LibreOffice Türkçe yerelleştirme sayfasına hoşgeldiniz

From The Document Foundation Wiki
Jump to: navigation, search

LibreOffice Türkçe yerelleştirme kategorisine hoşgeldiniz.

LibreOffice yerelleştirme çalışmalarına katılmak için

LibreOffice'e çeviri katkısı vermeye karar verdiyseniz, işe aşağıdaki maddelerimizi okuyarak başlayabilirsiniz.

Çeviri ekibimizin listesi:


Yerelleştirme ekibi ile irtibata geçmek ve sorularınız için ulaşabileceğiniz kişiler: Recep Ogras, r.ogras[at]2run-coding.de; Zeki Bildirici, zeki[at]ozgurlukicin.com; Ayhan Yalçınsoy, ayhanyalcinsoy[at]gmail.com


Bunun yanı sıra Türkçe konuşan LibreOffice kullanıcılarının eposta listesine de üye olup çeviri çalışmalarına katılabilirsiniz.

Üyelik: users+subscribe@tr.libreoffice.org Arşivler: http://listarchives.libreoffice.org/tr/users/

Ayrıca LibreOffice yerelleştirme çalışmalarıyla ilgili LibreOffice Türkiye Forumları üzerinden de iletişim sağlayabilirsiniz. [1]

LibreOffice çevirilerinin güncel durumu

LibreOffice 3.6.x serisi arayüzü %100 Türkçeleştirilmiştir. Fakat yardım içeriğini %68 oranındadır. LibreOffice 3.6.x serisi yayınlanmıştır. Bu nedenle bu yeni seri olan 3.6.x üzerinde çeviri yapmanız önerilmektedir.

Uyarı: 3.5.x üzerinde yapılan çeviriler 3.6.x serisine aktarılmış olduğu için, 3.5 serisi için yapacağınız bir çeviri LibreOffice'in 3.6.x serisine yansımayacaktır.


LibreOffice 4.1 çeviri süreci

LibreOffice 4.1.x serisi için çeviri çalışmaları; arayüzde %99 ve yardım içeriğinde %68 civarındadır.

LibreOffice 4.1.x'in yardım içeriğinin çok geniş olduğu ve 6172 kelime gibi büyük bir içeriğin çevrilmeyi beklediği göz önüne alındığında, daha organize ve planlı bir çeviri çalışması yürütmek gerekmektedir. Bu doğrultuda, aşağıdaki LibreOffice bileşenlerine özel çeviri çalışmaları ve yapılanma gerekmektedir.

Eğer siz de LibreOffice'in aşağıdaki bileşenlerinde kendinizi yetkin görüyorsanız ve çeviri yapabilecek düzeyde iyi bir İngilizce'ye sahipseniz, çeviri çalışmalarına katılmanız bu güzel özgür yazılım projesine verebileceğiniz en değerli katkı olacaktır. Eğer bu özelliklere sahip tanıdıklarınız varsa, onları da bu çalışmalara katılmaya teşvik edebilirsiniz.

LibreOffice Writer

Arayüz

LibreOffice Writer(Kelime İşlemci)'nin çevirisi arayüzde tamamlanmıştır. Çeviri kalitesini gözden geçirmek gibi sürekli katkılara açıktır.

Yardım İçeriği

Detaylı yardım içeriğini Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help yolunda swriter başlığında görebilirsiniz. LibreOffice Writer'ın yardım dosyalarının çevirisi %65 civarında olup öncelikle katkı verilebilecek bir alandır.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seyiyesi: İyi
 • Teknik bilgi: Orta

LibreOffice Calc

Arayüz

LibreOffice Calc(Hesap Tablosu)'in arayüz çevirileri tamamlanmak üzeredir. Çeviri kalitesini gözden geçirmek gibi sürekli katkılara açıktır.

Yardım İçeriği

Detaylı yardım içeriğini Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help yolunda https://translations.documentfoundation.org/tr/libo_help/scalc/ başlığında görebilirsiniz. LibreOffice Calc'in yardım dosyalarının çevirisi %65 civarında olup öncelikle katkı verilebilecek bir alandır.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seyiyesi: İyi
 • Teknik bilgi: İyi

LibreOffice için Basic

LibreOffice bileşenlerinde (Hesap Tablosu, kelime İşlemci, veritabanı) makrolar oluşturabileceğiniz Basic diliyle ilgili yardım içeriğinin çevirisi %31 civarındadır. Detaylı yardım içeriğini Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help yolunda sbasic başlığında görebilirsiniz. Çok ihtiyaç duyulan bu yardım içeriğinin Türkçeleştirilmesi öncelikli konulardandır.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seviyesi: İyi
 • Teknik bilgi: Çok iyi


LibreOffice Impress

Arayüz

LibreOffice Impress'in (Sunu) arayüz çevirileri tamamlanmıştır. Çeviri kalitesini gözden geçirmek gibi sürekli katkılara açıktır.

Yardım İçeriği

Detaylı yardım içeriğini Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help yolunda simpress başlığında görebilirsiniz. LibreOffice Impress'in yardım dosyalarının çevirisi %26 civarında olup öncelikle katkı verilebilecek bir alandır.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seyiyesi: İyi
 • Teknik bilgi: Orta


LibreOffice Base

Arayüz

LibreOffice Base'in (Veritabanı) arayüz çevirileri tamamlanmıştır. Çeviri kalitesini gözden geçirmek gibi sürekli katkılara açıktır.

Yardım İçeriği:

Detaylı yardım içeriğini Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help » shared / explorer / yolunda database.po başlığında görebilirsiniz. LibreOffice Base yardım dosyalarının çevirisi %2 civarında olup acil katkı verilebilecek bir alandır.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seyiyesi: Çok İyi
 • Teknik bilgi: Çok İyi


LibreOffice Draw

Arayüz

LibreOffice Draw(Çizim)'in arayüz çevirileri tamamlanmıştır. Çeviri kalitesini gözden geçirmek gibi sürekli katkılara açıktır.

Yardım İçeriği

Detaylı yardım içeriğini Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help yolunda sdraw başlığında görebilirsiniz. LibreOffice Draw'ın yardım dosyalarının çevirisi %43 civarında olup öncelikle katkı verilebilecek bir alandır.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seyiyesi: İyi
 • Teknik bilgi: Orta


LibreOffice Math

Arayüz

LibreOffice Math(Formül)'in arayüz çevirileri tamamlanmıştır. Çeviri kalitesini gözden geçirmek gibi sürekli katkılara açıktır.

Yardım İçeriği

Detaylı yardım içeriğini Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help yolunda smath başlığında görebilirsiniz. LibreOffice Math'in yardım dosyalarının çevirisi %18 civarında olup acil katkı verilebilecek bir alandır.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seyiyesi: İyi
 • Teknik bilgi: Orta

Diğer yardım içeriği

LibreOffice yazılımı ile ilgili yukarıdaki bileşenler dışından çeşitli yardım içeriği Pootle Çeviri sistemi üzerinde Türkçe » LibreOffice 3.6.x – Help yolunda shared başlığında görebilirsiniz.

Çeviri için gerekli özellikler

 • İngilizce seyiyesi: İyi
 • Teknik bilgi: İyi