Faq/Writer/157

From The Document Foundation Wiki
< Faq‎ | Writer
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Faq/Writer/157 and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎dansk • ‎français • ‎italiano • ‎čeština • ‎русский


Jak vyberu několik obrázků najednou?

Ve Writer dokumentech není možné vybrat více obrázků najednou.

Panel nástrojů Kresba (Zobrazit ▸ Nástrojové lišty ▸ Kresba) vám umožní vybrat více kreslených objektů, když budete soustavně držet klávesnici ⇧ Shift. To ale neplatí pro obrázky.

Jedním ze způsobů je předvídat, že se bude jednat o více obrázků, a vložit je v takovém případě přímo do dočasného dokumentu v LibreOffice Draw. Pak už jen zkopírujete obrázky z Draw dokumentu do Writer dokumentu.

Ale ve Writeru jsou i jiné možnosti.

Ukotvení k odstavci

  • pokud je víc než jeden obrázek ukotven ve stejnému odstavci, pak stačí vybrat tento odstavec a zkopírovat ho, obrázky budou zkopírovány spolu s ním;
  • když kliknete na obrázek, který je ukotven uvnitř odstavce, pokud je vybraná možnost Ukotvit ▸ K odstavci v liště obrázku, kotva obrázku se zobrazuje na začátku odstavce. Je proto nezbytné kopírovat od začátku odstavce až ke znaku následujícího odstavce, aby bylo jisté, že bude celý odstavec zkopírován.

Vložení do rámečku nebo do tabulky

Tabulka i rámeček se dají zkopírovat bez ohledu na jejich obsah. Člověk může kdykoli vložit obrázky do tohoto typu objektu, aby pak manipuloval (kopíroval, posunoval, ...) s obrázkem pomocí nadřazeného objektu.

Vložení pomocí vyplnění kresleného objektu

Nástroj výběru v panelu nástrojů Kresba (Zobrazit ▸ Nástrojové lišty ▸ Kresba) umožňuje vybrat více kreslených objektů, pokud je soustavně držena klávesnice ⇧ Shift, což neplatí pro obrázky.

Je ovšem možné použít obrázky jako výplň' těchto objektů. Flexibilnějším řešením pro manipulaci vícero obrázků je jejich vložení do kreslených objektů jako vyplnění.

Návod, jak na to:

  1. Zobrazte si nástrojovou lištu Kresby (Zobrazit ▸ Nástrojové lišty ▸ Kresba);
  2. vyberte Obdélník;
  3. nakreslete obdélník a klikněte na něj pravým;
  4. v kontextovém menu vyberte Oblast.... Otevře se nové okno;
  5. v rámci panelu Oblast klikněte na Rastr, vyberte obrázek z existujícího seznamu nebo klikněte na Vložit a importujte obrázek z počítače, pak klikněte na OK.

Poznámka: V sekci Rastr na panelu Oblast jsou volby týkající se Stylu výplně nastavené ve výchozím nastavení na Dlaždice. Můžete zde upravit celé nastavení.