LibreOffice po polsku

    From The Document Foundation Wiki

    Zacznij tu

    Na początku załóż konto na https://user.documentfoundation.org/create. Konto jest jedno do wielu miejsc:

    Większość interakcji między wolontariuszami dzieje się na listach mailingowych. Do wszystkich list mailingowych przed wysłaniem pierwszej wiadomości należy się zapisać (dodać +subscribe przed @) i potwierdzić. Lista wszystkich list znajduje się tutaj: https://www.libreoffice.org/get-help/mailing-lists/. Obecnie my jako polski "oddział" pracujemy na liście documentation@pl.libreoffice.org. Proszę wszystkie osoby biorące udział w tłumaczeniach dokumentacji jak i strony pl.libreoffice.org o zapisanie się na nią. Będą tam rozsyłane wszelakie ważne ogłoszenia i informacje o stanie prac.

    Kanały kontaktowe polskiej grupy

    Obecny postęp prac nad tłumaczeniem LibreOffice na język polski

    - polska strona www - pl.libreoffice.pl - niemalże kompletnie przetłumaczona, zostały jakieś niuanse; zgłoś się na website@global.libreoffice.org aby otrzymać dostęp do edycji;

    - dokumentacja LibreOffice Documentation/Publications/pl - obecnie oczekujemy na opracowanie przez główny zespół dokumentacji przewodników do wersji 7.0; zgłoś się na documentation@global.libreoffice.org, aby dostać dostęp do chmury Nextcloud (przygotowujemy w niej dokumentację). Myślę, że jakiś zalążek do wersji 6.4 można jeszcze przetłumaczyć. Z dokumentacją pracujemy na liście mailingowej documentation@pl.libreoffice.org;

    - strony tej wikipedii - są lokalizowane na bieżąco, jeśli znajdziesz jakieś braki - możesz uzupełnić, w razie braku dostępu poproś na liście website@global.libreoffice.org o jego uruchomienie;

    - lokalizacja samego LibreOffice - zgłoś się na liście l10n@global.libreoffice.org - dostaniesz instrukcję, co dalej.

    Instrukcje dla wolontariuszy

    Praca nad tłumaczeniami dokumentacji

    • Aby otrzymać dostęp do chmury nextcloud, napisz maila w j. angielskim na listę z prośbą o jego przydzielenie. Pamiętaj aby w mailu załączyć swój nickname oraz informacje o tym, że chcesz wspomóc tłumaczenia polskiej dokumentacji. Documentation@global.libreoffice.org
    • Po otrzymaniu dostępu możesz już wbić na nextcloud. Na chmurze pracujemy w katalogu: Nextcloud
    • W każdym katalogu jest plik „Status prac”. Jego wzór jest dość roboczy, ale wstępnie służy do określenia, kto zabrał się za tłumaczenie konkretnego rozdziału, aby nie robiły tego dwie osoby jednocześnie ;) Proszę o dodanie w rubryce Translation by, imię nazwisko + mail.
    • Wybierz rozdział do tłumaczenia i wpisz się na liście „Status prac”. Pliki w stanie roboczym znajdują się w katalogu Draft. Możesz pracować przez edytor w przeglądarce (jest to wolniejsze, ale wykonalne), albo pobrać plik do siebie, a potem wgrać go do chmury.
    • Jeśli czegoś nie jesteś pewny, dodaj w dokumencie komentarz.
    • Po zakończeniu tłumaczenia przenieś wykonany plik do katalogu Feedback oraz prześlij informacje o skończonym zadaniu na documentation@pl.libreoffice.org.
    • W tytule tego maila wpisz : Do sprawdzenia: <nazwa dokumentu>

    Sprawdzanie

    • Wszelakie poprawki wykonuj w trybie śledzenia zmian, włącz ją w menu Recenzja -> Rejestruj i Pokaż

    Praca z CMS-em strony pl.libreoffice.org

    • Aby otrzymać dostęp do modyfikacji strony, napisz maila w j. angielskim na listę z prośbą o jego przydzielenie: website@global.libreoffice.org. W mailu dodaj swój nickname oraz zaznacz że chodzi konkretnie o stronę pl.libreoffice.org.
    • Obecnie potrzebujemy dokończyć tłumaczenia wszystkiego, co pozostało po angielsku. Przeklikaj wszystkie strony, uzupełnij znalezione braki w tłumaczeniach.
    • Po zakończeniu tłumaczenia prześlij informacje o tym na: documentation@pl.libreoffice.org