Nejčastěji kladené dotazy/Writer/157

  From The Document Foundation Wiki
  < Faq‎ | Writer
  This page is a translated version of the page Faq/Writer/157 and the translation is 100% complete.


  Jak vyberu několik obrázků?

  Není možné vybrat několik obrázků v dokumentu Writer.

  Panel nástrojů Kreslení (Zobrazení ▸ Pásy nástrojů ▸ Kreslení) umožňuje vybrat několik nakreslených objektů, ale ne obrázky, při stisknuté klávese ⇧ Shift.

  Jedním z řešení je předvídat potřebu "seskupené" práce a vkládat obrázky přímo do dočasného dokumentu v LibreOffice Draw. Pak stačí pouze zkopírovat a vložit obrázky z dokumentu Draw do dokumentu Writer.

  V nástroji Writer je několik dalších možností.

  Ukotvení do stejného odstavce

  • pokud je ke stejnému odstavci ukotveno více než jeden obrázek, stačí vybrat odstavec a poté jej zkopírovat. Obrázky budou následovat, když odstavec vložíte; a
  • když kliknete na obrázek, který je zabalen uvnitř odstavce, pokud je na panelu nástrojů obrázku vybrána možnost Kotva ▸ do odstavce, zobrazí se kotva obrázku na začátku odstavce. Je proto nutné kopírovat od začátku odstavce, aby bylo jisté, že se kotva zkopíruje, k další značce odstavce.

  Vložení do rámečku nebo tabulky

  Tabulku nebo rámeček lze kopírovat bez ohledu na jejich obsah. Kdykoli je to možné, lze do tohoto typu objektu vložit obrázky a manipulovat s nimi (kopírovat, přesouvat, ...) prostřednictvím rodičovského objektu.

  Vkládání vyplněním nakresleného objektu

  Nástroj pro výběr na panelu nástrojů Kreslení (Zobrazení ▸ Pásy nástrojů ▸ Kreslení) umožňuje vybrat několik nakreslených objektů, nikoli obrázků, při stisknuté klávese ⇧ Shift.

  Jako výplň těchto objektů je možné použít také obrázky. Flexibilnějším řešením pro manipulaci s několika obrázky je vkládat je jako výplň nakreslených objektů.

  Postup je následující:

  1. zobrazte panel nástrojů Kreslení (Zobrazení ▸ Panely nástrojů ▸ Kreslení);
  2. vyberte nástroj Obdélník;
  3. nakreslete obdélník a poté na něj klikněte pravým tlačítkem myši;
  4. v kontextové nabídce vyberte Plocha.... Objeví se nové dialogové okno; a
  5. na kartě Plocha klikněte na Bitmapa, vyberte obrázek z existujícího seznamu nebo klikněte na tlačítko Importovat pro načtení obrázku na ploše a poté klikněte na OK.

  Poznámka': V části Bitmapa na kartě Plocha jsou možnosti týkající se Stylu výplně ve výchozím nastavení nastaveny na Dlaždice. Možná se budete chtít k tomuto nastavení vrátit kvůli úpravám.