Impress android telefondan nasıl kontrol edilir?

From The Document Foundation Wiki
Jump to navigation Jump to search

LibreOffice 4.0.1'i indirin

LibreOffice 4.0.1'i buradan indirebilirsiniz. LibreOffice 4.0.1 için birçok iyileştirme yapılmıştır.

Çoklu platform

Linux üzerinde bluetooth Windows ve Mac sistemlerden daha iyi test edilmiş olmakla beraber artık bu üç platform da desteklenmektedir. Lütfen karşılaştığınız hataları raporlayınız.

Cihaz eşleştirme

İlk önce cihazınızı dizüstü bilgisayarınız ile eşleştirin. Bunun için Andorid teelfonunuzun bluetooth ayarları paneli ve bilgisayarınızın bluetooth ayarlarını her zamanki gibi kullanabilirsiniz. İlk önce bilgisayarınızın bluetooth ayarını aktif hale getiriniz.

LibreOffice Impress'i başlatın

LibreOffice'in uzaktan kontrolseçeneğini aktif hale getirmek için Araçlar ▸ Seçenekler ▸ LibreOffice Impress ▸ Genel yolunu izleyerek resimde görülen menüye ulaşınız. Uzaktan konrolü aktif et seçim kutusunu işaretleyiniz. Tamam diyerek bu pencereyi kapattıktan sonra bütün LibreOffice pencerelerini kapattığınızdan emin olun. Son olarak Impress'i yeniden başlatınız. Not: Eğer seçeneği göremiyorsanız LibreOffice versiyonunuz 4.0.1 değildir.

The option should be here

Android telefona kurulum

Telefonunuza uzaktan kontrol programını "LibreOffice impress remote" şeklinde Google Play'den arama yaptırarak bulabilirsiniz. Bulduktan sonra yükle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Yükleme çok kolay ve hızlıdır, uygulama boyutu ~1,5 MB civartındadır) Uygulama mağazasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Uygulama sayfası şöyle görünmektedir

ImpressRemoteAppStore.png


Eğer uzaktan kumandayı uygulama mağazasında göremiyorsanız, bu büyük ihtimalle Android sürümünüzün çok eski olmasından kaynaklanmaktadır. Bu uygulama asgari Android 2.3 ve üzeri Android sürümlerinde çalışmaktadır.


Telefonun bluetooth bağlantısı etkinleştirmek

Impress uzaktan kumanda telefonunuzun bluetoothunu kendisi açmayı deneyecektir, arama karışabilir ve aygıtınızı göstermeyebilir. Bu sepele en iyisi telefonunuzun bluetooth özelliğini Andorid ayarlarından kendiniz etkinleştirmeniz önerilir.

Impress Uzaktan Kumandayı başlatmak

Telefonunuza kurduğunuz program sizin dizüstü bilgisayarınızı otomatik olarak bulana kadar birkaç saniye bekleyiniz. Dizüstü bilgisayarınızı bulunduktan sonra seçin ve (çalışan) LibreOffice'inizi bulması için bekleyiniz ardından Sunumu başlat butonunu görürsünüz yada eğer sunumunuz hali hazırda başlamışsa aktif olan sliyt ve diğer slaytları göreceksiniz.

Slaytlar arasında geçiş yapmak için ses kontrol düğmelerini(varsayılan) kullanabilirsiniz. Ses artırma slaytları ilerletir, ses düşürme ise geri gelmenize olanak tanır.


Diğer ipuçları/hatalar

Genel olarak iyi calışmasına rağmen, şu an düzeltilmesi üzerinde çalışılan bir kaç husus bulunmaktadır:

  • Birden fazla kontrol cihazı bağlamak. Bu özellik çalışıyor ama bu cihazların hangi slaytın gösterilmesi gerektiği hakkında uzlaşmazlığa düşüyor. Bilgisayarınızdan birkaç slayt değiştirdirerek bu sorunu çözebilirsiniz.
  • WiFi bağlantısı. Eğer bağlanmak için WiFi özelliğini kullanacaksanız, deneysel özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Araçlar ▸ Seçenekler ▸ LibreOffice ▸ Gelişmiş yolunu takip ederek ☑ Deneysel özellikleri etkinleştir seçeneğini işaretleyin.