Porovnání funkcí: LibreOffice - Microsoft Office

From The Document Foundation Wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Feature Comparison: LibreOffice - Microsoft Office and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Jawa • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎português • ‎português do Brasil • ‎slovenščina • ‎čeština • ‎русский • ‎українська • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語 • ‎한국어

Úvod

Tato stránka přináší porovnání funkcí LibreOffice 7.1.3 (stáhnout) a Microsoft Office 2019/365. Toto srovnání je rozděleno na důležité a méně důležité rozdíly ve funkcích a obsahuje také poznámky o rozšířeních LibreOffice. Srovnání zdůrazňuje rozdíly, a proto nezahrnuje žádné funkce, které jsou přítomny v obou kancelářských balících.

Im-jabber.svg

Srovnávací tabulka funkcí se průběžně aktualizuje.
Jedná se o kompilaci od uživatelů a nikoliv o oficiální dokument od The Document Foundation.
Neváhejte a vylepšete tuto stránku. Poslední aktualizace této tabulky byla provedena 10.05.2021

Kancelářské sady: LibreOffice vs. Microsoft Office

Hlavní rozdíly ve funkcích LibreOffice 7.1 MS Office 2019 / 365
Dostupnost napříč platformami (desktop) Ano. Windows, macOS, Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, and Haiku. (základem je stejný kód).

ChromeOS pomocí Collabora Office

Částečně. Windows a MacOS. Verze Windows a MacOS mají některé problémy s kompatibilitou formátu dokumentu, poněkud odlišné sady funkcí a rozdíly v uživatelském rozhraní; MacOS verze nezahrnuje databázovou aplikaci MS Access, nezahrnuje MS Publisher a také postrádá řadu dalších funkcí (viz níže).

Nesrovnalosti/rozdíly ve verzích Windows, mezi prodávanou verzí „MS Office 2019“ a pronajímanou verzí „Office 365“: některé funkce jsou zahrnuty pouze do pronajímané verze (nově přidané funkce se liší také mezi systémy MacOS a MS Windows), což vede k nekonzistenci v sadě funkcí (viz níže).

Podporované verze MS Windows Ano. Windows 7 SP1, 8, 8.1, 10, Server 2008, Server 2012, Server 2016. ([1]). Až do verze LibreOffice 5.4 ještě stále podporují Windows XP SP3, Vista. Ano. MS Office 2019 - prodávaná verze: Windows 10; Server 2019. MS Office 365 - pronajímaná verze: Windows 7 SP1, 8.1, 10, Server 2008 R2, Server 2012, Server 2016 ([2]).
Podporované verze macOS Ano. 10.10+ (Yosemite). ([3]). Ano. Nejnovější tři verze. ([4])
Přenosná verze spustitelná z USB flash disku (bez instalace) Ano (stáhnout) Ne
Open Source Ano, licencováno pod licencí MPLv2 a dalšími. Ne, proprietární a uzavřený zdroj
Plná integrace všech komponent Ano. Z každé součásti sady Office lze otevírat a nově vytvářet soubory všech ostatních součástí. Start Centrum umožňuje přístup do modulů kancelářského balíku, nedávno použité soubory a šablony. Ne
Dostupnost zdarma Ano (stáhnout, přispět) Ne, proprietární software ke koupi nebo pronájmu. Když skončí doba pronájmu, aplikace přejdou do režimu pouze ke čtení (umožňují zobrazení nebo tisk) a není možné vytvářet nové dokumenty. Prodejní verze je trvalá licence. Pro prodejní verzi je dostupná jednoměsíční zkušební verze (ale ne pro jednorázovou prodejní verzi).
Dostupnost rozšíření Ano. Komplexní ekosystém rozšíření (více než 390 na extensions.libreoffice.org a více než 800 na extensions.openoffice.org), včetně automatických aktualizací.

Rozšíření a šablony lze instalovat z LibreOffice ("dialog Doplňky")

Částečně. Částečně, neexistuje žádný centralizovaný systém pro rozšíření a makra. Microsoft AppSource pro Office 365. [5] Office Apps nejsou určeny pro MacOS.
Lokalizace Ano. 119 jazyků (detailní seznam jazyků, které jsou podporovány v LibreOffice) Částečně. 91 jazyků ve verzi pro Windows. 27 jazyků ve verzi pro MacOS (jazyk zobrazení pro (některé) aplikace kancelářského balíku)[6], [7], [8]
Podpora jazyků psaných/čtených zprava doleva (Right-to-left⁠Wikipedia logo v3.svg, někdy se označují jako RTL jazyky), např. arabština, a další komplexní skripty Ano. Komplexní podpora založená na knihovně HarfBuzz⁠Wikipedia logo v3.svg pro tvarování textu Ano. Podporováno na Windows, mobilních a online verzích a na MacOS.
Další pomůcky pro psaní Ano. Rozšířená podpora (slovníky kontroly pravopisu, vzory dělení slov, slovník tezauru a gramatiky, specializované slovníky jako rozšíření ([9], [10]). Detailní seznam pomůcek pro psaní pro více než 150 jazyků. Částečně. Omezenější, "kontrolní nástroje" pro 92 jazyků ve verzi pro Windows, 58 ve verzi pro MacOS [11], [12],[13]
Jazyková technologie Ano. Komplexní podpora založená na nejoblíbenější knihovně kontroly pravopisu Hunspell

LibreOffice Language Technology – News & Best practices, YouTube, Hunspell 1.7, LibreOffice vs MS Office, Better coverage: words, Unicode, morphology, 3 false alarms in Word, zero in Writer

Částečně. Omezená
Podpora složitých jazyků a speciálních funkcí inteligentního písma (ligatury, reálná malá písmena, čísla starých stylů, proporcionální nebo jednoprostorová čísla, velká mezera a skutečné horní index / dolní index) Částečně. Plná podpora technolgie písma SIL Graphite ([14],[15]) a plná podpora volitelných funkcí OpenType ([16],[17],[18]) pro synstaxi i uživatelské rozhraní (tdf#58941). Podívejte se také na LibreOffice Smart Font HowTo. Podpora pro Apple Advanced Typography (AAT) je dostupná na všech platformách. Interoperabilita: Žádná podpora volitelných funkcí OpenType v OOXML a ODF 1.2 neposkytuje podporu volitelných funkcí OpenType (podpora je plánovaána pro ODF 1.3) Částečně. Omezeně pomocí OpenType podporuje ligatury, stylistické sady, možnosti mezer mezi čísly, číselné formuláře a kontextové alternativy. [19] Podpora volitelných funkcí OpenType v OOXML.
Podpora variací písma Částečně. Omezená podpora vykreslování písem na obrazovce, žádná podpora pro tisk a export PDF. tdf#108497 Částečně. Omezená podpora vykreslování písem na obrazovce, žádná podpora pro tisk a export PDF.
Snadný přístup k vektorovým klipartům Ano prostřednictvím LO Gallery (klipart rozšíření ([20] nebo [21])). Rozšíření pro integraci klipartů z OpenClipart.org. Další nástrojová lišta umožňující vkládání Emoji (experimentální: tdf#100100) Částečně. Výběr klipartů nalezených vyhledávačem Bing Online obrázky. Rozšířený výběr "ikon".

