Frequently asked questions - General

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | General
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Faq/General/118 and the translation is 74% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎čeština • ‎русский • ‎한국어


Jak otevřít soubory z MS Office 2007 nebo 2010 (.DOCX. XLSX,...)?

Jednotlivé soubory

(jeden nebo několik souborů nebo "jenom teď")

Několik možností. Pokud jedna možnost nebude fungovat, zkuste jinou. Pokud skončíte s mnoha otevřenými soubory, pak jen některé zavřete!

Všimněte si, že pokud máte stále jako výchozí kancelářskou sadu pro otevírání těchto souborů MS Office nebo jinou sadu či program, použije postup 1 tento výchozí program / sadu místo LibreOffice. V takových případech by měly fungovat postupy 2, 3 nebo 4. Postup 5 je v systému Windows trochu proměnlivá, ale funguje dobře na ostatních systémech.

Postup 1. Obecně stačí na takové soubory poklepat. Opravdu by mělo fungovat cokoli, co obvykle otevíráte.

Postup 1a. (nepravděpodobné, ale možné) Váš počítač může být nastaven tak, že místo dvojkliku stačí kliknout jednou a soubory se normálně otevřou. V takovém případě dvojklik může způsobit otevření souboru dvakrát.

Postup 2. Je také možné nejprve otevřít LibreOffice a následně použít položku nabídky Soubor ▸ Otevřít, otevřít dialogové okno, najít a otevřít požadovaný soubor.

Postup 3. Spusťte samotný LibreOffice raději než Writer, Calc nebo jiný modul/program/aplikaci. Možná jste to viděli, pokud zavřete všechny dokumenty, aniž byste opustili LibreOffice. Dostanete úvodní stránku nebo úvodní obrazovku (ve skutečnosti skutečná úvodní obrazovka je banner, který se zobrazí při otevírání LibreOffice, těsně předtím, než se spustí LibreOffice). V panelu vlevo vidíte seznam dříve otevřených dokumentů a vpravo šedou oblast obsahující bílé dialogové okno s ikonami všech aplikací/programů/modulů LibreOffice. Přetáhněte soubor, který chcete otevřít, do této šedé oblasti.

Postup 4. Přetáhněte soubor nad ikony, pomocí kterých běžně otevíráte LibreOffice. Nevadí, pokud přetáhnete soubor nad špatnou ikonu. Např. přetáhnete soubor .docx nad ikonu Impress a soubor se ve Writeru.

Postup 5. Na ne-Windows platformách můžete kliknout pravým tlačítkem na soubor, který chcete otevřít, a zvolit "Otevřít v programu..." a vyberte LibreOffice nebo jeden z konkrétních modulů/programů/aplikací. Windows má stejnou možnost, ale občas "zapomene" v seznamu zobrazit LibreOffice.


Pro všechny soubory

Nastavit LibreOffice jako výchozí kancelářskou sadu pro otevírání všech souborů (Všimněte si, že výše uvedené metody můžete stále použít k otevření jednotlivých nebo malých skupin souborů v jakékoli jiné relevantní aplikaci/programu/sadě/modulu). Existují různé přístupy, z nichž některé ve Windows nemusí fungovat vždy správně. Windows se snaží udržet věci jednoduché skrýváním možností a snížením množství dostupných informací. Nejprve tedy vyzkoušejte nejjednodušší postupx a pokud nefungují, přejděte k dalšímu postupu.

Postup 1. Pravým tlačítkem klikněte na soubor a v kontextovém menu vyberte Vlastnosti. Zobrazí se dialogové okno. Klikněte na záložku nebo tlačítko Otevřít v programu. LibreOffice by se měl v seznamu zobrazit, ale někdy jej Windows skryje.

Postup 2. Najděte "Nastavit výchozí programy" (jak se do tohoto dialogu dostat, se liší mezi různými verzemi systému Windows a není ani standardizován v jiných operačních systémech). Obvykle jej najdete v "ovládacích panelech" nebo "systémová nastavení" nebo "konfigurace systému". Jestliže je v tomto okně možnost "Office", změňte ji na LibreOffice.

