Test Marathon LibreOffice 4.0

  From The Document Foundation Wiki
  GIn BHS400.png

  Not: Bu sayfa Test Maratonu sayfasının Türkçe'ye çevrilmiş halidir. Güncel bilgi ve ek test konuları için özgün maddeyi ziyaret ediniz QA/Test Marathon LibreOffice 4.0

  LibreOffice 4.0.0'ı Harika Bir Sürüm Yapmak İçin Yardım Edin

  GIn 293x103.png

  LibreOffice 4 serisinin ilk kararlı sürümü 2013'ün Şubat ayında yayımlanacak. LibreOffice'in dünya çapındaki geliştiricileri hataları düzeltmek, ek özellikler eklemek ve iyileştirme taleplerini karşılamak için yoğun olarak çalışmakta. Şimdi en son ve en yeni LibreOffice sürümünü harika bir hale getirmek için geliştiricilerin bu sıkı çalışmasına kalite kontrolü yapma zamanı.

  LibreOffice 4.0.0 Beta 1 sürümünü 6 günlük uluslararası bir test maratonu için yayınlıyoruz ve HERKESİ katılmaya davet ediyoruz! Test maratonu 14 Aralık günü başlayacak ve 19 Aralık gecesine kadar devam edecek.

  Test maratonu boyunca hedeflerimiz:

  • Sürüm öncesi bulunabilecek bütün hataların tespit edilip raporlanması
  • Geliştiricilere, özellikle sorun yaratan regresyon/hatar ile ilgili derhal bildirimde bulunmak
  • 4.+ Sürüm için hali hazırda raporlanmış hataları tekrar etmek
  • Daha önceki bildirilmiş hatalar ile ilgili gönderilmiş hata düzeltmelerini onaylamak
  • MozTrap -- Test durum yönetimizi test etmek
  • bibisect bunları daha hızlı çözmek için hata kayıtları


  Birlikte LibreOffice 4.0.0'ı harika bir sürüm yapmaya yardım edeceğiz. Arlık ayının 14'ü ve 19 arasında gerçekleştirilecek bu Test Maratonuna katılın. Yardımızla 2. Beta sürümden, yani Sürüm Adayından ve Şubataki kararlı sürümden emin olacağız ve topluluğumuz için daha geniş ölçüde geliştirmeye devam edeceğiz.

  Katılmak İçin

  Ne Zaman: 14 - 19 Aralık

  Dilediğiniz zaman ... kalite Güvence(QA) ekibimizin tecrübeli üyeleri size yardımcı olmak için mümkün olduğu sürece ortalarda olacaklar. Eğer sorularınız var ise, aşağıda Kalite Güvencesi ekibimizde IRC kullanların listesinden kendilerine IRC takma adlarıyla ulaşabilirsiniz. Hafta boyunca onlara soru sormak için dilediğiniz zaman dürmekten çekinmeyin:

  Joel Madero (jmadero, Gönüllü görev günü: Cuma/Pazartesi/Salı/Çarşamba 07:45am - 23:00 arası Pasifik Zamanı) Florian Reisinger (reisi007) Bjoern Michaelsen (Sweetshark, Gönüllü görev günü: Pazartesi sabahı Avrupa Saati) Michael Meeks (mmeeks, Gönüllü görev günü: Cuma/Pazartesi/Salı/Çarşamba Avrupa Saati)


  İndirin & Kurulum


  LibreOffice'in bu sürümü kurduğunuzda, çoğu durumda LibreOffice 4.0 Beta sürümü, sisteminizde hali hazırda kurulu kararlı sürümün yanına kurulacaktır. Örneğin Ubuntu'da Beta 1 *.deb paketini kurmak sisteminizde iki LibreOffice kurulumu(kararlı ve beta) ile sonuçlanacaktır. Eğer paralel kurulum ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa IRC kanalındda bize katılın ve size kurulum aşamalarında yardım edelim.

  Test edilecek nedir?

  Amacımız

  • 4.0.0 serisi için olabildiğince çok test yapmak
  • hali hazırdaki sorunları ele almak ve doğru tanımlamalar ile geliştiricilerin sorunları ele almasına yardım etmek!

  Her zaman test etmek için daha fazla yol vardır: düzenli işlerinizi yapın, yapısal testleri yapın veya yeni özellikleri kurcalayın.
  Size en iyi uyanını seçin :-) Bütün test işlemleri güzel ve önemlidir.
  O nedenle aiağıdakilerden birini alın:

  • en sevdiğiniz özellikler
  • (Taslak) sürüm notları sayfasına bakın
  • Standart test konuları işlerinden bazı testler alın .
  • Ayrıca, burada sizin için işe yarar bazı sorguları ve kontrol isteyen hataları da daha sonra yazacağımızı belirtelim.

  Özel test istekleri


  Bir hata mı buldunuz?

  Gerçekten emin olduğunuzda: hata veritabanına ekleyin. Tartışmak istediğinizde, IRC veya e-posta kullanın, hızlı ve doğrudan olsun.

  Bu nedenle:

  If there is a bug that you want to pin point as clear as possible, then Bibisect will be a great tool to find when the bug was introduced.

  Hata bildirimiyle ilgili daha fazlası

  Hata çözümünü daha kolay hale getiren bazı ek adımlar bulunmatadır. Eğer daha fazlasıyla ilgiliyseniz, lütfen aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz:

  • Bibisect: Regresyonlar için hatayı bibisectlemek inanılmaz derecede faydalı bir yardımdır, bu hatanın nerede ortaya çıktığını işaretler(belirli bir noktaya kadar). Eğer biraz teknik bilgiye sahipseniz bibisect harika olacaktır, bilgi için eğer çıkışını tespit etmek istediğiniz bir hata var ise LibreOffice'de Bibisect Kullanmak maddesine göz atın.

  Daha fazla bilgi

  Test konularımızda daha fazla bilgi için burayı ziyaret ediniz

  Eğer test konularıyla ilgili bir fikriniz var ise Kalite Güvencesi(QA) e-posta listemize yazmaktan çekinmeyin