Přístup k fotkám z fotobanky (Není dostupné v prodávaných verzích MS Office 2019)

Makro skriptovací jazyky Ano. Více jazyků, podpora široké škály jazyků (LibreOffice Basic, JavaScript, BeanShell a Python). Import a export jazyka Visual Basic for Applications (VBA), více na ([22] a v poznámkách k vydání). Částečně. Jediný jazyk, podpora jazyka Visual Basic for Applications (VBA). Nepřímo také Visual Basic nebo Visual C# pomocí automatizace.
Podpora protokolu CMIS pro přístup k systémům správy dokumentů Ano. Podpora pro Alfresco, Google GDrive, Nuxeo, MS SharePoint, MS OneDrive, IBM FileNet Lotus Live Files, Lotus Quickr Domino, OpenDataSpace, a OpenText ELS. (tdf#62437) Částečně. Vestavěná podpora pouze pro MS SharePoint a MS OneDrive
Podpora ISO standardů OpenDocument Format (ODF)⁠Wikipedia logo v3.svg Ano. Pokročilá podpora, rozšířená verze ODF v1.3 Částečně. Omezená podpor ODF v1.2 ve verzi MS Windows a online verzi. Podpora ODF ve verzi MacOS a mobilních verzích (Android, iOS, Windows 10 Mobile) je omezená a vyžaduje využití online služby pro převod formátu souboru. [23] [24] [25]
Rozšířené možnosti exportu PDF Ano. Více možností (Další možnosti: Tagged PDF, Protokol časového razítka⁠Wikipedia logo v3.svg, detailní nastavení pro obrázky, Hybrid PDF, efekty přechodu, rozšířené možnosti zabezpečení a oprávnění, PDF formuláře, výchozí nastavení zobrazení, rozšířená práce s URL, digitální podpisy a PDF podpisy v souladu s PAdES⁠Wikipedia logo v3.svg standardem.) Podpora vkládání písem všech typů písem (včetně písem OpenType CFF (.otf)). Podpora pro standard PDF/A-2. Podpora pro standard PDF/UA (univerzální přístupnost) (experimentální v 7.0). Částečně. PDF ve vysoké nebo nízké kvalitě, stránku a označení pro tisk v aplikaci Access, Word, Excel a PowerPoint [26]; rozlišení obrázků a netisknutelné informace v Publisheru. Žádná podpora pro vkládání písem OpenType CFF v PDF exportu. [27].
Klasifikace dokumentů Ano. Klasifikace dokumentů v modulech Writer, Calc a Impress v souladu se standardy TSCP (také s více politikami naráz). Více na [28] a [29]. Částečně. Žádný vestavěný systém klasifikace dokumentů, ale podporuje Information Rights Management (IRM)
Import grafiky ve formátu SVG (.svg, .svgz) Ano Ano, soubory .svg jsou podporovány
Import vectorové grafiky formátu Encapsulated PostScript (.eps) Ano (s určitými problémy s vykreslením: tdf#81497, tdf#67464) Ne. Podpora obrázků ve formátu .eps byla odstraněn ve verzi Office 2019 i pronajímané verzi ([30]. V prodávané verzi Office 2016 byla podpora [31]) vypnuta z důvodu bezpečnostních problémů, ale bylo možné ji manuálně zapnout pomocí registrů Windows. Při exportu do PDF docházelo k problémům při vykreslování ([32]).
Vložení PDF jako obrázku do dokumentu Ano ([33]) Ne
Vytváření hybridních PDF (soubor ODF je vkládáný do PDF pro možnost plné editace) Ano Ne
Import z rastrovaného grafického software: Adobe Photoshop (.psd) Ano Ne
Import z vektorového grafického / DTP software: CorelDraw (v1-X7), Corel Presentation Exchange, Adobe/Macromedia Freehand (v3-11), Adobe PageMaker, Zoner/Callisto Draw (.zmf), QuarkXPress 3.1 - 4.1 Ano Ne
Import souborů MS Visio Ano. Podporováno (Visio 2000-2013) Ne (pouze prostřednictvím MS Visio, které není součástí MS Office)
Import video a aduio formátů FLAC Audio (.flac), Flash Video (.flv), Matroska Media (.mkv), OGG Audio, Ogg Video, Quicktime Video, WebM Video, Real Audio (.ra), Real Media (.rm), Digital Video (.dv), Audio Codec (.ac3), a Ogg Opus (.opus) Ano Ne
Software pro kreslení a vektorovou grafiku Ano. LibreOffice Draw je software pro kreslení a práci s vektorovou grafikou, který podporuje stránky (až do velikosti 300cm x 300cm), vrstvy, množství kreslících nástrojů a DTP funkcí. Částečně. MS Powerpoint nabízí několik funkcí pro kreslení.
PIM (Správce osobních informací) a e-mailový software Ne. Není součástí LibreOffice, můžete použít alternativní PIM software jako Mozilla Thunderbird. Přečtěte si srovnání funkcí na této wiki: Mozilla Thunderbird vs. Microsoft Outlook.

Mail Merge Wizard odesílá e-maily přímo z LibreOffice bez potřeby e-mailového programu. LibreOffice má přístup k adresářům kontaktů pomocí Base

Ano. MS Outlook
Desktop Publishing (DTP) software Částečně. Writer podporuje velké množství pokročilých funkcí DTP (více v části Writer v této tabulce). Draw podporuje funkce DTP založené na rámcích. Import souborů MS Publisher (a z jiného DTP softwaru) pomocí Draw. Ano. MS Publisher
Sada funkcí integrovaného vývojového prostředí (IDE) Částečně. Základní Integrované Vývojové Prostředí (IDE) nemá: 1. Refactoringová zařízení (Přejmenování ovlivňující závislosti / metodu extrakce / rozhraní extrakce atd.)(tdf#92251, tdf#94524, tdf#94526, tdf#94527, tdf#94528, tdf#94529, tdf#94530); 2. Intelisence (nebo jakákoliv jiná funkce pro dokončování kódu) jako je automatické doplňování kódu a zobrazení vlastností a metod objektu (tdf#66185); 3. Kontrola chyb (IDE skutečně zná své symboly). Ano. Podporované pomocí Visual Basic for Applications (VBA) a/nebo další nákup nástrojů Office Developer Tools for Visual Studio (pouze pro Windows). Verze MacOS podporuje pouze zjednodušený editor Visual Basic.
Import & Export souborů Microsoft OOXML Částečně. Dobrá a rozšířená podpora souborů OOXML v reálném životě (např. .xlsx, .docx, .pptx), standardizované soubory OOXML-transitional stejně dobře jako import souborů formátu OOXML-strict. [34] Ano. Rozšířená podpora souborů typu OOXML transitional (výchozí) a OOXML strict
Import PDF Částečně, do Draw a Writeru s tím omezením, že text je importován po řádcích (tdf#32249). Ano, do MS Word
Verze kancelářského balíku pro mobilní operační systémy (smartphony, tablety) Částečně. LibreOffice je dostupné pro iOS/iPadOS a pro Android (LibreOffice není v obchodech, ale je dostupné jako Collabora Office); prohlížeč pro Ubuntu Touch / UBPorts.

Android: LibreOffice Viewer pro Android je dostupný se základními a experimentálními funkcemi pro editaci; aktuální verze v14/v15 (April 2018) na Google Play je hodnocena jako plná chyb a nestabilní. Nová aplikace LibreOffice pro Android se vyvíjí a je dostupná na kanálu Android Beta: [35]. Více informací: Android port wiki, Commits, [36], [37].

iOS/iPadOS: LibreOffice je dostupný pro iPhone a iPad: Collabora Office v Apple AppStore. Více informací: Collabora press release, Adfinis press release, LibreOffice jako iOS aplikace na iPad; Oznámení pro iOS; Commits: [38], [39].

Chrome OS Collabora Office on Google Play available, more information, XDA News Portal.

Ubuntu Touch/UBPorts: Document Viewer je podporován LibreOfficeKit (LibreOffice 5) a umožňuje prohlížení většiny typů souborů vytvořených v LibreOffice.

Ano.

Android, iOS a Windows Mobile. Mobilní verze pro smartphony a tablety s Androidem a iOS s omezenými funkce, pro smartphony s 'Windows 10 Mobile' se silně omezenou sadou funkcí. Profesionální uživatelé stejně jako uživatelé s tablety většími než 10.1" jsou povinni mít měsíční předplatné Office 365. Soukromí uživatelé mohou prohlížet a tisknout dokumenty bez registrace, základní funkce úprav pak vyžadují registraci. Komplexnější funkce vyžadují měsíční předplatné sady Office 365.

