Доступність/Доступність-dev

  From The Document Foundation Wiki
  This page is a translated version of the page Accessibility/Accessibility-dev and the translation is 87% complete.

  LibreOffice підтримує різні аспекти доступності: клавіатурну навігацію, схеми, підтримку допоміжних технологій (ДТ) та багато іншого.

  LibreOffice розроблено з великою увагою до доступності, щоб зробити пакет зручним і комфортним у використанні, а також задовольнити потреби користувачів з особливими потребами. Якщо ви виявили недоліки або прогалини у функціях чи наданій інформації, будь ласка, допоможіть нам покращити його, повідомивши про це через наші списки розсилки або розглянувши можливість долучитися до участі у проекті як дописувач.

  Клавіатурна навігація

  Повна навігація та керування за допомогою клавіатури

  Повноцінна клавіатурна навігація дає користувачам можливість вводити дані за допомогою клавіатури, без використання миші або іншого вказівного пристрою.

  До функцій, які найбільше підвищують доступність, належать такі:

  • Вичерпні визначення комбінацій клавіш у різних програмах;
  • Повний доступ до панелей інструментів за допомогою клавіатури;
  • Перемикання між вікнами документів, меню, панелями інструментів, немодельованими діалогами та плаваючими вікнами за допомогою клавіатури;
  • Покращена клавіатурна навігація в текстових документах та інтерактивна довідка для навігації та активації гіперпосилань;
  • Пункти меню та панелі інструментів для доступу до функцій, які раніше були доступні лише за допомогою миші;
  • За замовчуванням відображаються відключені пункти меню;
  • Ви можете отримати доступ до підказок за допомогою клавіатури;
  • Ви можете встановити тривалість відображення підказок;
  • Доступ до об'єктів малювання з клавіатури:
   • Об'єкти малювання можна вставляти за допомогою панелі інструментів з позицією та розміром за замовчуванням;
   • Кожний маркер об'єкта малювання можна вибрати та керувати ним з клавіатури окремо, що дає змогу маніпулювати навіть багатокутниками;
  • Особливу увагу було приділено доступності в діалогових вікнах, в тому числі:
   • діалог налаштування панелі інструментів;
   • розширений контроль імпорту CSV для електронних таблиць.

  Кольори та шрифти

  Використання системних колірних схем, високої контрастності

  LibreOffice адаптується до колірних схем і налаштувань контрастності налаштувань операційної системи.

  Крім того, LibreOffice пропонує додаткові налаштування для кольорів, які не вказані у жодній з системних колірних схем, а також можливість перезапису кольорів з поточної схеми кольорів. Ви також можете створювати і зберігати власні схеми кольорів у LibreOffice.

  Довідкова система дотримується кольорів поточної кольорової схеми, але також надає різні попередньо визначені стилі. Користувачі можуть налаштовувати форматування вмісту довідки за допомогою файлу перетворення XSL, а також за допомогою спеціального файлу таблиці стилів, розташованого у каталозі довідки.

  Автоматичний колір тексту

  Усі програми LibreOffice підтримують автоматичне розфарбовування тексту в документах і використовують його за замовчуванням, тому текст завжди можна відрізнити від кольору фону.

  Текст буде відображено системним кольором тексту. Якщо це призведе до появи темного тексту на темному фоні або яскравого тексту на світлому фоні, текст стане чорним або білим (залежно від того, що забезпечує кращу контрастність).

  Для читання старих або імпортованих документів, які використовують жорстко відформатовані кольори тексту, ви можете скористатися опцією "Використовувати автоматичний колір шрифту для відображення на екрані". Весь текстовий вміст, а також межі таблиць та деякі інші елементи будуть відображатися автоматичним кольором шрифту.

  Значки та растрові зображення

  Щоб піктограми було легше розпізнати у різних режимах LibreOffice має набори піктограм для малих і великих піктограм панелі інструментів у звичайному та висококонтрастному режимах.

  Всі елементи інтерфейсу, що відображають графіку, пропонують альтернативну графіку для висококонтрастного режиму.

  LibreOffice автоматично вибирає набір піктограм і графіки, що відповідають поточним налаштуванням системи.

  Режим високої контрастності для Impress та Draw

  Impress і Draw пропонують висококонтрастний режим, в якому об'єкти відображаються без кольорів заливки і тексту.

  Цей режим буде автоматично використовуватися, якщо у налаштуваннях системи вибрано високу контрастність. Ви можете вимкнути це автоматичне визначення у параметрах LibreOffice у розділі "Доступність".

