Документація/Calc Функції

    From The Document Foundation Wiki
    This page is a translated version of the page Documentation/Calc Functions and the translation is 100% complete.


    Вступ

    Розділ Функції Calc на Вікі-сторінці Фонду документів підтримується командою документації LibreOffice і є сховищем технічної інформації про функції, доступні користувачам Calc. Зазвичай доступ до цих функцій здійснюється за допомогою Майстра функцій, але можна скористатися й іншими способами.

    Матеріал, представлений у цьому розділі, не замінює відповідну інформацію у файлах довідки системи та в посібнику Calc Guide. Роль цих вікі-сторінок полягає у наданні додаткової інформації, пояснень, зображень, малюнків, прикладів використання та даних, які разом забезпечують більш повний технічний опис функцій.

    Статус

    На момент написання цього вступу (січень 2020 року) вікі-сторінки функцій Calc перебувають на стадії розробки. Вони будуть наповнюватися, як тільки дозволить час. Спочатку сторінка кожної функції міститиме інформаційне поле у верхній частині з текстом "На стадії розробки. Наразі див. файли допомоги системи". Коли сторінка буде повністю заповнена і переглянута, це інформаційне поле буде видалено.

    На відміну від файлів системної довідки та Посібника Calc, розділ вікі про функції Calc не буде орієнтований на конкретну збірку програмного забезпечення LibreOffice. Історично склалося так, що функції зазвичай не видаляються з програмного забезпечення і не змінюються у функціональності (окрім виправлення помилок), а нові функції додаються, коли вони стають доступними. Вікі-сторінки будуть розвиватися, щоб включати нові функції, коли для цього будуть доступні зусилля волонтерів. При кожному оновленні сторінки будуть відображати останню доступну інформацію.

    Пошук функції

    Кожна функція описана на окремій сторінці вікі. Щоб перейти на сторінку конкретної функції, скористайтеся динамічною таблицею на сторінці Список функцій. Таблиця дозволяє сортувати та фільтрувати за назвою та категорією функції.

    Структура сторінок опису функцій

    Інформація для кожної функції представлена в загальному форматі під наступними заголовками:

    • Назва функції
    • Категорія
    • Короткий опис
    • Синтаксис
    • Результат
    • Аргументи
    • Додаткова інформація
    • Приклади
    • Пов'язані функції LibreOffice
    • Стандарт ODF
    • Еквівалентні функції Excel

    Для того, щоб представити послідовний опис, вікі-сторінка може повторювати деяку інформацію, яка вже міститься у файлах довідки та Посібнику з Calc.

    Синтаксис функції

    Усі функції мають схожу структуру. Типовим прикладом є структура функції для пошуку клітинок у базі даних Calc, які відповідають деяким критеріям пошуку:

    =DCOUNT(База даних; Поле бази даних; Критерії пошуку)
    

    Функція не може існувати сама по собі; вона завжди повинна бути частиною формули. Отже, навіть якщо функція представляє всю формулу, на початку формули повинен стояти знак =. Там, де на сторінках цього розділу вікі описується синтаксис функції, знак = опускається для зручності. Він міститься у всіх прикладах формул, які посилаються на функцію.

    Незалежно від того, де у формулі з'являється посилання на функцію, воно починається з її імені, наприклад, DCOUNT у наведеному вище прикладі. За традицією, імена функцій вводяться повністю великими літерами, хоча Calc правильно прочитає їх і в нижньому або змішаному регістрі. У цьому розділі вікі назви функцій записуються великими літерами для більшої наочності.

    Після назви функції йде список її аргументів, взятих у круглі дужки. Якщо функція не має аргументів, ви все одно повинні використовувати круглі дужки, коли використовуєте функцію у формулі. Усі перелічені аргументи є обов'язковими, якщо тільки вони спеціально не позначені як необов'язкові. При використанні функції її аргументи повинні бути введені в правильному порядку і кожен аргумент повинен бути очікуваного типу. Якщо ви введете аргументи в іншому порядку або якщо аргументи не мають очікуваного типу, функція може повернути повідомлення про помилку або може повернути неочікувану відповідь.

    Для відокремлення аргументів функції використовується спеціальний символ - за замовчуванням це кома або крапка з комою (;), але його можна змінити відповідно до ваших уподобань за допомогою Інструменти ▸ Опції ▸ LibreOffice Calc ▸ Формула ▸ Розділювачі. У цьому розділі вікі крапка з комою використовується для відокремлення аргументів функції.

    Необов'язкові аргументи позначаються квадратними дужками навколо імені аргументу. При посиланні на функцію у формулі аргументи, позначені як необов'язкові, можна опускати лише тоді, коли після них немає жодного аргументу. Наприклад, у функції з чотирма аргументами, де останні два аргументи позначено як необов'язкові, можна опустити аргумент 4 або аргументи 3 і 4, але не можна опустити лише аргумент 3. У багатьох випадках, якщо ви пропустите необов'язковий аргумент, Calc застосує значення за замовчуванням - це значення буде специфічним для даної функції.

    Скорочення

    Доступний Список скорочень, який використовується на вікі-сторінках функцій Calc.

    Поради щодо оновлення вікі-сторінок Calc Функцій

    Будь ласка, ті, хто оновлює сторінки у цьому розділі вікі, прочитайте наші Інструкції та поради перед тим, як вносити будь-які зміни.