Online/cloud verze kancelářského balíku Ano. Libreoffice Online 7.1.3 / Collabora Online 4.2 s plnou podporou dokumentů a věrností vykreslování, jakož i spolupráce týmu na dokumentu. Pokročilé, ale omezené funkce úprav ve srovnání s verzí pro stolní počítače. Online verze podporuje Vereign kompatibilní ověřování a podepisování dokumentu. [40], [41], [42], [43], [44], [45]. Viz také: Vývoj verze LibreOffice Online. Ano. Kancelářské webové aplikace s pokročilými funkcemi, ale sníženou funkčností ve srovnání s verzí pro počítače. ([46])
Integrace online kancelářské sady do softwaru pro spolupráci (třetích stran) a do systémů pro správu groupwaru / obsahu Ano. Integrace LibreOffice Online v OwnCloud a Nextcloud, Kolab,Pydio, Seafile,IceWarp, AG-I Solutions, Alinto, VNCLagoon, EGroupware, Univention App Center, Kopano Documents, LibreOffice Online powered by CIB, Collabora Online, Corteza Community Server, Alfresco [47], Roove, Zimbra ([48]), Mastermost, Moodle, IServ Schulserver. MS SharePoint integration [49]. Viz také tento seznam: Dostupnost LibreOffice Online. Částečně. Integrace MS Office Online Server v MS SharePoint
Dostupnost online kancelářské sady v online službách (třetích stran) / Zdarma & komerční poskytovatele kancelářského balíku v cloudu Částečně. Rozmanitost dostupných poskytovatelů služeb UrBerri, eqipe, New Access, Arawa, Artistanbul, TransfertPro, Extensys,Rono-IT, SecuredStore, StudioStorti,united hoster, Option Service Télécom, AggreCost, Webo.hosting, FileCloud, Retention Range, Workman.net.au, OffiDocs, CiviHosting, ETES, Sunjun, opendsi, GMS, OpenLogic, SwissStash, iOffice Cloud, cloudplan, EGroupware, ZenTao, SwissVON, CQ Net, Mijncloudoffice, mentorITe, PowerFolder, GMX Online Office, Mail.com Online Office, Web.de Online Office, hostiso.com, Kolab Now, Crest Tech. Viz také tento seznam: Dostupnost LibreOffice Online. Částečně MS OneDrive
Spolupráce více uživatelů při editace Částečně. Spolupráce v online verzi LibreOffice (Writer, Calc a Impress). Není dostupné v desktopové aplikaci (tdf#73831), viz informace o vývoji: Collaborative Editing a Track changes. Ano. Podporováno v online verzích MS Word, Excel a Powerpoint. Podporováno v desktopové aplikaci prostřednictvím OneDrive nebo MS Sharepoint. Podpora desktopových aplikací se liší: "Spolupráce v reálném čase" v MS Word, Powerpoint a MS Excel (pouze pomocí automatického uložení) (není podporováno v MS Powerpoint a MS Excel v prodávané verzi MS Office 2019; prodávané verze MS Powerpoint 2019 povoluje pouze spolupráci při vytváření (synchronizace po uložení souboru). Zjednodušené "sdílení" dokumentů v MS Word, Excel, Powerpoint pomocí OneDrive, OneDrive for Business nebo SharePoint. Funkce automatického ukládání, která automaticky ukládá dokument každých několik sekund, je podporována v MS Word, MS Excel a MS Powerpoint, jestliže jsou soubory uloženy na OneDrive, OneDrive for Business nebo SharePoint Online (Není dostupné v prodávané verzi MS Office 2019 pro macOS a Windows. Spolupráce v reálném čase pro MS Word je podporována v prodávané verzi MS Office 2019 na Windows).
Přístup k uživatelskému rozhraní Ano. Vysoce přizpůsobitelný koncept uživatelského rozhraní "MUFFIN" [50],[51]: Dostupné uživatelské rozhraní: (1) Klasické uživatelské rozhraní s režimem více nástrojovými lištami a postranní lištou. (2) Režim jedné nástrojové lišty a postranního panelu. (3) Uživatelské rozhraní v podobě Karet. (4) Uživatelské rozhraní v podobě Kompaktních skupin. (5) Uživatelské rozhraní v podobě Kompaktních karet. (6) Uživatelské rozhraní v podobě Kontextové lišty (Writer a Draw). Částečně. Uživatelské rozhraní označované jako "Ribbon" (Záložky); Barevná schémata (na MS Windows: Plnobarevné, Tmavě šedé, Černé, Bílé. Na macOS: Plnobarevné, Klasické; Tmavý mód (není podporováno v prodávané verzi Office 2019 na macOS))
Vylepšené uživatelské rozhraní umožňující použití na dotykových obrazovkách v operačních systémech pro stolní počítače. Ne (tdf#102015) Částečně. Mírně upravené uživatelské rozhraní pro zařízení s dotykovou obrazovkou, ale bez redesignu.
Systém nabídek ovládaných klávesnicí (funkce hledání pro lepší nalezení funkcí v kancelářské sadě) Ne. Pouze prostřednictvím systému nápovědy. Podpora Ubuntu Unity pro systém Head-Up-Display (HUD). (tdf#91874) Ano. Řekněte mi vyhledávací lišta.
Kontrola přístupu Ne. Kontrola přístupnosti a podpora pro PDF/UA (experimentální vlastnost v 7.0) ReleaseNotes/7.0#Accessibility_improvements [52]. Doplněk pro textové dokumenty: AccessODF. Ano [53], [54]
Chat s dalšími autory (spolupráce při editaci dokumentu) Ne. Ano. Chat v aplikaci s kolegy pro sdílení souborů prostřednictvím SharePoint Online nebo OneDrive for Business. Není podporovaný pro OneDrive nebo jiné úložiště. Chat není trvalý (historie se neuchovává, nový uživatelé vidí pouze nově příchozí zprávy). (Není podporován na prodávané verzi MS Office 2019; není podporován na Android a iOS). [55].
Integrace zpráv (IM), hlasu, videa nebo sdílení obrazovky. Ne. Ano. Integrace Skype (není podporováno na verzi pro macOS).
Diktát / rozpoznávání řeči Ne Ano v MS Word, MS Powerpoint, MS Outlook. Nahraný hlas je odeslaný na servery Microsoft a vrácen zpět jako text. (Není podporováno v prodávané verzi Office 2019)
Vkládání a editace 3D modelů Ne (dříve podpora v Impress pro gITF (.dae/.kmz) 3D modely; byla zrušena ve verzi 6.0) Ano v Powerpoint, Word a Excel. Vložení animované 3D grafiky v Powerpointu, Wordu a Excelu (Podporováno v pronajímané verzi pro Windows, není podporováno v prodávané verzi MS Office.)
Podpora barevných fontů Ne Ano [56]
Podpora matematických symbolů Ne (tdf#103680), řešení pomocí rozšíření TexMaths s kompilátorem XeLaTeX. [57] Ano
Drobné funkční rozdíly LibreOffice 7.1 MS Office 2019 / 365
Vytváření QR kódů Ano. V Impress, Draw, Writer a Calc Ne
Import grafických formátů DXF, MET, PBM, PCD, PCX, PGM, PPM, PPM, RAS, SGF, SVM, TGA, XBM, XPM Ano Ne
Import klasické vektorových a grafických bitmapových formátů pro Mac OS: BeagleWorks, ClarisWorks, GreatWorks, MacPaint, MacWorks, SuperPaint, MacDraw, MacDraw II, RagTime for Mac 2-3, ClarisDraw, MacDraft Ano Ne
Import dalších video a audio formátů: CD Audio, Vivo Video Ano Ne
Funkce kreslení: Zakončení šipek Ano. Podstatně širší výběr, včetně notace Crow's foot Ne. Méně podporované zakončení šipek
Průvodce konverzí dokumentů Ano Ne
Průvodce konverzí Eura Ano Ne
Expertní konfigurace pro přístup k velkému množství nastavení z uživatelského rozhraní Ano Ne
Podpora více formátů palety barev: Gimp (.gpl), Adobe Swatch Exchange (.ase), LibreOffice/Apache OpenOffice (.soc) Ano (poznámka: tdf#92354) Ne
Import vzorce MathML ze schránky Ano Ne
Import souboru binárního formátu StarOffice .sdc, .sda, .sdw Částečně. Základní podpora Ne
Digitální podpisy / Podpisová řádka Ano. Více podpisů, včetně podpisů OOXML. Zobrazitelné podpisy ve Writeru, Calcu a Draw. Problematická kompatibilita s MS Office. (tdf#58442, tdf#58476). Import/export podpisů PDF. Podpora standardu XAdES⁠Wikipedia logo v3.svg (XML Advanced Electronic Signatures) a klíčů OpenPGP. Další podpora klíčů ECDSA (na Linuxu a macOS). Další (experimentální) podpora pro OpenPGP šifrování dokumentů. Ano (OOXML/XML-DSig a XAdES podpisy)
Konverze obrázku SVG na křivky / mnohoúhelníky Ano. Konverze je podporovaná v LO Draw. V LO Draw je dále podporováno otevření SVG souborů přímo v křivkách. (tdf#115571) Ano
Rozšířený seznam posledních souborů a složek Částečně (tdf#61174, tdf#60743). Možnost vymazat seznam posledních dokumentů. Selektivní odstranění Posledních Dokumentů (v Centru spuštění). Ano (možnost nastavit poslední soubory jako trvalé)
Uživatelské barvy v editoru rovnic Ano. plná podpora HTML barev v Math (RGB barvy, UI panelu prvků) (tdf#40436) Ano
Závislosti na software třetích stran Částečně. Instalace Java Runtime Environment (JRE) je nutná pro některé, ale ne pro většinu, funkce software. Java je nezbytná pro Base. (tdf#34809) Ano. Není požadováno
Klávesové zkratky pro znaky Latinky s diakritikou Ne (tdf#71176), řešení pomocí převodu na Unicode, viz Zadávání znaků Unicode pomocí Alt+X Částečně. Omezená podpora
Vkládání audio / video / obrázků z online zdrojů Ne (tdf#42246). Řešení: Stáhněte online video a vložte jej do prezentace (vč. Flash videa) Částečně [58] Vkládání online obrázků ve Wordu, Excelu, Powerpointu.
Spolupráce pomocí @zmínek (@mentions) v komentářích Ne Ano, v PowerPointu, Excelu, Wordu a Outlooku. Podporováno v pronajímané verzi, není podporováno v prodávané verzi MS Office. [59]
Rychlý přístup k přílohám emailu Ne Ano, Funkce "Sdílet se mnou" v PowerPointu, Excelu, Wordu.
Streamování aplikací z kancelářského balíku / kancelářského balíku na vyžádání Ne (je možné pomocí služeb třetích stran) Ano ([60])
Ruční kreslení perem / anotace (např. na dotykových zařízeních a zařízeních podporujících pero) Ne (tdf#35092), (pouze podpora pro import existujících ručně psaných poznámek ze souboru formátu MS Word) Ano. Několik per, zvýrazňovače, barvy a barevné efekty, tužky pro ruční kreslení/anotace/zvýraznění. Výběr pomocí nástroje Laso (nástroj volného výběru pro výběr inkokustu). Funkce Přehrání ručního kreslení (Není podporováno ve verzi pro macOS)
Rozpoznávání tvarů z ruční kresby Ne Ano. [61] podporováno v MS Word, MS Excel a MS Powerpoint
Rozpoznávání textu z rukopisu Ne Ano. [62] Konverze rukopisu do tvarů v MS Powerpoint a MS Word (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2019 a je dostupné pouze ve Windows 10; není podporováno v prodávané verzi v macOS)
Automatické odebrání pozadí z obrázku Ne (tdf#103424) Ano. Podporováno ve verzi pro MS Windows (není podporováno ve verzi pro macOS)
Živý náhled při formátování Ne (tdf#37048) Ano
Vložení snímku obrazovky z aplikací Ne Ano
Import grafických formátů: MEZ, EMZ, WMZ, PCZ Ne (tdf#103954) Ano
Export do formátu XPS⁠Wikipedia logo v3.svg Ne Ano
Podpora pro Dotykovou lištu na Apple MacBook Pro Ne (tdf#105803) Ano (pouze macOS)

