Мої шаблони, але ви можете вибрати або створити будь-яку папку за власним бажанням.
- Відкриється стандартне вікно браузера файлів. Знайдіть і виберіть шаблон, який ви щойно завантажили. Натисніть Відкрити. У списку шаблонів з'явиться його мініатюра.
Як створити новий розділ з шаблону
.
Щоб створити новий документ на основі шаблону розділу:
- Відкрийте діалогове вікно Шаблони, наприклад, за допомогою команди ▸ ▸ .
- Знайдіть і двічі клацніть потрібний шаблон, або виберіть шаблон і натисніть кнопку Відкрити. У Writer буде відкрито новий документ на основі цього шаблону.
Новий документ включає весь текст і графіку, що містяться в шаблоні. Значну частину цього матеріалу необхідно змінити або видалити, як показано нижче:
- Виберіть
- На сторінці Опис у полі Назва замініть Шаблон розділу LO на назву розділу, наприклад, Розділ 1 Вступ до LibreOffice. Видаліть інформацію про ревізію шаблону у полі Comments / Коментарі.
- На сторінці Властивості користувача у полі Значення назви посібника введіть назву книги, наприклад Посібник зі старту. У полі Значення версії LibreOffice перевірте правильність останньої цифри.
- Натисніть OK'', щоб зберегти зміни.
▸ .
- На титульній сторінці розділу:
- Замініть n на номер розділу. Не видаляйте два пропуски після номера розділу; вони потрібні для правильного інтервалу тексту у нижньому колонтитулі у скомпільованій книзі.
- Змінити Введіть назву розділу тут на назву нового розділу.
- Змініть "Введіть тут необов'язковий підзаголовок" на підзаголовок розділу. Якщо розділ не має підзаголовка, видаліть текст, але НЕ видаляйте абзац.
- На сторінці "Авторське право":
- Переконайтеся, що в полі "Дата авторського права" вказано поточний рік.
- Додайте своє ім'я в розділі "Дописувачі".
Перш ніж продовжити, збережіть файл, з урахуванням угоди про назви для проектів розділів, наведена в Розділі 2.
Безпосередньо перед завантаженням розділу на рецензію, оновіть зміст: наведіть курсор миші на зміст, клацніть правою кнопкою миші і виберіть Оновити зміст з контекстного меню.
Стилі сторінок
Цей шаблон використовує три стилі сторінок:
- Перша сторінка
- Використовується для титульної сторінки розділу. Наступний стиль сторінки - "Основний текст".
- Передня частина
- Використовується для сторінок авторського права та вмісту. Наступний стиль сторінки є стилем за замовчуванням.
- Стиль за замовчуванням
- Використовується для всіх інших сторінок.
Стилі першої сторінки, титульного аркуша та абзаців заголовка
- Ім'я посібника
- Використовується для назви посібника користувача на титульній сторінці.
- Заголовок
- Використовується для назви розділу у посібнику користувача. Наступний стиль абзацу - підзаголовок.
- Підзаголовок
- Використовується для необов'язкового підзаголовка розділу. Цей стиль абзацу має розрив сторінки після абзацу, щоб змусити розділ "Авторське право" починатися з нової сторінки. Якщо розділ не потребує підзаголовка, видаліть будь-який текст, але НЕ видаляйте абзац, оскільки він використовується як розрив сторінки для початку стилю сторінки "Основний зміст".
- Заголовок змісту
- Використовується автоматично LibreOffice для слова "Зміст" на сторінці "Зміст". Цей стиль запобігає появі заголовка у змісті.
- Заголовок 1, Заголовок 2, Заголовок 3
- Заголовки 1, 2 і 3 включено до змісту.
Зображення
Див. розділ "Як вставляти зображення у ODT-файли" у главі 2 "Створення посібників користувача LibreOffice" цієї книги.
Картинки (зображення та інша графіка) і підписи до них використовують такі стилі.
- Малюнок
- Використовується для абзаців, які розміщують рамку для графіки в горизонтальному центрі абзацу. Цей тип абзацу не містить тексту і використовується для розміщення графічної рамки та підпису до малюнку. Його слід використовувати для всіх графічних об'єктів. Наступним стилем абзацу є Текстовий.
- Підпис
- Використовується для всіх підписів і розміщується під малюнком, за замовчуванням, за допомогою команди Вставлення > Підпис. Підписи до малюнків автоматично нумеруються за допомогою категорії Малюнок.