  Системний шрифт

  LibreOffice може використовувати шрифт операційної системи для користувацького інтерфейсу, таким чином, LibreOffice відображається тим самим шрифтом, що й інші ваші програми, шрифтами можна керувати за допомогою системних налаштувань.

  Існує спеціальна обробка, яка гарантує, що діалогові вікна не стануть більшими за екран, коли вибрано схеми з великими шрифтами.

  Інші особливості читабельності

  • Підсвічена панель інструментів та пункти меню легко сприймаються;
  • Чітке підсвічування поточного стовпчика та рядка в електронних таблицях;
  • Ви можете вмикати/вимикати анімацію для графіки та тексту.

  Допоміжні технології

  API для підтримки допоміжних технологій

  Інструменти допоміжних технологій (ДТ), такі як зчитувачі екрану і лупи, а також інші інструменти, підключаються до LibreOffice за допомогою власних API відповідної платформи (Microsoft Active Accessibility API (MSAA)/IAccessible2 на Windows, AT-SPI2 на GNU/Linux, NSAccessibility на macOS).

  Елементи інтерфейсу користувача та документи LibreOffice розкривають усю інформацію про себе та свій вміст за допомогою цих API доступностей.

  Було докладено величезних зусиль, щоб елементи інтерфейсу користувача і вміст документа повністю підтримували інтерфейси доступності, наприклад: надання тексту з атрибутами та інформацією про межі символів, а також надсилання всіх необхідних повідомлень і надання назв та описів елементів керування.

  Деякі інструменти ДТ надсилають програми ключові події або просто керують мишею, тому для програми немає різниці, чи вхідні дані надходять від користувача, чи від інструменту ДТ.

  Таким чином, з LibreOffice можна використовувати багато інструментів ДТ, як-от прості екранні клавіатури, головні миші, пристрої стеження за очима та окремі перемикачі.

  Підтримка комфортного читання документів, призначених лише для читання

  Користувачі програм для читання з екрана іноді мають труднощі з читанням документів, оскільки вони не можуть переміщатися курсором по документу.

  Для цього існує функція "Використовувати курсор виділення тексту в текстових документах, призначених лише для читання".

  Інші функції ДТ

  • Плаваючі вікна, діалоги та меню є системними вікнами;
  • Кожен окремий об'єкт малювання може мати ім'я;
  • Усі зразки документів і шаблонів доповнено назвами та описами об'єктів малювання.

  Документація

  Доступна документація

  All user documentation is provided in ODT and PDF formats so users can use screen readers and magnifiers to read the documentation. For more information about user documentation, please visit the Documentation site, or the Documentation page on our wiki.

  Всі комбінації клавіш задокументовані в онлайн-довідці.

  Доступна онлайн-довідка

  The online help provides information on how to use all the accessibility features in LibreOffice.

  Онлайн-довідка доступна окремо. Користувачі можуть отримати доступ до неї за допомогою зчитувачів екрану, лупи та екранних клавіатур.

  Більше функцій доступності

  Також доступні інші функції, корисні для забезпечення доступності:

  • Збільшення або зменшення масштабу в документі;
  • Встановити мишу на кнопку за замовчуванням або по центру в діалогах;
  • Конфігурація:
   • Призначити команді клавішу швидкого доступу;
   • Показати всі команди в меню;
   • Зміна розміру кнопок на панелі інструментів;
   • Налаштування меню та панелей інструментів;
   • Відображати або приховувати панель інструментів;
   • Створити власну панель інструментів;
  • Автоматизація завдань:
   • Виправлення неправильно написаних слів під час введення;
   • Швидке налаштування параметрів автокорекції та вставки;
   • Додавання записів для автоматичного виправлення орфографічних помилок і помилок набору тексту;
   • Використовуйте Автозавершення;
   • Автоматично створювати автотекстові записи для часто використовуваного тексту.

  Міст доступності Java

  Підтримка допоміжних технологій у Windows більше не залежить від мосту доступності Java до середовища виконання Java, оскільки проект реалізував власний міст на основі IAccessible2 (v1.3).

  Список розсилки

  There is a mailing list ( accessibility@global.libreoffice.org) which can be used for user questions and comments, as well as for developer-related subjects.

  • Subscribe by sending a blank email to accessibility+subscribe@global.libreoffice.org.
  • or visit the archives

  Підтримка LibreOffice ДТ

  LibreOffice відкриває свою інформацію для ДТ через API IAccessible2 у Windows, через GNOME Accessibility API (ATK) у Linux з GNOME і через NSAccessibility у системах Apple OS X. Таким чином, LibreOffice має бути доступним для ДТ, що підтримує MSAA/IAccessible, ATK або NSAccessibility.