Textové procesory: LibreOffice Writer vs. Microsoft Word

Hlavní rozdíly ve funkcích LO Writer 7.1 MS Word 2019 / 365
Manipulace s titulky pro grafické nebo obrazové rámečky Ano. Stabilní rozložení Ne. Problémy rozložení
Styly (styly stránky, styly rámce) Ano Ne
Nadtržení textu Ano Ne. Existuje ale složité řešení
Hlavní dokumenty pro delší texty Ano. Podpora hlavních dokumentů a šablon hlavních dokumentů Ne. Podporováno, ale je zastaralé, protože způsobuje poškození souboru
Redakční nástroje / práce s utajovanými informacemi Ano. Podporováno. Redakční nástroj a Automatický redakční nástroj Ne
Funkce registrace / přesnost registrace (DTP funkce) Ano Ne
Průvodce tvorbou vizitky Ano (poznámky k vydání) Ne
Automatické dokončování textu již použitých slov Ano [63] Ne
Tvorba dokumentů XForm Ano Ne
Matematické výpočty v tabulkách Ano. Složité výpočty Ne. Pouze základní aritmetika
Import & export DocBook Ano Ne
Export do formátu MediaWiki (Wikipedia) Ano Ne
Export do XHTML Ano Ne
Export do formátu souboru elektronické knihy EPUB⁠Wikipedia logo v3.svg (.epub) Ano Ne
Export dokumentu jako obrázek (obrázky) Ano. Podporováno, formáty obrázku: .jpg, .png Ne
Import dokumentů formátu Apple Pages Ano. Podpora pro formáty Pages v1-5 [64] Ne
Práce s velkými dokumenty Ano. Stabilní rozložení Částečně. Nějaké problémy rozložení [65]
Rozšířené funkce vytváření štítků (poznámky k vydání) Ano (obecný přístup k databázi, synchronizace obsahu) Částečně
Rámy Ano. DTP funkce jako text ve více sloupcích a zalomení textu kolem grafiky Částečně. Koncept „horizontálních rámečků“ je více omezující
Přímý kurzor (umožňuje vkládat text kdekoliv na stránce) Ano Ano. Podporováno, pod označením "Kliknout a psát" (pokročilá možnost)
Styly tabulek Částečně (poznámky k vydání verze 5.3 and poznámky k vydání verze 6.0) (tdf#34391). Ano
Export komentářů do PDF Částečně. Export komentářů v souladu s PDF specifikací (pomocí "Soubor" > "Exportovat jako" > "Exportovat do PDF"). Export komentářů do PDF: uvnitř okraje, na konci stránky, na konci dokumentu (složitá aktivace, pouze pomocí: "Nástroje" > "Možnosti" > "LibreOffice Writer" > "Tisk" (tdf#77650)) Částečně. Exportovat pouze jako komentáře uvnitř okraje
Kontrola gramatiky Částečně. v základní instalaci pouze 4 jazyky (angličtina, ruština, maďarština a brazilská portugalština)

rozšíření: např. Languagetool pro 30 jazyků plus 12 jazykových variant (úroveň jazykové podpory se liší; 10 jazyků s více než 1000 pravidly), Grammalecte pro francouzštinu, CoGroo pro brazilskou portugalštinu