- Рамка
- Цей стиль рамки застосовується за замовчуванням до рамки, коли до графічного зображення додається підпис. Він вирівнюється по центру для горизонтального розміщення, коли вставляється поруч зі стилем абзацу малюнка. Прив'яжіть рамку до стилю абзацу рисунка за допомогою параметра "Прив'язати як символ".
Таблиці
Таблиці використовуються для пояснення даних у табличному форматі. Приклад таблиці наведено в Таблиці 1. Вона зберігається в шаблоні глави як стиль таблиці з назвою LO Посібники користувача. Будь ласка, використовуйте цей стиль для більшості таблиць у розділах посібника користувача.
Щоб використати цей стиль таблиці, створіть таблицю, потім перейдіть до списку "Стилі таблиць" на панелі "Стилі" на бічній панелі і двічі клацніть на "Посібники користувача LO".
Ви також можете використовувати стиль за замовчуванням, особливо якщо таблиця невелика і не потребує рядка заголовка.
Рядок заголовка можна налаштувати так, щоб він повторювався на наступних сторінках, якщо таблиця розбита на кілька сторінок.
Для наочності під час використання таблиць рядки таблиці не розбиваються на сторінки та стовпці. Якщо клітинка таблиці в рядку містить забагато даних, через що рядок переміщується на наступну сторінку, залишаючи великий порожній простір, якщо в рядку не було розриву, переосмисліть дані.
ТАБЛИЦЯ НИЖЧЕ ВИГЛЯДАЄ ПО-ІНШОМУ, КОЛИ ЇЇ СТИЛІЗОВАНО У ШАБЛОНІ.
Table 1: Зразок таблиці. Для цього абзацу використовується стиль Caption.
Windows або Linux | еквівалент для macOS | Ефект |
---|---|---|
Інструменти > Вибір меню параметрів | LibreOffice > Параметри | Параметри налаштування доступу |
Клацніть правою кнопкою миші | Control+click та/або клік правою кнопкою миші | Відкрийте контекстне меню |
Ctrl (Control) | ⌘ (Command) | Використовується з іншими клавішами |
F5 | Shift+⌘+F5 | Відкрийте навігатор |
F11 | ⌘+T | Відкрийте колоду стилів на бічній панелі |
- Зміст таблиці
- Цей стиль абзацу використовує дещо менший розмір шрифту, ніж стиль "Основний текст". Це дає змогу ввести більше даних до клітинки таблиці. Як показано у прикладі таблиці, ви можете використовувати стилі символів зі стилем "Зміст таблиці".
- Заголовок таблиці
- Цей стиль абзацу використовується у рядку заголовка таблиці і має такий самий розмір шрифту, як і вміст таблиці, але використовує напівжирний курсив для виділення.
- Підпис
- Це такий самий підпис, як і для рисунків, але він розміщується над таблицею. Позиція визначається автоматично, коли ви наводите курсор на таблицю і вибираєте команду Вставити > Підпис на панелі меню. Підписи до таблиць автоматично нумеруються за допомогою категорії "Таблиця".
Примітки, поради та застереження
Щоб створити примітку, пораду або застереження:
- Введіть слово (Примітка, Порада або Застереження) і застосуйте відповідний стиль. Потім натисніть клавішу Enter.
- Стиль наступного абзацу буде автоматично встановлено як Текстова примітка. Після того, як ви введете текст цього абзацу і наприкінці натиснете клавішу Enter, наступний абзац також буде оформлено у стилі "Текстова примітка". Якщо вам не потрібен ще один абзац у цьому стилі, змініть його на "Основний текст" або інший потрібний стиль.
- Тільки останній абзац у серії абзаців текстової примітки матиме лінію (рамку) під абзацом. Це відбувається автоматично.
.
Списки
Нумеровані списки
На початку кожного рівня кожного нумерованого списку у вашому документі ви маєте клацнути правою кнопкою миші на першому кроці цього рівня і вибрати Перезапустити нумерацію з контекстного меню. Обов'язково зробіть це як для першого списку, так і для наступних, щоб забезпечити правильну нумерацію, коли глави будуть об'єднані в книгу.
Для нумерованих списків використовується стиль абзацу Нумерація 1. Цей стиль абзацу використовує стиль списку, який також називається Нумерація 1. Стиль списку дозволяє створювати кілька рівнів вкладеності у нумерованому списку.