  Windows

  Після запуску LibreOffice і виявлення у використанні AT, доступні події буде виявлено і відображено як події MSAA/IAccessible без подальших дій з боку користувача. Додаткові налаштування поведінки AT можна зробити за допомогою діалогового вікна Інструменти ▸ Параметри ▸ Доступність, а деякі - лише за допомогою діалогового вікна Інструменти ▸ Параметри ▸ Додатково панелі Інструменти ▸ Параметри ▸ Додатково "Експертна конфігурація".

  GNOME

  Все, що вам потрібно, включено до поточних версій GNOME.

  Activate AT support globally: Preferences/Accessibility/Assistive Technology Support, check “Enable assistive technologies” More information can be found here: https://developer.gnome.org/accessibility-devel-guide/stable/

  Accessibility/TextAttributes перелічено відповідність між властивостями тексту LibreOffice та атрибутами тексту АДТ.

  OS X

  LibreOffice добре взаємодіє з програмою для читання з екрана VoiceOver, яка вбудована в OS X. Увімкніть зчитувач екрану за допомогою комбінації клавіш F5 і встановіть параметри за допомогою параметра керування F8. LibreOffice добре сприймає навігацію VoiceOver, і більшість параметрів доступні для зчитувача з екрана. До деяких параметрів неможливо отримати доступ за допомогою навігації екранного диктора.

  ДТ працюють в

  • Windows, Зчитування з екрану
   • ZoomText 7.11, 8.12, 9.x
   • JAWS 6.2, 7.x
   • NVDA (з відкритим кодом!)
  • Windows, Екранна лупа
   • ZoomText 7.11, 8.12, 9.x
  • Windows, Екранна клавіатура
   • Напевно, всі, оскільки вони просто надсилають повідомлення Windows
  • GNOME, Зчитування з екрану
   • Orca
  • GNOME, Екранна лупа
   • Універсальний доступ ▸ Збільшити
  • GNOME, Екранна клавіатура
   • Універсальний доступ ▸ Екранна клавіатура
  • OS X
   • VoiceOver

  Orca

  In order to get LibreOffice speaking through the graphical screenreader Orca (https://wiki.gnome.org/action/show/Projects/Orca), you don't necessarily need to start a gnome-session in GNU/Linux. Setting and exporting the following variables in the shell, will tell the soffice command to use the atk-spi bridge of GTK.

  export SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk3 GTK_MODULES="gail:atk-bridge"
  orca & # якщо ще не працює
  soffice file.odt

  Під час роботи Orca всі функції меню LibreOffice доступні за допомогою мови та шрифту Брайля за допомогою лівої клавіші "Alt" або правої клавіші "Меню" на клавіатурі, у поєднанні з функціями навігації, які надає Orca за допомогою своїх гарячих клавіш (зазвичай Scroll_Lock плюс одна або кілька інших клавіш).

  ДТ-підтримка під час проведення презентації

  Хоча звичайний режим (редагування) презентацій добре працює з ДТ, саме слайд-шоу не відображає багато інформації. Причина в тому, що слайд-шоу містить лише елементи, оптимізовані для слайд-шоу, і не знає реальних об'єктів у документі презентації. Навіть знаючи реальні об'єкти, незрозуміло, як найкраще показати вміст, враховуючи, що ви не побачите весь вміст одразу, а численні ефекти переходу призводять до численних змін у тому, що ви бачите на екрані.

  For making slide shows accessible, people should use the Presenter Console. (Please note the extension might not accessible - an update was due to be available around about the time of the release of OpenOffice.org 3.2.

  See also Presenter Console description on the OOo wiki for a description of the extension.

  У консолі доповідача важлива інформація піддається впливу ДТ: Поточний слайд і нотатки до нього.

  Ми вважаємо, що слайди презентації самі по собі не є добрим джерелом для збору критично важливої інформації, необхідної під час презентації, і що люди занотовуватимуть потрібну інформацію в нотатках.

  See Presenter Console Keyboard Shortcuts on the OOo wiki for a list of the support keyboard shortcuts.

  Підтримка DAISY у LibreOffice

  Розширення для експорту ODT до DAISY / DTBOOK доступне тут:

  Підтримка NVDA

  NV Access provides the free and opensource NVDA Assistive Technology screen reader for Windows os users from their home page at

  NVDA documentation and 3rd party service agencies providing training and support are available via the projects github hosted development. There are links from there to post bugs-reports, request features or help out with development

  The NVDA Community mail lists are via Groups.io and reachable at

  Розвиток

  сторінка доступності для розробників фіксує поточну роботу.