Ano. 21 jazyků (plus 1 jazyková varianta) byla podporována v MS Office 2013 s dodatečnými poplatky); žádné informace o podporovaných jazycích v MS Office 2016. Kontrola gramatiky ve verzi pro macOS je omezená na několik jazyků.
Sady stylů (pro styly odstavce) Částečně. Různé. Šablony poskytují tuto funkci, ale obtížněji se s nimi manipuluje. Užitečné rozšíření: Template Changer (tdf#89286). Experimentální témata: (tdf#45176, tdf#90497) Ano. Podporováno ("témata dokumentů")
Použití syntaxe LaTeX pro vzorce Ne. Rozšíření: TexMaths Ano. Schopnost psát matematické vzorce pomocí syntaxe LaTeX (Není podporováno ve verzi pro macOS)
Svislé zarovnání (nahoru/doprostřed/dolů) obsahu na stránce Ne (tdf#36117), lze vyřešit pomocí rámců/tabulek Ano
Styly obrázků a další efekty Ne (tdf#59906), ale efekty jsou zachovány při importu a exportu. Podpora efektů záře a měkkých okrajů. Ano
Zobrazení změn v pravém okraji v módu "sledování změn" Ne In development, see: tdf#34355 Ano
Diagonální ohraničení v tabulkách Ne (tdf#51665) Ano
Rozšířený režim čtení dokumentů Ne (tdf#55168) Ano
Sbalení a rozbalení částí dokumentu Available as experimental feature in 7.1. /cs (tdf#47746) Ano
Zasílání zpráv při spolupráci na dokumentu Ne Ano ([66])
Drobné rozdíly ve funkcích LO Writer 7.1 MS Word 2019 / 365
Ochrana buněk v tabulkách (umožňuje lepší tvorbu formulářů) Ano Ne
Otevření chybných souborů .doc Ano. Lepší mód obnovy ([67],[68]) Ne. Častěji zabraňuje otevření těchto souborů
Průvodce pro tvorbu osobní dopisní šablony Ano Ne
Import a Export textu ve formátu Unified Office Ano Ne
Import a Export dokumentů AportisDoc (Palm) a PocketWord Ano. Podporováno (vyžaduje Javu) Ne
Import souborů AbiWord Ano Ne
Import formátu eBook FictionBook 2.0, BroadBand, Plucker (Palm), eReader (Palm), zTXT (Palm), TealDoc (Palm), PalmDoc (Palm) Ano Ne
Import starších textových dokumentů Mac OS MS Word for Mac (1-5.1), MS Works for Mac (1-4), ClarisWorks/AppleWorks, Write Now, MacWriteII/MacWritePro, DOCMaker 4, FullWrite Professional, HanMac Word-K/J, LightWayText for Mac 4.5, Mariner Write Mac Classic 1.6-3.5, MindWrite Document, Nisus Writer Mac Classic 3.4-6.5, TeachText/SimpleText 1, Tex-Edit 2, WriterPlus, Z-Write 1.3, eDOC 2, Acta Mac Classic, BeagleWorks/WordPerfect Works 1, GreatWorks, MacDoc 1, MoreMac 2-3, RagTime for Mac 2-3 Ano Ne
Import starších textových dokumentů DOS/Windows Microsoft Word for DOS, Microsoft WinWord 5, Microsoft Word 6.0 / 95, Microsoft Write, Hangul WP97, Text 602 (T602), Lotus WordPro Ano Ne
Nástrojová lišta a interpretr jazyka Logo Ano. [69] Ne
Formát textu všech komentářů v dokumentu Ano Ne
Markdown feature to automatic format *bold*, /italic/, -strikeout- and _underline_ Yes. (How to switch on the feature). See also tdf#133023 No
Podmíněný text Ano ([70], [71](PDF) [72]) Částečně ([73], [74])
Automatická náhrada emotikonů Ano. podporováno. Další lišta nástrojů pro vkládání emotikonů (experimentální: tdf#100100) Částečně. Ruční vytváření seznamu náhrad
Počet sloupců v tabulce v dokumentu Ano. Neomezené sloupce Částečně. Omezeno na 63 sloupců
Víceřádkový nádpis kapitoly Ano. Víceřádkové nadpisy kapitol je povolen zalomením řádku jako oddělovače mezi číslem kapitoly a jejím názvem (v dialogu Číslování kapitoly) Částečně. Nelze řešit přímo [75]
Maximální velikost stránky Ano. 300cm x 300cm Částečně. 55.87cm x 55.87cm
Bibliografické funkce Částečně. Základní vestavěná podpora. Výborná rozšíření zdarma: např. Zotero, Bibus, JabRef stejně jako proprietární řešení. Ano. Vestavěn podpora: Výborná rozšíření zdarma: např. Zotero stejně jako proprietární řešení.
Pokročilé hledání a nahrazování / Speciální znaky Částečně (tdf#38261). Více viz Seznam regulárních výrazů. Rozšíření: Alternativní dialogové okno Najít a nahradit pro Writer Ano
Komplexní číslování osnovy / Víceúrovňové seznamy Částečně. Jiný ekvivalentní číselný formát není podporován (tdf#35217) Ano
Výchozí klávesové zkratky Částečně. Základní výchozí klávesové zkratky ([76]) Ano. Více výchozích klávesových zkratech ([77])
Přidání vodoznaku do stránky Částečně. Podpora pro textový vodoznak. Řešení pro obrázkový vodoznak pomocí přidání obrázku do záhlaví/zápatí. Ano (textový a obrázkový vodoznak)
Zobrazení osnovy Částečně Outline folding mode (as experimental feature) [78] (tdf#38262 tdf#38093), řešení: Navigátor > Zobrazit obsah; umožňuje přesouvat nadpisy (viz vylepšení navigtoru v 7.0) Ano
Komplexní/plnohodnotné formátování textu v komentářích (např. odrážky, barva textu, obrázky, tabulky) Ne. Některé funkce formátování jsou podporovány, např. druh písma, tučné písmo, kurzíva, podtržení, zarovnání textu (doprava, doprava, na střed, do bloku). (tdf#81458) Ano
Překlad dokumentu/textu Ne (tdf#34058), rozšíření: TradutorLibreText. Ano ([79])
Dekorativní okraje stránky Ne (tdf#39270) Ano
Horizontální rozdělení zobrazení jednoho dokumentu Ne (tdf#31481), řešení: Okna > Nové okno; otevřít klon dokumentu v novém okně. Ano
Pracovní verze Ne (tdf#67698) Ano
Upload na blogovací servery Ne, rozšíření: Sun Weblog Publisher. Ano (Sharepoint Blog, Wordpress, Blogger, Windows Live Spaces, Community Server, TypePad, MetaWebLog API)
Použití gest digitálního pera / ručního psaní Ne Ano [80]. (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2019 a není podporováno ve verzi pro macOS)
Transformace dokumentu pro webovou stránku Sway Ne Ano. podporováno v MS Word. (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2019 ani ve verzi pro macOS)
Čtení text řádek po řádku Ne Ano. Line Focus (odstraňuje rozptylování) funkce v MS Word. (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2019 ani ve verzi pro macOS)