Example for Windows 10


Osobně bych však byl proti tomuto nastavení. LibreOffice a MS Office jsou schopny pracovat společně a nejsou tak velké, aby zabraly současné disky. Každý má své výhody a nevýhody. LibreOffice vytváří dokumenty ve vysoké kvalitě mnohem efektivněji a rychleji. Většinou platí, že cokoli je možné s jedním balíkem, je také možné s druhým balíkem, i když někteří lidé tvrdí, že určité věci „nelze udělat“, dokud nezjistí, jak. Aktualizace MS Office jsou obvykle aktualizace zabezpečení, kterých, jak se zdá, vyžaduje docela hodně. LibreOffice je již zabezpečený, takže jeho aktualizace obvykle obsahují opravy chyb a zlepšují funkčnost LibreOffice.

Pokud máte na svém počítači ještě MS Office 2007 nebo novější, není nutné se jej zbavovat a někdy můžete při pokusu o otevření těchto typů souborů dosáhnout lepších výsledků. Takové soubory často obsahují proprietární nebo binární prvky, díky nimž jsou tyto soubory nekompatibilní s jakýmkoli jiným programem než verze MS Office, s níž byly původně vytvořeny. Soubor vytvořený v MS Office 2007 může být obtížně otevíratelný v MS Office 2010 nebo 2013 nebo 365. Někdy LibreOffice s těmito soubory "bojuje" více a někdy je jediný program, který může úspěšně tyto soubory otevřít. Takže při zachování obou balíků, máte více možností, jak se soubory pracovat


Soubory z Microsoft Office 2007 nebo 2010 jsou také označovány jako Office Open XML, OpenXML, OOXML, Office 12, .docx, .docm, .xlsx, atp. (list). LibreOffice 3.3 a novější může tyto soubor nejen číst, ale je schopen do nich i zapisovat.

Editace různých formátů souborů v LibreOffice

S LibreOffice je také možné editovat cizí formáty

A co kompatilita mezi LibreOffice a ostatními kancelářskými balíky jako MS Office.

Mezi výše uvedenými kancelářskými programy však 100% kompatibilita není a nebude.

1. There are fundamental incompatibilities between document models of Writer and Word. These make some things possible in Writer to be impossible in Word (at all, even in theory), and vice versa.

2. There are bugs in import and export from/to alien document formats, that cause problems when not using native document format - this applies to any program; e.g., LibreOffice has bugs in DOCX support, and Word has much worse problems in ODF support.

3. There is a moving goal of constantly changing "compatibility mode" in Word: it already has several such modes, corresponding to differences in its versions (CompatibilityMode 11 - 15, corresponding to pre-2007 to 2016+). See tdf#131304, which tracks other bugs related to these modes. Despite the initial idea that the modes do not affect layout, the bugs that are listed there in "Depends On" have shown us that indeed the layout depends on the level.

The #3 creates more problems both in import and in export. Not only should we now make import more complex, taking the differences (known and yet unknown!) into account, but also we need to decide how to write the data back - if we make the export compatible with Word 2010, it will be incompatible with Word 2016.

Well - anyway. Whenever you see a problem like yours, please take time to file a bug with good reproducing steps, having a sample document plus screenshots attached. Without those, we would be unable to even learn about some incompatibilities. Your reports could make a fix possible.

(Paragraph taken from: https://ask.libreoffice.org/en/question/307774/compatibility-issue-with-libreoffice-7-and-ms-office365/#307780 [Mike Kaganski])

Proč existují problémy s kompatibilitou?

Příklady:

  • DOCX a podobné formáty mohou mít nedostatky formátu a chyby.
  • ODF soubory ukládané v MS mohou vytvářet neočekávané výsledky.
  • Vývoj dalších verzí programu může způsobovat např. nové problémy.

Představte si, kolik verzí sady Office existuje v různých programech sady Office. Jestliže tyto různé verze porovnáte a vezmete v úvahu, že mezi sebou spolupracují, dostanete obrovské množství příležitostí, kde mohou vznikat problémy znovu a znovu.

Nahlásit problémy s kompatibilitou

Pokud se vyskytnou reprodukovatelné chyby z výše uvedených problémů s kompatibilitou, lze je zadat v podrobných krocích do systému Bugzilla s přiloženými testovacími dokumenty. Tento postup slouží k řešení problémů s kompatibilitou.

Doporučení pro bezproblémovou práci s LibreOffice při použití různých kancelářských programů

Soubory vždy vytvářejte a ukládejte v LibreOffice a ukládejte je ve formátu ODF (ODT, ODS atd.). Tyto soubory vždy uchovávejte ve zdrojovém formátu. Pokud potřebujete další formáty pro distribuci partnerům, můžete otevřít soubor ODF a uložit a sdílet jiný formát pomocí "Uložit jako...".

Takto budete mít soubory ve vašem systému vždy funkční.