Ми більше не використовуємо нумерацію 1 "Початок", нумерацію 1 "Продовження", нумерацію 1 "Кінець" або еквіваленти нумерації 2, нумерації 3, списку 1, списку 2, списку 3 і т.д.
Приклад нумерованого списку з трьома рівнями нумерації наведено нижче:
- Номер 1
- Нумерація 1.
- Нумерація 1.
- Нумерація 2.
- Нумерація 2.
- Нумерація 3.
- Нумерація 3. Використовується лише тоді, коли це дійсно необхідно.
- Нумерація 3.
- Нумерація 2
Марковані списки
Приклад маркованого списку наведено нижче:
- Список 1
- Список 1.
- Список 2.
- Список 2.
- Список 1.
Прості списки
Прості списки використовують стиль абзацу "Відступ у тексті" і не мають маркерів або чисел. Використовуйте прості списки лише тоді, коли всі елементи списку не перевищують одного рядка тексту. В кінці кожного елемента простого списку використовуйте комбінацію клавіш Shift+Enter, щоб вставити перевід рядка і перейти на новий рядок. Після введення останнього елемента простого списку натисніть клавішу Enter, щоб створити новий абзац і змінити стиль абзацу.
Приклад простого списку виглядає наступним чином:
- Відступ тіла тексту
- Відступ основного тексту
Текст за замовчуванням.
Списки визначень
Списки визначень використовуються переважно для коротких пояснень термінів, які можуть бути незнайомими користувачеві, наприклад, полів або опцій у діалогових вікнах. Кожен елемент у списку визначень складається з двох частин: терміна визначення, для якого використовується стиль абзацу "Термін визначення", і власне визначення, для пояснення якого використовується стиль "Відступ від тексту". Приклад списку визначень наведено нижче:
- Термін визначення
- Відступ у тексті, який використовується для пояснення визначення.
- Термін визначення
- Відступ у тексті, який використовується для пояснення визначення.
Інші стилі абзаців
- Тіло тексту
За замовчуванням для будь-якого абзацу, який не має іншого стилю.
- Текстовий вступ до списку
Те саме, що й текст, з атрибутом "тримати з наступним абзацом", щоб уникнути відокремлення принаймні від одного елемента списку у нижній частині сторінки.
- Відступ основного тексту
Те саме, що й для основного тексту, з відступом у 1 см.
- Код і кінець коду
Використовується, коли весь абзац є комп'ютерним кодом, наприклад, командним рядком або рядками комп'ютерного коду. Цей стиль абзацу використовує моноширинний шрифт - Liberation Mono. Дивіться також стиль символів Code, який використовується, коли потрібно застосувати цей стиль лише до частини абзацу. Кодовий кінець має додатковий інтервал після абзацу.
Стилі символів
Для додаткового форматування всередині абзацу використовуйте відповідний стиль символів. НЕ використовуйте кнопки курсивного або напівжирного форматування на панелі інструментів "Форматування", бічній панелі "Властивості" або комбінації клавіш.
- Наголос
- Цей стиль виділення курсивом вбудовано у LibreOffice. Використовуйте його для наступного:
- Посилання на розділи, наприклад Розділ 1 Вступ до Impress
- Книги та посібники користувача, наприклад Посібник користувача Impress
- Параметри у діалогових вікнах LibreOffice, наприклад Як символ, Формат.
- Інші терміни, які зазвичай виділяються курсивом в англійській мові
Сильне підкреслення Цей стиль жирних символів вбудовано у LibreOffice. Використовуйте його для термінів, які зазвичай друкуються напівжирним шрифтом, а також для наступних:
- Шляхи меню, наприклад Файл > Зберегти
- пункти контекстного меню при натисканні правою кнопкою миші, наприклад Шрифт, Стиль
- Кнопки діалогових вікон, наприклад Додати, ОК.
- Назви піктограм, наприклад Галерея, Скасувати.
- Натискання клавіш
- Використовуйте цей спеціальний стиль символів для клавіатурних скорочень, натискань клавіш і комбінацій клавіш, наприклад ↵ Enter, ⇧ Shift + Tab ↹. Застосовуйте цей стиль лише до власне клавіш, які потрібно натиснути, а не до + між ними.
- Код
- Використовуйте цей спеціальний стиль символів у абзаці, який написано стандартним шрифтом, але у тексті записано, наприклад, шлях до теки на комп'ютері або ім'я файлу (C:\Program Files\LibreOffice\). Цей стиль використовує той самий шрифт Liberation Mono, що і стиль абзацу Code.