Aplikace pro práci s tabulkami: LibreOffice Calc vs. Microsoft Excel

Hlavní funkční rozdíly LO Calc 7.1 MS Excel 2019 / 365
Funkce tabulkového procesoru (na detail se podívejte na Functions comparison of LibreOffice Calc and Excel) Ano. 508 funkcí (29 funkcí je jedinečných pro Calc) Ano. 476 funkcí (22 funkci je jedinečných pro Excel)
Jedinečné funkce tabulkového procesoru Ano. CURRENT, DDE, MONTHS, OPT_BARRIER, OPT_PROB_HIT, OPT_PROB_INMONEY, OPT_TOUCH, STYLE, EASTERSUNDAY, YEARS, DAYSINMONTH, DAYSINYEAR, GOALSEEK, ISLEAPYEAR, MULTIPLE.OPERATIONS, MULTIRANGE, MVALUE, NEG, ROT13, WEEKS, WEEKSINYEAR, FORECAST.ETS.MULT, FORECAST.ETS.PI.MULT, FORECAST.ETS.STAT.MULT, RAWSUBTRACT, REGEX, ROUNDSIG, FOURIER, RAND.NV, RANDBETWEEN.NV. Rozšíření: Kanji to Phonetic poskytuje funkci PHONETIC. Ano. CUBEKPIMEMBER, CUBEMEMBER, CUBEMEMBERPROPERTY, CUBERANKEDMEMBER, CUBESET, CUBESETCOUNT, CUBEVALUE, RTD, DBCS, CALL, REGISTER.ID, PHONETIC, YEN, FILTER, SORT, SORTBY, UNIQUE, SEQUENCE, RANDARRAY (tdf#126573). LET, STOCKHISTORY, XLOOKUP (tdf#127293)(Není dostupné v prodáváné verzi MS Office 2019 )
Porovnání dvou souborů s tabulkami Ano Ne
Styly stránek (včetně stylů buněk) Ano Ne
Dělení slov v buňkách Ano Ne
Automatická kontrola pravopisu / kontrola pravopisu při psaní Ano Ne ([81])
Export do XHTML Ano Ne
Náhled na celou stránku: Možnost exportovat všechny stránky na listu jako jednu stránku v PDF Ano Ne
Export jednoho grafu do obrázku (např. jpg, png, svg, pdf) Ano Ano [82]
Standard OpenFormula Ano. Velmi podporováno Částečně
Ponechání kopie buněk (použitelnost funkce kopírovat a vložit) Ano. (Kopie buněk je uchována pro vložení, dokonce i v případě, že uživatel provádí jiné operace jako psaní nebo vkládání buněk) Částečně v pronajímané verzi pro Windows, není podporováno v prodávané verzi MS Office 2016 ani ve verzi pro macOS.
Import tabulek formátu Apple Numbers Ano. Podpora pro Numbers v1-3 [83], viz také toto porovnání Ne
Maximální počet sloupců na jednom listu Částečně. 1.024. In development, see tdf#50916. Ano. 16.384 (256 v módu kompatibility)
Styly tabulek Částečně. Zobrazit ▸ Nástrojové lišty ▸ Nástroje ▸ Motiv vzhledu sešitu stejně jako Formát ▸ Motiv vzhledu sešitu umožňuje část této funkcionality. (tdf#77569, tdf#44762,tdf#44763) Ano
Nahrávání makra Částečně. Omezená podpora [84] Ano
Vložení grafiky do záhlaví nebo zápatí tabulky Částečně. U vloženého obrázku není možné měnit velikost nebo jej oříznout, problémy s použitelností. (tdf#74146) Ano
Statistické / Analytické nástroje Částečně. Vestavěný Průvodce statistickými daty s rozšiřujícími funkcemi: Chí kvadrát test, Logaritmická regrese, Mocninná regrese Částečně. doplněk, ve výchozím nastavení není aktivní. Rozšiřující funkce: Histrogram, Generátor náhodných čísel, Pořadí a percentily, a některé další detailnější možnosti.
Styly grafů Ne (tdf#62925, tdf#62540, tdf#39097) Částečně. Výběr některých přednastavených stylů a rozvržení grafů
Funkce Power Pivot⁠Wikipedia logo v3.svg Ne (tdf#96623 regarding DAX functions) Ano
Rozšiřující typy grafu: Vodopád, Histogram, Paretův graf, Krabicový graf, Stromová mapa (Mozaika), Prstencový graf, Trychtýřový graf Ne (tdf#74665, tdf#81530,tdf#70361,tdf#72992, tdf#97832) Ano.
Vztahy mezi tabulkami na základě shodných dat v každé tabulce Ne (řešení: použití funkce VLOOKUP) Ano ([85])
Integrace externích zdrojů dat Ne. Rozšíření: New Jaguar Calc add-in poskytuje funkci SQLREQUEST a Queryconnector posyktuje grafické rozhraní. Ano. Dotazy a zdroje dat pomocí "Power Query" a "Power BI" [86]. (SQL.REQUEST byl odstraněn ve prospěch Power Query od verze MS Excel 2010)
Propojené datové typy Ne. Ano. Datové typy z online zdrojů: zeměpis, zásoby, organizace, umístění, PSČ, univerzita, vesmír, satelit, prvek, chemie, jídlo, cvičení, film, postavy, lékařské, tělo, média, příroda, aktivity, jiné. (Není k dispozici v prodejní verzi MS Office 2019.) [87],[88]
Prognostická data pro předpovídání budoucích trendů Ano. Rozšířená sada prognostických funkcí (založených na exponenciálním vyhlazovacím algoritmu) Ano. Prognostické funkce a prognostické grafy (založených na exponenciálním vyhlazovacím algoritmu) (není podporováno ve verzi macOS)
Import databází MS Access Částečně. Prostřednictvím ODB souboru připojeného k databázi (vyžaduje instalovaný MS Access) Ano
Vícejádrové zpracování / vícevláknové zpracování Částečně. Více vláknové výpočty [89]. Více vláknový import XLSX documentů.

Paralelní kompilace vzorce pomocí CPU. OpenCL/GPU vlákna v jádru Calc ([90],[91]). Vícevláknové zpracování probíhá: tdf#65046, [92], Prezentace "Making Calc Calculate in Parallel".

Ano. Od Excelu 2010 používají následující funkce vícejádrové procesory: uložení souboru, otevření souboru, obnovení kontingenční tabulky (pro externí zdroje dat, s výjimkou OLAP a SharePoint), třídění tabulky buněk, třídění kontingenční tabulky a automatické třídění sloupec.

U operací, které zahrnují čtení a načítání nebo zápis dat, jako je otevření souboru, uložení souboru nebo aktualizace dat, zvyšuje rozdělení operace na dva procesy rychlost výkonu. První proces získává data a druhý proces načítá data do příslušné struktury v paměti nebo zapisuje data do souboru. Tímto způsobem, jakmile první proces začne číst část dat, může druhý proces okamžitě začít načítat nebo zapisovat tato data, zatímco první proces pokračuje ve čtení další části dat. Dříve musel první proces dokončit čtení všech dat v určité části, než mohl druhý proces načíst tuto část dat do paměti nebo zapsat data do souboru. ([93], [94])

Deklarace proměnných, které se mají použít ve vzorcích Ne Ano LET function (supported in rental version, not supported in MS Office 2019 sales version)
Vytváření vývojových diagramů na základě dat Ne Ano Flow charts and organizational charts (supported in rental version, not supported in MS Office 2019 sales version)
Export obecného XML Ne Ano
Drobné funkční rozdíly LO Calc 7.1 MS Excel 2019 / 365
Flexibilní CSV export Ano. Podporováno ([95]), [96]) Ne
Rozšířené funkce hledání a nahrazení / regulární výrazy / speciální znaky Ano (Seznam regulárních výrazů) Ne
Zobrazení klonu tabulky v novém okně Ano. Nezávislá okna Ne. Nelze přesunout mimo okno aplikace
Medián v kontingenční tabulce Ano tdf#61700 Ne [97]
"Krokový graf" pro grafy XY (rozptylové) Ano Ne
Použití anglických názvů funkcí Ano. Možnost přepnutí mezi názvy funkcí v lokálním jazyce a angličtině Ne
Import a export tabulky formátu Unified Office Ano Ne
Import starších formátů tabulek DOS / Windows: Lotus 1-2-3, Quattro Pro (v1-5.5 DOS; v1.0-6.0 Windows), Microsoft Works spreadsheet, Microsoft Multiplan (v1-3 DOS) Ano Ne
Import starších formátů tabulek Classic Mac OS: BeagleWorks, ClarisWorks, Claris Resolve, GreatWorks, MacWorks, Wingz, Microsoft Multiplan (v1.11) Ano Ne
Import a Export formátu Pocket Excel Ano. Podporováno (vyžaduje Javu) Ne
Schopnost otáčet celý graf Ano Ne
Export komentářů do PDF Ano. Export komentářů v souladu se specifikací PDF Ne
Funkce mapování vlastností pro grafy (podmíněné barvy / ohraničení grafu) Ano Ne (Dostupné pouze: Inverzní barvy pro záporné hodnoty)
Import z Gnumeric Ano (není dostupné ve Windows, viz tdf#94834) Ne
Export rozsahu buněk nebo vybraných skupin tvarů (obrázků) jako obrázky formátu .png or .jpg Ano Ne
Export listu/tabulky jako obrázku formátu .png Ano Ne
Fromátování buněk Ano. Více detailněji: Formáty čísel: flexibilnější použití „Formátovacího kódu“ pro vlastní úpravy, nuly na začátku, nastavení jazyka, procenta bez znaku procent, oddělovač tisíců; Písmo: přeškrtnutí písma, reliéf písma (reliéfní, ryté), obrys, stín, podtržení jednotlivých slov, nastavení mezer, úprava mezer mezi písmeny; Hranice: stín, mezery k obsahu; Ochrana: skrýt buňky při tisku. Částečně. Méně funkcí
Další typy formátů buněk Ano. Číselný formát "Booleaovská hodnota". Inženýrský zápis čísla. Formát čísla přirozeného jazyka (hláskování čísel v různých jazycích. Snadné řešení pro chybějící americké PSČ a formáty telefonních čísel v USA. Částečně Inženýrský zápis prostřednictvím uživatelských formátů.
Podpora "záporného" roku (BCE) Ano. Částečně S využitím pomocných postupů.
Podmíněné formátování: sady ikon Částečně. 2 rozšiřující sady ikon se smajlíky. Nelze obrátit pořadí ikon (tdf#61313). Částečně. Uzpůsobení sad ikon, např. změna pořadí ikon.
Rozšířená funkce najít a nahradit / Formát buňky Částečně (Podporované styly, Formát buňky není podporován) Ano
Vzorce s celými sloupci nebo celými řádky Částečně (tdf#34094, tdf#92452, tdf#92453) Ano
Výchozí klávesové zkratky a/nebo klávesové zkratky myši [98] Částečně. Méně výchozích zkratek ([99], tdf#98259, tdf#92452, tdf#92453) Ano. Více výchozí zkratek ([100], [101], [102])
Možnosti zabezpečení listu (povolit uživatelům určité akce v chráněných listech) Částečně. Podporováno pro výběr chráněných/nechráněných buněk a vkládání/mazání řádků/sloupců. Ano pro výběr chráněných/nechráněných buněk, vkládání/mazání řádků/sloupců, formátování buněk/sloupců/ řádků, vkládání hypertextových odkazů, třídění, použití sestav s automatickým filtrem/kontingenčních tabulek, úpravy objektů/scénářů.
Časový filtr pro kontingenční tabulku Ne Ano [103]
Graf: Automatická změna barev jednotlivých bodů Ne (pouze manuálně) Ano
Typ grafu: xyz / plošné grafy Ne, základní nápomocné řešení [104] (tdf#51670) Ano
Typ grafu: Výsečový graf s dílčí výsečí (výsečový graf s dílčími pruhy) Ne (tdf#50934) Ano
Mapové grafy a 3D nástroj pro geoprostorovou vizualizaci Ne (pomocí rozšíření GeOOo) Ano. Mapové grafy a "3D mapy".
Různé typy grafů pro různé série dat Ne (tdf#35629) Ano
Tisk pouze vybraného grafu Ne, alternativní řešení [105], [106] (tdf#45893) Ano
Funkce automatické analýzy a vizualizace Ne Ano Funkce okamžité analýzy a vizuálního shrnutí, trendů a vzorů. [107], [108]. Některé z těchto funkcí ("Návrhy v Excelu") jsou podporovány v pronajímané verzi, nejsou podporovány v prodávané verzi pro MS Office 2019, funkce okamžité analýy nejsou podporovány v macOS.
Dynamické doplňování Ne (tdf#109003). Zde jsou navrhována některá (částečná) alternativní řešení tdf#109003#c1. Ano
Doporučení grafu Ne Ano
'Publikování' tabulky pro online setkání týmu Ne Ano
Minigrafy (pro rychlý přehled o trendu v rozsahu dat) Ne, rozšíření: EuroOffice Sparkline Ano
Přidání bodů na čáru, možnost ohýbání čar Ne (tdf#36943) Ano
Možnosti pozadí buňky Částečně. Barva pozadí (chyby týkající se vzoru tdf#31205 a gradientu tdf#49177). Rozšíření: Hatch Patterns for Cells Ano. Barva pozadí, vzor, přechod
Kopírování pouze viditelných buněk Ne (tdf#36466), rozšíření Copy only visible cells Ano
Vložení dat ze snímku obrazovky nebo obrázku Ne AnoOCR and recognize tables from screenshots or pictures [109] (Not available in MS Office 2019 sales versions and only available on macOS)

Prezentační software: LibreOffice Impress vs. Microsoft PowerPoint

Hlavní rozdíly ve funkcích LO Impress 7.1 MS PowerPoint 2019 / 365
Podpora dělení slov Ano Ne
Export do XHTML Ano Ne
Export do HTML Ano Ne (funkce je odstraněna od verze MS Office 2013)
Export do formátů vektorové grafiky: SVG, EPS Ano Částečně, to SVG (Supported in Windows rental version, not supported in MS Office sales versions.)
Dálkové ovládání prezentace pro smartphony/tablety Ano. Pro Android smartphony/tablety, iOS (iPhone/iPad), a Chytré hodinky. Částečně. Pro WindowsPhone 8 a Android (pouze smartphony), ale s dalšími funkce pro Excel a Word. (Není podporováno ve verzi pro macOS).
3D přechody snímků Ano. ​macOS, Linux, Windows Částečně. ​macOS, Windows
Editace vloženého videa Částečně. Pomocí externích programů Ano. Přímo v programu
Komentáře a odpovědi na komentáře Částečně Ano
Animované efekty Částečně. Podporováno, jsou však problémy s: rotujícím textem (tdf#87958), pixelizací (tdf#87959), vlnění/třesení/vibrace (tdf#87960), zaseknuté objekty (tdf#88196) Ano
Ořezání vloženého videa nebo audia Ne Ano. Podporováno (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2016)
Funkce zoomu pro prezentace (inspirováno Prezi) Ne (tdf#38263) Ano. Podporováno (Není podporováno v prodávané verzi pro macOS) [110]
Editace snímků v průběhu prezentace Ne (tdf#34965) Ano
Diagramy SmartArt Ne (tdf#37932), řešení: smArt extension Ano
Uložení zvýraznění a kreslení v průběhu prezentace Ne (tdf#51928) Ano
Porovnání prezentací Ne Ano
Vysílání prezentace na Internetu Ne. Pouze pomocí exportu do PDF nebo SWF Ano. Další podpora publikování na webu pro sdílení videa Microsoft Stream (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2016 a není podporováno ve verzi macOS)
Animované diagramy Ne Ano
Nahrávání prezentace Ne (tdf#34959) Ano
Návrhy snímků Ne Ano pomocí Powerpoint "Designer" (není podporováno v prodávané verzi MS Office 2019 ve Windows a macOS)
Navigace v prezentaci pomocí pera Bluetooth Ne Ano. Podporovány jsou Bluetooth nebo Surface tužky. Použití digitálního pera k ovládání prezentace (Není podporováno ve verzi pro macOS)
Drobné funkční rozdíly LO Impress 7.1 MS PowerPoint 2019 / 365
Počet rozvržení snímků Ano. 12 Částečně. 9
Animace založené na fyzikálních základech Ano [111] Ne
Barva pozadí textu v textových polích Ano Ne
Export komentářů do PDF Ano. Export komentářů v souladu se specifikací PDF Ne
Import a export prezentace ve formátu Unified Office Ano Ne
Export do grafických formátů: MET, PBM, PICT, PGM, PPM, RAS, XPM Ano Ne
Import souborů Apple Keynote Ano. Podpora pro Keynote v1-6 [112] Ne
Vkládání písem do prezentačního souboru Ano Částečně. Podporováno ve Windows. Vkládání fontů není podporováno v PowerPointu na macOS, i když se zobrazí. Vkládání fontů OpenType CFF není podporováno. [113]
Maximální velikost stránky Ano. 300cm x 300cm (Draw a Impress) Částečně. 142,22cm x 142,22cm
Editace předlohy snímků Částečně. Omezená editace, bylo řešeno v projektu GSOC 2013 ([114]). Ano. Plnohodnotné úpravy
Výchozí klávesové zkratky Částečně. Základní výchozí klávesové zkratky ([115]) Ano. Více výchozích klávesových zkratech ([116], [117])
Konverze ručně kreslených objektů do diagramů / rozpoznávání ručně psaných rovnic Ne Ano [118] Konverze ručně psaných tvarů/diagrmů v MS Powerpoint; ručně psané rovnice (konverze psaní na rovnice) v Powerpointu. (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2019 a je dostupné pouze ve Windows 10; není podporováno v prodávané verzi pro macOS).
Automatické navrhování osnovy prezentace z online zdrojů zadáním předmětu Ne Ano. Funkce rychlého spuštění (Není podporováno v prodávané verzi MS Office 2016 a není podporováno ve verzi pro Windows)
"Morfický" typ přechodu Ne Ano [119]
Tvorba automaticky spouštěných prezentací Ne, rozšíření ImpressRunner Ano
Export prezentace do video formátů Ne (tdf#34959) Ano. Podpora formátů .mp4 a .wmv. Export až do rozlišení 4K.
Přiblížení snímku a posun Ne (tdf#38263) Ano
Možnost uložit jako prezentaci obrázku Ne (tdf#93589) Ano
Ovládání prezentace pomocí sluchátek Surface Earbuds Ne Ano[120]

Databázový program: LibreOffice Base vs. Microsoft Access

Hlavní rozdíly ve funkcích LO Base 7.1 MS Access 2019 / 365
K dispozici na všech operačních systémech podporovaných kancelářským balíkem Ano Ne. MS Access není dostupné na macOS, online verzi a mobilních OS
Zvýraznění SQL syntaxe Ano Ne
Nativní konektor pro: MariaSQL, PostgreSQL, Novell GroupWise Ano. Pomocí rozšíření Plus MySQL.[121] Ne. Ne, pomocí ODBC
Integrace adresáře kontaktů Mozilla Thunderbird, adresáře kontaktů KDE, Evolution LDAP a úložiště, adresáře kontaktů Windows Ano Ne
Nativní JDBC ovladač Ano Ne
Připojení k tabulce formátu ODF (Calc) Ano Ne
Databázový engine Ano. FirebirdSQL 3.0; HSQLDB 1.8.x (zastaralé). V LibreOffice 6.2 je FirebirdSQL výchozím nastavením pro nové databáze. Migrační asistent Firebird zkonvertuje databázi HSQLDB do FirebirdSQL. Částečně. Jet
Integrace z adresářem kontaktů MS Outlook Částečně. Podporováno pouze na MS Windows. Schází podpora pro Outlook (tdf#56903) a Outlook Express (tdf#56905) adresáře kontaktů v nativní buildu LibreOffice pro Windows 64-bit. Ano
Import zdrojů dat (tabulek) v rámci databázové aplikace Částečně. Buď přetažením z Calc, nebo přetažením z jiného základního okna s otevřeným zdrojem dat. ([122]) (tdf#51872) Ano
Export tabulek z databázové aplikace do jiných formátů souborů: Částečně. Pouze pomocí přetažení do LibreOffice Calc nebo pomocí přetažení z jiného okna aplikace Base s otevřeným zapisovatelným zdrojem dat. ([123]) (tdf#73798) Ano
Editace souborů MS Access Částečně. Starší ovladač "Microsoft.Jet.OLEDB.4.0" funguje dobře pro čtení i zápis, zatímco ovladač "Microsoft.ACE.OLEDB.12.0" funguje pouze pro čtení; (tdf#43187). Ovladač funguje pouze na Windows. Ano
Nativní konektor pro: Microsoft SQL Server Ne. Ne, pomocí ODBC Ano
Dotazy typu Crosstab Ne. Není podporováno, ale je reproduktovatelné s využitím kontigenčních tabulek v Calc (FAQ 142) Ano
Funkce "Propojení tabulek" Ne. Není podporováno, ale můžete propojit textové tabulky (FAQ 143) (tdf#56234) Ano
Import tabulek z tabulkového procesoru - zachování formátu polí Ne Ano
Import dat z XML, HTML Ne Ano
Drobné funkční rozdíly LO Base 7.1 MS Access 2019 / 365
Nativní konektor pro: databáze dBase Ano Ne. Není podporováno (funkce odstraněna od verze Office 2013)
Otevření souborů LibreOffice BAse (.odb) Ano Ne
Otevření starších formátů DOS/Windows: databáze Microsoft Works Ano Ne
Nativní konektor pro: seznamy SharePoint Ne Ano
Propojení nebo import dat ze Salesforce a Dynamics 365 Ne Ano
Datové připojení k datové službě Ne Ano
Zabezpečení databáze heslem Ne (tdf#70638) Ano
Výpočty v databázových tabulkách Ne (tdf#72787) Ano

Nejdůležitější rozšíření LibreOffice

LibreOffice má komplexní ekosystém rozšíření (na extensions.libreoffice.org najdete více než 390 rozšíření a na extensions.openoffice.org najdete více než 800 rozšíření). Kromě rozšíření již zmíněných ve výše uvedené srovnávací tabulce, zde je výběr některých rozšíření přidávajících cenné funkce do LibreOffice:

Rozšíření LibreOffice
Obecný kancelářský balík: LibreOffice
LibreOffice Writer
 • TexMaths přidá do LibreOffice editor rovnic ve formátu (Xe)LaTeX.
 • DMaths přidá do LibreOffice Writer obsáhlou matematickou lištu nástrojů do LibreOffice Writer.
 • Chemistry umožňuje vkládat chemické vzorce jako obrázky.
 • Code Colorizer Formatter, Code Highlighter nebo COOoder poskytují zvýraznění syntaxe pro LibreOffice Writer.
 • AddPics vytváří Writer dokumenty z obrázků naskenovaných stránek.
 • Writer's Tools je sada nástrojů pro časté pisatele.
 • Alternative find & replace dialog - alternativní dialog pro hledání a nahrazování ve Writeru.
 • Typography toolbar pro pokročilé použití inteligentních funkcí fontu Graphite.
 • QR code Generator
 • Transcriber, nástroj pro přepis zvukových souborů.
 • Organon, nástroj pro organizaci a navigaci dlouhých textů (romány, vyprávění, vědecké práce).
 • Template Changer, umožňuje změny šablonu pro existující dokument.
 • Libre OCR umožňuje konverzi obrázků do editovatelného dokumentu s využitím externí OCR služby (založeo na Tesseract OCR).
 • Footswitch. Nástroj pro přepis, který pracuje zcela v rámci programu LibreOffice Writer.
 • TradutorLibreText. Nástroj pro překlad textů do několika jazyků.
 • Anaphraseus CAT tool. Množina maker pro počítačem podporovaný překlad podobná známému Wordfast.
 • Writer Rotation Tool, umožňuje otáčení obrázku v textovém dokumentu za použití myši podobně jako při práci s grafickými objekty.
 • Filtry formátu souborů
  • Export Freemind umožňuje export dokumentů z Writeru do Freemind.
  • Writer2LaTex umožňuje export dokumentů Writeru do LaTex.
  • Writer2ePub umožňuje export do zdrama dostupného a otevřeného formátu elektronických knih ePub.
LibreOffice Calc
 • Power Detective vylepšuje funkce pro zobrazení provázání buněk.
 • GeOOo umožňuje vytvářet tématické mapy v LibreOffice.
 • CorelPolyGUI: Zlepšení grafů spojnic trendů: polynomiální linie trendu, vynucení průniku trendové linie a klouzavý průměr linie trendu (většina z těchto funkcionalit je vložena v LibreOffice 4.2)
 • PalOOCa OLAP Calc Extension: Připojení Calc pro přístup k serverům OLAP kompatibilním s Palo nebo XMLA.
 • SMF extension: Přidá do Calc funkce, které umožňují načítání dat z akciového trhu.
 • Display Formula and Result (Value) simultaneously - souběžné zobrazení vzorců a výsledků (hodnot)
 • Digitizer of XY chart - extrakce souřadnic bodů [X, Y] z naskenovaného grafu.
 • LibreWeb, nástroj k vyplnění buněk tabulky daty z různých webových stránek.
 • Remove Duplicates, rychlé odstranění duplicit v Calcu.
 • New Jaguar Calc add-in poskytuje funkci SQLREQUEST.
 • File format filters:
  • Calc2LaTeX umožňuje převést Calc tabulky do LaTeXu.
LibreOffice Impress
 • Export as Images umožňuje exportovat všechny snímky Impress nebo stránky Draw jako obrázky ve formátu JPG, PNG, GIF, BMP a TIFF.
 • OpenCards je bezplatný oceňovaný software pro výukové karty.
LibreOffice Draw
LibreOffice Base
 • Access2Base VBA pro emulátor MSAccess (instalováno s výchozím nastavením instalace LibreOffice 6.2; pro verzi 6.1 a starší je dostupné ke stažení)
 • BaseDocumenter plně dokumentujte aplikaci LibreOffice Base.
Rozšíření pro usnadnění přístupu
 • odt2daisy, konvertuje formát OpenDocument Text (ODT) do digitální mluvené knihy ve formátu DAISY (DAISY 2.02, DAISY 3.0 XML a Full DAISY 3.0) pro syntézu řeči.
 • Read Text, využívá externí program nebo webovou služby pro čtení textu. Umožňuje čtení vybrané obalsti v programech Calc, Draw, Impress, Web Writer a Writer.
 • AccessODF, pomáhá autorům vyhodnotit a opravit problémy s přístupem v OpenDocument Text a dalších formátech zpracování textu podporovaných programem Writer.
 • odt2braille, umožňuje autorům tisknout dokumenty do Braillova písma a exportovat dokumenty jako Braillovy soubory. Výstup Braillova písma je dobře naformátovaný a vysoce přizpůsobitelný.

Viz také